Search
My WordPress Page קו הקשב פתוח עכשיו
Search

הרב לוביץ: "הומוסקסואל ראוי להתקבל כמתפלל בבית הכנסת"

"כל ההגדרות של 'מחלה', או 'סטייה', הן לא נכונות. ההומוסקסואל ראוי להתקבל כיהודי וכמתפלל בבית הכנסת, בדיוק כמו שאקבל בבית הכנסת במאור פנים אדם שמחלל את השבת. המעשה פסול מבחינה הלכתית, אך אדם ראוי ליחס אנושי באשר הוא", את הדברים אמר הרב לוביץ, המועמד המוביל לכהן כרב האשכנזי הראשי של חיפה, בריאיון לזמן חיפה

(הרב לוביץ התארח במפגש חברותא. לחצו כאן כדי לקרוא)

הרב לוביץ' במפגש חברותא - שבט התש"ע
הרב לוביץ' במפגש חברותא – שבט התש"ע

הרב רונן לוביץ, בן 50, הוא זה שמתעתד להחליף את הרב שאר ישוב הכהן שעומד לפרוש מתפקיד רבה הראשי האשכנזי של העיר חיפה. לוביץ שמככב כמועמד המוביל לתפקיד, הוא נכדו של הרב הראשי של חיפה בעבר הרב יהושע קניאל וזוכה אף לתמיכה של שאר ישוב עצמו.

בראיון לזמן חיפה ו-nrg מקומי הוא חושף דעות מפתיעות: הוא מקבל הומוסקסואלים שאף נמצאים בקרב הציבור הדתי, הוא מברך על נוכחותם בתפילות וגם אינו מתנגד לפתיחת תיאטרון חיפה בשבת, בתנאי שלא יפעל באיזור בעל צביון דתי. ואלו לא ההפתעות היחידות של הרב, שאמור להכניס הרבה פלפל ורוח חדשה למוסדות הדת בעיר.

"אל תקראו לי ליבראלי"

ללוביץ יש חלום. בדומה ליונה יהב, שעוד בילדותו שאף להיות ראש עיריית חיפה, מפנטז לוביץ, יליד חיפה, עוד משחר נעוריו, להיות הרב הראשי של חיפה. אז רב ספרדי ראשי הוא לא יכול להיות, אולם הנושא של מינוי רב אשכנזי ראשי, הופך לאקטואלי. זאת לנוכח פרישתו הקרובה של הרב המיתולוגי, שאר ישוב הכהן.

הרב לוביץ מסומן כמועמד המוביל וזוכה לתמיכתם של רבנים רבים, בראשם שאר ישוב עצמו. כדי להיכנס לתפקיד, הוא צריך להיכנס לנעליים גדולות, של שני אנשים. האחד מהם הוא הרב המכהן, אותו הוא מכנה בתואר "מורי ורבי". השני הוא סבו המנוח, הרב הראשי לשעבר יהושע קניאל.

ואולם, כדי להמשיך את השושלת המשפחתית חייב לוביץ, כיום הרב של ניר עציון, להתגבר על עוד מכשול אחד: יצירת הרוב שיבחר בו לתפקיד הנכסף. וכאן נראה שהאיש צועד על קרקע בטוחה. הוא מקובל מאוד על אנשי הציונות הדתית בעיר וזוכה בברכתו השקטה של הרב המכהן. הוא גם אהוד, בסך הכל, על ידי רבים בציבור החרדי. ולכן מסומן כמועמד המוביל להיות מי שיחליף את שאר ישוב.

למרות היותו מקובל על הציבור החרדי, נודע לוביץ כרב מתקדם. עם זאת הוא מבקש: "אל תקראו לי ליבראלי". הדעות שלו ברורות ונחרצות, ובוודאי שאין הן תואמות, בלשון המעטה, עמדות רבות של הממסד הרבני הקיים.

אז אתה הולך להיכנס לנעליים גדולות?
"אני מקווה שהרב הראשי שאר ישוב הכהן ימשיך בתפקידו עוד שנים רבות. אני רואה בו דגם של רב סובלני ומבחינתי הוא מורי ורבי".

בשביל מה אתה צריך להיכנס למיטה החולה הזו, של הרבנות בחיפה?
"אני יודע שיש בזה הרבה מאוד כאבי ראש. עבורי, לעבור לחיפה זו קפיצת מדרגה, אבל אני גם יודע שכשקופצים מדרגה, אפשר גם לשבור את הראש. ניר עציון זו קהילה חמה ואוהבת. אני בעצמי שואל את עצמי את השאלה הזו".

ומה התשובה?
"כאשר מדובר בחיפה, עם הרגש הגדול שיש לי אליה מאז שחר נעורי, עם האפשרות להרחיב את הפעילות בתחומים בהם אני יכול לתרום הרבה, זה אתגר גדול בשבילי".

כשאתה מסתכל היום על רחוב השילוח שבהדר שבו נולדת, ואתה שומע ערבית יותר מעברית, מה אתה מרגיש?
"אני שומע שם בעיקר ערבית ויידיש. אני כואב את כאבה של חיפה. בתור מי שגדל בהדר, וקשור בטבורו לחיפה, שהיא בנשמתי, אני כואב את התהליך שקורה לעיר, שנמצאת בהרבה מובנים ברגרסיה, בעיקר בהדר.

"זה מתבטא גם במישור הדתי, כאשר בתי כנסת רבים נסגרים, וצעירים דתיים רבים עזבו את חיפה. עצוב לי שחיפה איבדה את הצביון היהודי – ציוני שלה, שהיה לה אופי של יהדות מאירת פנים".

אז מה עושים?
"צריך לעשות כל מאמץ כדי לשמר את הזהות היהודית של חיפה. אני יודע שראש העירייה יונה יהב עושה הרבה למען מטרה זאת. למנהיגות רבנית בעיר, יש הרבה מה לתרום, כמו על ידי עידוד צעירים ציונים – דתיים להגיע לעיר".

[…]

להומוסקסואלים יש זכות

כיצד אתה רואה את הדרך בה מתייחס הממסד הדתי להומוסקסואליים?
"רב לא יכול לתת הכשר למעשה הומוסקסואלי, אבל הוא צריך להתייחס בצורה אנושית ולהשתמש כלפיהם בשיח מבין ולא בבוטות. כל ההגדרות של 'מחלה', או 'סטייה', הן לא נכונות. הן גם מדיחות את אותם אנשים והופכות אותם להיות אנטי דתיים".

בציבור הדתי מסתירים את העובדה שגם בקרבו יש לא מעט בעלי נטיות חד מיניות.
"אכן, זה נכון. האנשים האלה רוצים להישאר במסגרת הדתית, וללכת לבית הכנסת ולשמור שבת. הבעיה היא שמתייחסים אליהם בצורה כל כך בוטה, ומגלגלים אותם מכל המדרגות. ההומוסקסואל ראוי להתקבל כיהודי וכמתפלל בבית הכנסת, בדיוק כמו שאקבל בבית הכנסת במאור פנים אדם שמחלל את השבת. המעשה פסול מבחינה הלכתית, אך אדם ראוי ליחס אנושי באשר הוא".

[…]

ברכת הרב

הרב שאר ישוב הכהן, שהרב לוביץ אמור להחליף אותו, מרעיף שבחים על הרב ואף מביע בו תמיכה: "רונן הוא תלמיד חכם מובהק שסיים את לימודיו במכון אריאל להכשרת רבנים ודיינים.

"הוא בעל ניסיון רב בעבודה עם הציבור הרחב. הוא חיפאי מובהק, אדם אשר מקובל על כל החוגים והזרמים בעיר. האיש הינו מועמד רציני מאוד לתפקיד. אין ספק שיש לו זכות אבות, ובהחלט ניתן לומר שהתפוח לא נפל רחוק מן העץ".

יו"ר המפד"ל בחיפה, שי בלומנטל, אף הוא תומך במינויו של לוביץ: "אני מאחל לרב שאר ישוב הכהן שימשיך במלאכת הקודש שהוא עושה עוד שנים רבות. רונן לוביץ הוא מרבני הציונות הדתית, בשר מבשרה של חיפה, והוא ראוי לכל תפקיד".

(פורסם ב-nrg יהדות, כ"ה בסיוון תש"ע, 7.6.10, שם מופיעה הכתבה המלאה)

התהום נפערת, אבל חוט מאיר של חסד משוך עליה

אתמול כתב יאיר שרקי ברגישות ובאומץ רב שהוא ״אוהב בנים ואוהב את הקדוש ברוך הוא״, ומאז הוא זוכה לתמיכה נרחבת ומרגשת | יודע האדם: כמה הייתי רוצה להמשיך להאמין בזה או בזה, כמה הייתי שמח אם הכל היה שונה

קרא עוד »

אני רוצה לפנות מכאן לנוער שגר במועצה מקומית קרני שומרון והיישובים באזור

גם אני גדלתי במקום שבזכותו הפך התנ״ך להיות הדרך שלי לדבר על עצמי, ולהגיד משהו על העולם שלנו. הפרספקטיבה שסיפורי התנ״ך מעניקים לנו על אנושיות, אהבה וחמלה (וכן, גם רשעות ואטימות) בעולם של היום, היא מתנה גדולה ויש שיאמרו – דרך חיים.

קרא עוד »

דיספוריה היא אמיתית

דיספוריה היא אמיתית.
לפעמים פשוט לוקח חיים שלמים בשביל להבין אותה. ולקרוא לה בשם.

קרא עוד »

שתפו את המאמר