חיפוש
My WordPress Page קו הקשב פתוח עכשיו
חיפוש

ואלה הסודות – על הסרט "הסודות"

על לסביות דתית, על פמיניזם, על לימוד תורה לנשים, על שידוכין, על קבלה ומיסטיקה, ובעיקר על הרבה הרבה סודות בחברה החרדית * תקציר, קדימון וביקורת
מתוך כרזת הסרט "הסודות"
מתוך כרזת הסרט "הסודות"

תקציר הסרט

ארבע נערות דתיות יוצאות ללמוד במדרשה שבעיר הקודש צפת.

נעמי – ביתו המבריקה והאהובה של רב ליטאי חשוב המאורסת לתלמיד ישיבה הנחשב לעילוי בעולם התורני, עושה כל שהיא יכולה לדחות את החתונה וחולמת בסתר על אודות עולם חרדי בו לנשים תפקיד חשוב יותר מהבאת ילדים לעולם.
שיינה – המכונה שיינה שמיינה – דווקא רואה במדרשה סיכוי אחרון למצוא בעל ("שמעתי שהרבנית אלופה בשידוכים"), ומקווה ללמוד במדרשה איך מנת משכל גבוהה לא תרתיע חתנים פוטנציאלים.
סיגי – חוזרת בתשובה – מחפשת בצפת את הדרך לגאולה להארה ולמחילה על השנים הפרועות שעברה. ("בחילונות אין אהבה" היא אומרת "רק כניעה לצרכי הגוף").
מישל – המתגוררת עם הוריה החרדים בליון, צרפת, נשלחה למדרשה בצפת אחרי סקנדל או שניים בניכר, בתקווה שבמחיצת הבנות המהוגנות והרציניות הלומדות שם, היא תחזור לדרך הישר.

במהלך שנת הלימוד עוברות הארבע תהליך חניכה שונה לחלוטין מהצפוי. פגישה אקראית עם אישה צרפתייה תמהונית, שריצתה מאסר בגין רצח, מטלטלת את עולמן של הבנות וגורמת להן לחקור את גבולותיו הנסתרים של עולם החטא ותשוקותיו.

ככל שהארבע מעמיקות לחדור אל תוככי העולם האסור, כך גוברת תחושת הסקרנות, המשיכה הסכנה והחרדה.
נעמי סבורה כי האישה הזרה "זוממת משהו" – אך במהלך הזמן תבין כי המגע באפל עשוי לאפשר לה תובנה ותיקון חטא עבר, שיסללו את הדרך לגאולה משלה.
סיגי סבורה שהן שליחות האל וכי גאולת האישה הזרה תביא לגאולתן שלהן – אך במהלך הזמן משנה דעתה מהקצה אל הקצה.
שיינה תכיר את בן דודה של מישל ואולי אולי תזכה לסוג אחר של "גאולה".
ומישל תציץ, תפגע, תיבהל עד מאוד, תלמד כי "לפעמים הלא נכון הוא הנכון".
ארבע נערות דתיות נכנסו לפרדס צפתי, וכל מה שהיה כבר לא יהיה…

במאי: אבי נשר
תסריט: אבי נשר, הדר גלרון
שחקנים: פאני ארדן, אניה בוקשטיין, מיכל שטמלר, ספי ריבלין, אדיר מילר, תיקי דיין, איבגי גורי אלפי, עלמה זק, רבקה מיכאלי
120 דקות, ישראל, 2007

מתוך http://www.unitedking.co.il

ביקורות על הסרט

אתר YNET

אתר "עין הדג"

אני מניח באמת ובתמים שבסך הכל, בשקלול המעלות והחסרונות, טוב לכולנו יחד מאשר לבד

והייתה פעם מערכת בחירות אחת שבה זהבה גלאון רפררה לנאום הסוטים וקבעה נחרצות: "זה או אנחנו או הם". הדיכוטומיה הכוזבת הזו מסוכנת הרבה יותר ממה שהיא נראית במבט ראשון.

קרא עוד »

לבד וביחד על קינג ג'ורג'

צעדתי לאט על קינג ג'ורג'. התעייפתי מאוד, אפילו מהאינטרקציות הקטנות עם האנשים בחמ"ל הצפוף. לפחות מזג האוויר בחוץ קצת התקרר.

קרא עוד »

מה כל כך מעצבן אותם?

הפרסומת החדשה של דוריטוס מציגה את המובן מאליו – יש כל מיני סוגים של משפחות ולכל המשפחות מגיע להיות משפחות. האמירה הזו גררה אחריה סערה ברשת, קריאות לחרם והגדיל לעשות סגן ראש עיריית ירושלים שקבע שעל זה תלויה הבריאות הנפשית של הדורות הבאים.
בנקודה הזו אני מוכרח לשאול: מה כל כך מעצבן אותם? למה המציאות

קרא עוד »

זו הבשורה?

גדלתי על ברכי הציונות הדתית. אני מאמין גדול בערכיה, משוכנע שיש שם אמת גדולה, רחבה ומאירה. יש שם חיבור מפרה בין תורה וחיים, בין חומר ורוח, בין ערכי הנצח להוויה המתחדשת.

קרא עוד »

מאז שאני זוכר את עצמי, היה לי יותר נוח לכתוב ביד שמאל

מאז שאני זוכר את עצמי, היה לי יותר נוח לכתוב ביד שמאל. זה אף פעם לא היה עניין גדול מבחינתי, פשוט בגיל מסוים הבנתי שקוראים לזה להיות שמאלי, ושרוב בני האדם משתמשים ביד ימין.

קרא עוד »

אז מי האבא האמיתי?

תמיד שואלים אותנו, את דני ואותי, מי האבא של אוליבר. כלומר, לרוב הם שואלים אותנו יותר בנימוס – מי האבא הביולוגי?

קרא עוד »

שתפו את המאמר