חיפוש
My WordPress Page קו הקשב פתוח עכשיו
חיפוש

פרסום ראשון – הרב פרומן להורים של לסבית: "תשבו עליה שבעה"

הרב בני לאו בתגובה לדברים: "שומו שמים! דברי הרב פרומן הם סטייה הלכתית" * את הדברים אמר הרב פרומן לגל גבאי בתכנית "ואקום" שתשודר ביום שלישי הקרוב בחינוכית 23 * עוד בתכנית קבע הרב שמואל אליהו כי הומוסקסואליות "זאת מחלה"
הרב פרומן
הרב פרומן. "שומו שמים!"

בדיון משותף בהנחיית גל גבאי ובהשתתפות: ברכה קורן, לסבית דתייה; הרב מנחם פרומן; הרב שמואל אליהו והרב בני לאו, סיפרה ברכה כי הוריה לא מוכנים לארח אותה לשבת עם בת זוגה. בתגובה לדבריה אמרה לה הרב פרומן, רבהּ של תקוע: "אני מוכן לדבר עם ההורים שלך. תני לי את הכתובת, אני אדבר, ואני אגיד להם 'הורים, בואו תשבו עליה שבעה, תבכו'".

בתגובה לדברי הרב פרומן אמר לו בתכנית הרב בני לאו, מראשי בית המדרש בית מורשה ורב שכונה בירושלים, כי דברי הרב פרומן אינם מייצגים את התורה או ההלכה אלא את עצמו בלבד. "זה לא בא מהתורה, זו לא עמדה הלכתית. זה הרב מנחם פרומן בשם עצמו. זו ממש עמדת קצה לגמרי סוטה מדרך ההלכה. זאת סטייה הלכתית". עוד הוסיף הרב לאו ואמר כי מדובר ב"מציאות שהקב"ה גוזר על האדם גזרה – […] עליו אתה יושב שבעה?! שומו שמים! על מה אתה מדבר?"

לצורך הבהרה למה התכוון הרב פרומן, שוחחנו עם ברכה קורן. בריאיון לחברותא היא שיתפה אותנו בחומרים שהושארו על רצפת העורך. "הרב בני אמר לרב פרומן שיבקש שימחקו בעריכה את האמירה שלו בדבר 'לשבת שבעה', אבל הרב פרומן אמר שהוא לא חוזר בו ושהוא עומד מאחורי דבריו. אני שאלתי את הרב פרומן מה הצעד הבא לאחר שהוא יגיד להורים שלי לבכות עליי ולשבת שבעה, האם הצעד הבא הוא שהם יקבלו אותי? הוא ענה שהוא עדיין לא שם, אלא הוא עדיין נמצא בשלב האֵבֶל".

גל גבאי
גבאי בתכנית "ואקום" בחינוכית 23

עוד במהלך הדיון המצולם קבע הרב שמואל אליהו, רבה הראשי של צפת ובנו של הרב מרדכי אליהו, כי הומוסקסואליות "זאת מחלה". בתגובה לדברים אמר הרב בני לאו כי הוא מצר שהרב אליהו לא מכיר "במציאות של דרך ללא מוצא". לדברי הרב לאו אי-הכרה זו היא שמביאה את הרב אליהו ואת הרב פרומן לשגות ב"טעות אחת גדולה" ולפיה "אמירה דקלרטיבית, הצהרתית, שהשתדלות זה בידיים שלך" אכן יכולה לגרום לשינוי בקרב הומוסקסואלים ולסביות.

הרב לאו הוסיף כי רבנים צריכים להבין שלא כל אדם יכול לשנות את נטייתו המינית וכי תפקיד הרבנים "לבוא להגיד שיש, ואני לא יודע אם זה 10 אחוז, שני אחוז, חצי אחוז, זה לא משנה, יש אחד בעולם, אחד בעולם, שהשתדל את כל ההשתדלויות, והוא לא יכול לצאת מזה".

התכנית המלאה של "ואקום", תשודר בחינוכית 23, יום שלישי, ב' באדר, 16 בפברואר, בשעה 21:50. קטע הוידאו באדיבות הטלוויזיה החינוכית.

בואו נדבר רגע על חתונה דתית גאה

המילה הגדולה הזו, האירוע הגדול והיקר הזה. עזבו רגע מאבקים, הכרה מהמדינה, הפלות של הצעות חוק לברית זוגיות וחתימה ברבנות. לא מה זה אומר לאנשים אחרים, אלא מה זה אומר בשבילנו-הומואים בחיים קהילתיים דתיים ומוקפים סטרייטים, לא עלינו.

קרא עוד »

הדגשת הקיום והנוכחות של א.נשים להטב"קים וזכותם לזכויות בסיסיות – הן יישומים מובנים מאליהם של מצוות 'ואהבת לרעך כמוך', שאמורים לחייב כל אחת ואחד מאיתנו לפעולה

המטרות שתיארתי לעיל – הדגשת הקיום והנוכחות של א.נשים להטב"קים וזכותם לזכויות בסיסיות – הן יישומים מובנים מאליהם של מצוות 'ואהבת לרעך כמוך', שאמורים לחייב כל אחת ואחד מאיתנו לפעולה; אך בנוסף למטרות האלו, יש עוד ערכים רבים ושונים שבאי המצעד באים לקדם, ולא עם כולם אני מזדהה. לרבים מהם אני מתנגד נחרצות.

קרא עוד »

שתפו את המאמר