לעדכונים על פעילויות ואירועים:

ואלה הסודות – על הסרט "הסודות"

מתוך כרזת הסרט "הסודות"
מתוך כרזת הסרט "הסודות"

תקציר הסרט

ארבע נערות דתיות יוצאות ללמוד במדרשה שבעיר הקודש צפת.

נעמי – ביתו המבריקה והאהובה של רב ליטאי חשוב המאורסת לתלמיד ישיבה הנחשב לעילוי בעולם התורני, עושה כל שהיא יכולה לדחות את החתונה וחולמת בסתר על אודות עולם חרדי בו לנשים תפקיד חשוב יותר מהבאת ילדים לעולם.
שיינה – המכונה שיינה שמיינה – דווקא רואה במדרשה סיכוי אחרון למצוא בעל ("שמעתי שהרבנית אלופה בשידוכים"), ומקווה ללמוד במדרשה איך מנת משכל גבוהה לא תרתיע חתנים פוטנציאלים.
סיגי – חוזרת בתשובה – מחפשת בצפת את הדרך לגאולה להארה ולמחילה על השנים הפרועות שעברה. ("בחילונות אין אהבה" היא אומרת "רק כניעה לצרכי הגוף").
מישל – המתגוררת עם הוריה החרדים בליון, צרפת, נשלחה למדרשה בצפת אחרי סקנדל או שניים בניכר, בתקווה שבמחיצת הבנות המהוגנות והרציניות הלומדות שם, היא תחזור לדרך הישר.

במהלך שנת הלימוד עוברות הארבע תהליך חניכה שונה לחלוטין מהצפוי. פגישה אקראית עם אישה צרפתייה תמהונית, שריצתה מאסר בגין רצח, מטלטלת את עולמן של הבנות וגורמת להן לחקור את גבולותיו הנסתרים של עולם החטא ותשוקותיו.

ככל שהארבע מעמיקות לחדור אל תוככי העולם האסור, כך גוברת תחושת הסקרנות, המשיכה הסכנה והחרדה.
נעמי סבורה כי האישה הזרה "זוממת משהו" – אך במהלך הזמן תבין כי המגע באפל עשוי לאפשר לה תובנה ותיקון חטא עבר, שיסללו את הדרך לגאולה משלה.
סיגי סבורה שהן שליחות האל וכי גאולת האישה הזרה תביא לגאולתן שלהן – אך במהלך הזמן משנה דעתה מהקצה אל הקצה.
שיינה תכיר את בן דודה של מישל ואולי אולי תזכה לסוג אחר של "גאולה".
ומישל תציץ, תפגע, תיבהל עד מאוד, תלמד כי "לפעמים הלא נכון הוא הנכון".
ארבע נערות דתיות נכנסו לפרדס צפתי, וכל מה שהיה כבר לא יהיה…

במאי: אבי נשר
תסריט: אבי נשר, הדר גלרון
שחקנים: פאני ארדן, אניה בוקשטיין, מיכל שטמלר, ספי ריבלין, אדיר מילר, תיקי דיין, איבגי גורי אלפי, עלמה זק, רבקה מיכאלי
120 דקות, ישראל, 2007

מתוך http://www.unitedking.co.il

ביקורות על הסרט

אתר YNET

אתר "עין הדג"

בחור בן 18-19, שהולך לטיפול "מקצועי" ו"מבטיח", תרתיי משמע, שנותן תחושה של עוצמה, ביטחון, כמו טריפ מופלא על קוקאין משובח במיוחד הנארז בתוך מעטפת של מציאות אפשרית וחוקית לחלוטין… יש יותר מזה?!

אחד הדברים שאפיינו את הטיפול זה הדגש על כך שניתן לשנות דברים- הנטייה הזאת היא נרכשת ואיננה מולדת, נאמר, ולכן אין שום בעיה לשנות את זה. המפתח הוא בי וזה תלוי רק ברצון שלי. עניין של בחירה.

קרא עוד »

סדנת כתיבה מונחית

לכתוב את מה שבפנים. את מה שלמדנו להשתיק ולהפנים. לא להדחיק, לא להחליק, אלא לחלוק את שעל הלב. שכבר למד לכאוב אך גם להתאהב.

קרא עוד »

ליין אוי גיי זמיר

מקוות שהתעוררתן חמודות מתוקות, כי אחרי המסיבה מוש מוש מוש שהיתה לנו קשה לקום!! אריאלה רשף המדהימה עלתה והרימה לנו את הרחבה, ו100 חברותות פיזזו אמש במועדון ה"אמור" בתל אביב, עד שהמנהל בא ואמר "רבותינו, הגיע זמן קריאת שמע של שחרית". אוי גיי זמיר 2 – הייתם מדהימים והיה מדהים! תודה שבאתם ונתראה במסיבה הבאה

קרא עוד »

סדרת ארון הקודש

"ארון הקודש”
היא סדרת רשת דוקומנטרית שיצרה הבמאית וחברת הקהילה מורן נקר, על להט”בים דתיים שתעלה בתאגיד השידור הציבורי “כאן”. כל פרק מתמקד בדמות, זוג או משפחה בשלב אחר בחיים. הקרנת הסדרה מביאה תיעוד אינטימי של אנשים המתמודדים עם המפגש בין נטיה מינית וזהות מגדרית ובין אמונה ואורח חיים דתי, דרך רגעים משמעותיים וטקסים דתיים, משפחתיים וזוגיים.

קרא עוד »

אני חושב שהמילה שחיפשת היא "קוויר"

הרב אברהם סתיו, אני חושב שהמילה שחיפשת בפתיחת דבריך היא קוויר (או אולי גיי באנגלית), אדם שהוא חריג מהציפיות הסיס-הטרו-נורמטיביות של החברה שלנו, ולא המילה הומו או הומוסקסאול. כשאנשים להט"בים מזדהים עם דמויות כמו בובספוג או אלזה "ומשייכים" אותן לקהילה הגאה הם לרוב לא מסווגים אותם מבחינת נטייה מינית או זהות מגדרית, אלא מצביעים על חוויה משותפת. בדרך כלל החוויה הזאת לא תהיה של אחת הזהויות הכלולות באותיות להטבא"ק+. זו פשוט חוויה כללית יותר, החוויה של שונות בתוך חברה שמניחה שכל בן נמשך לבת, שמבוגרת בשנות ה-30 שלה צריכה להתעניין בקשרים רומנטים, ושהחוויה המגדרית של כל אחד.ת היא או גבר או אשה. המילה היותר כוללנית לזהות השונה הזו היא המילה קוויר. הקושיה – איך ייתכן שלספוג או לכוכב ים תהיה נטייה מינית או זהות מגדרית שונה, רלוונטית כמו הקושיה איך ייתכן שבובספוג מדבר, שיש לו רישיון נהיגה, ושהוא לובש חולצה מכופתרת ועניבה.

קרא עוד »

שתפו את המאמר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.