ואלה הסודות – על הסרט "הסודות"

על לסביות דתית, על פמיניזם, על לימוד תורה לנשים, על שידוכין, על קבלה ומיסטיקה, ובעיקר על הרבה הרבה סודות בחברה החרדית * תקציר, קדימון וביקורת
מתוך כרזת הסרט "הסודות"
מתוך כרזת הסרט "הסודות"

תקציר הסרט

ארבע נערות דתיות יוצאות ללמוד במדרשה שבעיר הקודש צפת.

נעמי – ביתו המבריקה והאהובה של רב ליטאי חשוב המאורסת לתלמיד ישיבה הנחשב לעילוי בעולם התורני, עושה כל שהיא יכולה לדחות את החתונה וחולמת בסתר על אודות עולם חרדי בו לנשים תפקיד חשוב יותר מהבאת ילדים לעולם.
שיינה – המכונה שיינה שמיינה – דווקא רואה במדרשה סיכוי אחרון למצוא בעל ("שמעתי שהרבנית אלופה בשידוכים"), ומקווה ללמוד במדרשה איך מנת משכל גבוהה לא תרתיע חתנים פוטנציאלים.
סיגי – חוזרת בתשובה – מחפשת בצפת את הדרך לגאולה להארה ולמחילה על השנים הפרועות שעברה. ("בחילונות אין אהבה" היא אומרת "רק כניעה לצרכי הגוף").
מישל – המתגוררת עם הוריה החרדים בליון, צרפת, נשלחה למדרשה בצפת אחרי סקנדל או שניים בניכר, בתקווה שבמחיצת הבנות המהוגנות והרציניות הלומדות שם, היא תחזור לדרך הישר.

במהלך שנת הלימוד עוברות הארבע תהליך חניכה שונה לחלוטין מהצפוי. פגישה אקראית עם אישה צרפתייה תמהונית, שריצתה מאסר בגין רצח, מטלטלת את עולמן של הבנות וגורמת להן לחקור את גבולותיו הנסתרים של עולם החטא ותשוקותיו.

ככל שהארבע מעמיקות לחדור אל תוככי העולם האסור, כך גוברת תחושת הסקרנות, המשיכה הסכנה והחרדה.
נעמי סבורה כי האישה הזרה "זוממת משהו" – אך במהלך הזמן תבין כי המגע באפל עשוי לאפשר לה תובנה ותיקון חטא עבר, שיסללו את הדרך לגאולה משלה.
סיגי סבורה שהן שליחות האל וכי גאולת האישה הזרה תביא לגאולתן שלהן – אך במהלך הזמן משנה דעתה מהקצה אל הקצה.
שיינה תכיר את בן דודה של מישל ואולי אולי תזכה לסוג אחר של "גאולה".
ומישל תציץ, תפגע, תיבהל עד מאוד, תלמד כי "לפעמים הלא נכון הוא הנכון".
ארבע נערות דתיות נכנסו לפרדס צפתי, וכל מה שהיה כבר לא יהיה…

במאי: אבי נשר
תסריט: אבי נשר, הדר גלרון
שחקנים: פאני ארדן, אניה בוקשטיין, מיכל שטמלר, ספי ריבלין, אדיר מילר, תיקי דיין, איבגי גורי אלפי, עלמה זק, רבקה מיכאלי
120 דקות, ישראל, 2007

מתוך http://www.unitedking.co.il

ביקורות על הסרט

אתר YNET

אתר "עין הדג"

הדגשת הקיום והנוכחות של א.נשים להטב"קים וזכותם לזכויות בסיסיות – הן יישומים מובנים מאליהם של מצוות 'ואהבת לרעך כמוך', שאמורים לחייב כל אחת ואחד מאיתנו לפעולה

המטרות שתיארתי לעיל – הדגשת הקיום והנוכחות של א.נשים להטב"קים וזכותם לזכויות בסיסיות – הן יישומים מובנים מאליהם של מצוות 'ואהבת לרעך כמוך', שאמורים לחייב כל אחת ואחד מאיתנו לפעולה; אך בנוסף למטרות האלו, יש עוד ערכים רבים ושונים שבאי המצעד באים לקדם, ולא עם כולם אני מזדהה. לרבים מהם אני מתנגד נחרצות.

קרא עוד »

"מי שמפחד לחזק את שרקי ולעשות לו לייק של אמפתיה, חושש מן הטאבו המגזרי"

נציגי הציבור שמפחדים להביט במראה ששרקי מעניק להם – ישלמו מחיר אלקטורלי כשהנוער ירגיש שמנהיגותם מאבדת רלוונטיות. כשם שעזבו צעירי ש"ס ואגודה אל חיקו של בן גביר, יעזבו צעירים נוספים מפלגות נוספות שלא יישרו קו עם המאה ה־21, ועם הפוסט המכונן של מי שבסך הכל רוצה להיות אבא בשולחן שבת.

קרא עוד »

החלמה מחורבן

ככל שאנשים נמצאים במצב נפשי גרוע יותר, עמידותם ללחצים פוחתת. כשאנשים מדוכאים או סובלים מטראומה ומחרדה – קשה להם יותר להכיל חוסר הסכמה ודעות מגוונות

קרא עוד »

אנשים שנולדו עם נקודות חן צריכים להתפלל בחלק האחורי של החדר

אני חושב על זה שעם הזמן, נהיינו יותר מרק אדם וחווה. ככל שיש יותר בני אדם, ככה יש גם יותר גיוון חיצוני ופנימי, דעות וצורת מחשבה שונות. אך לפני זה, הנה כמה מילים על שנאת חינם

קרא עוד »

שתפו את המאמר