חיפוש
My WordPress Page קו הקשב פתוח עכשיו
חיפוש

חשיפה בלעדית – הרב אבינר: הומו יכול להתחתן בלי לספר לאשתו

בשיעור שנשא בישיבת "עטרת ירושלים" נשאל הרב שלמה אבינר, ראש הישיבה, אם אין בטענתו שעל הומואים להתחתן עם נשים משום מעשה שאינו הגון, וענה כי "מה זה מעניין את אשתו איזה יצר יש לו?" כך עלתה בשיעור גישתו הכללית של הרב ולפיה אין צורך לספר. אמנם הרב סייג במקצת את דבריו וטען כי "זאת שאלה שצריך לבדוק כל מקרה לגופו", אבל מיהר להוסיף כי "אומרים שבני זוג צריכים להיות פתוחים וצריך לספר את הכול. איפה זה כתוב? צריך לספר כל מה שגורם שמחה, אבל לא צריך לספר כל מה שגורם צער" • אתר חברותא בחשיפה בלעדית, כולל תגובות מהרבנים ברוך גיגי, יובל שרלו ומהרב יחיאל פאוסט
הרב שלמה אבינר
הרב שלמה אבינר

הרב אבינר: "לא צריך לספר כל מה שגורם צער"

בשיעור שנשא בישיבת "עטרת ירושלים" נשאל הרב שלמה אבינר, ראש הישיבה, אם אין בטענתו שעל הומואים להתחתן עם נשים משום מעשה שאינו הגון, וענה כי "מה זה מעניין את אשתו איזה יצר יש לו?" כך עלתה בשיעור גישתו הכללית של הרב ולפיה אין צורך לספר. אמנם הרב סייג במקצת את דבריו וטען כי "זאת שאלה שצריך לבדוק כל מקרה לגופו", אבל מיהר להוסיף כי "אומרים שבני זוג צריכים להיות פתוחים וצריך לספר את הכול. איפה זה כתוב? צריך לספר כל מה שגורם שמחה, אבל לא צריך לספר כל מה שגורם צער".
הרב אף השווה את אי הגילוי של ההומוסקסואל לאשתו על נטייתו המינית לאי גילויו של אדם לאשתו על כך שנולד לאב גוי ולאם יהודייה. "יש דברים שהם לא שטויות. אבל זה שטויות", אמר הרב. "מה אכפת שאבא שלו היה גוי? […] מה עושים עניינים? לכן צריך לחלק בין דבר שסתם עושים עניינים". עוד נדרש הרב לשאלה אם להומו מותר ללכת לתנועת נוער מעורבת כי אינו נמשך לנשים. "לא, יש שם בנים", ענה הרב לקול צחוקם של תלמידיו וצחוקו שלו[1].
הגישה החריגה והחד משמעית של הרב אבינר לנושא יונקת מגישתו כי הומו לא נולד הומו אלא נעשה הומו, וכי כל המחקרים והחוקרים סומכים את ידיהם על קביעה זו. "אף אחד לא נולד כזה", הכריז בשיחה אחרת בישיבה. "ככה עולה מכל המחקרים שנכתבו בנידון ע"י גדולי החוקרים באמריקה. שכולם, כל החוקרים בנושא הזה, הם בעצמם בעלי נטיות הפוכות, ולכן הנושא הזה קרוב להם. וכל החוקרים האלה, וכל הפסיכולוגים האלה, ההפוכים (כינוי לבעלי נטיות הפוכות = הומוסקסואלים – עורך אתר חברותא), חקרו. והם אמרו שכשאדם נולד הוא לא נולד כזה. יכול להיות שהוא נולד עם נטייה כזו, אבל אדם נולד עם המון נטיות. לכל הכיוונים", באותה שיחה אף האשים את החברה ואת התרבות "ההוליוודית" כלשונו, בכך שאנשים משוכנעים שהם הומואים: זה לא דבר ביולוגי, זה לא דבר פסיכולוגי, זה לא דבר, אני יודע מה, הורמונלי, זה לא דבר שבגנים. זה דבר סוציולוגי חברתי [2].
הרב אבינר רמז לגישות הרבניות הטוענות כי בהסתרת מידע בשידוכין יש משום מקח טעות וגנבת דעת, אבל דחה את הדברים בכך שגם לאישה יש יצר הרע והיא אינה טלית שכולה תכלת והיא מודעת שבעלה אינו מלאך, וכמו כן אין צורך לספר לאישה את כל קורותיך שמא לא תתחתן אתך. "יש דברים בפוסקים שזה מקח טעות וזה רמאות כי יש לזה השלכות על החיים", אמר ודחה את הגישה: "אבל מה, [זה] שיש לך יצר הרע ואתה מתגבר – אז מה החילוק, מה החידוש? החידוש תאמר לבחורה ´אני חייב להודיע לך לפני החתונה – יש לי יצר הרע´. אוי, אויה, השם משמים [3]. היא חשבה שאתה מלאך!" אמר לקול צחוקם של התלמידים. "אז אתה לא חייב לומר לפני החתונה ´אני אהיה כן [אתך]. אז ככה: שנה ישבתי בבית הסוהר, וגם עשיתי את זה ונכשלתי בזה´. חבל – אתה לא תתחתן אם תספר לבחורה כל הלכלוך שעשית בחיים".
(בהמשך דף זה מובא תמלול חלקי של השיעור איך מתגברים על היצר למשכב זכור? [4] שנמסר בידי הרב שלמה אבינר בישיבת "עטרת ירושלים")

תגובת הרב יהושע גיגי, ראש ישיבת הר עציון

בתגובה לדברי הרב אבינר, אמר בלעדי לחברותא הרב יהושע גיגי, ראש ישיבת ההסדר "הר עציון", כי "מדברי הרב אבינר אני מבין שהוא מדבר על אדם שיש לו משיכה לגברים, אבל מסוגל לחיות חיי אישות רגילים עם אשתו, והם חיים בינם לבין עצמם בצורה טובה. אם מדובר במצב כזה אני יכול יותר להבין את עמדת הרב אבינר, שכל אדם יש לו יצר כזה או אחר. אבל עם זה, אישית אני סבור שאינו דומה הדבר והוא חייב לספר לאשתו את נטיותיו.
"במציאות אחרת, שבה הבחור לא מסוגל לחיות חיי אישות עם אישה כלל, או שלפחות אינו בטוח בכך שהוא מסוגל לחיות חיים מלאים עם אשתו, הוא חייב להודיע לה, כי יש כאן סיכוי גדול שהנישואין יעלו על שרטון, ואין שום זכות לאמלל בחורה תמימה, שבונה על חיים מאושרים, ואין לו שום זכות להקריב את האושר שלה על מנת לספק צורך או מצווה כלשהי שלו. אין גם זכות כלשהי לחתן לעשות ניסוי אולי הדבר יצלח – כפי ששמעתי שיש רבנים שאומרים תתחתן, וכשתהיה לידה, בודאי זה יעבוד – בלי לקבל הסכמה מראש של האישה, כי אני יודע על מקרים שזה לא עבד ושני הצדדים נעשו אומללים. במציאות הזו אני מעריך שגם הרב אבינר מסכים, כי גם הוא אומר שיש לבחון כל מקרה לגופו.
בקצרה – אם הנטייה של האיש היא עניין שאינו מפריע כלל לחיים המשותפים יש מקום לעמדת הרב אבינר, ואני לא מסכים לה. אם היא עלולה להפריע ברמה כלשהי לחיים המשותפים – חובה להודיע לה, ומי שאינו עושה כן, עושה מעשה חמור של רמייה".

תגובת הרב יובל שרלו, ראש ישיבת פתח תקווה

גם הרב יובל שרלו, ראש ישיבת תפתח תקווה וחברת הנהלת רבני "צהר", נדרש בעבר לסוגיה, וקבע נחרצות כי "איני מוצא שום היתר שבעולם לעשות זאת, ולהתחתן ללא ידיעה מראש". את הדברים ענה הרב בשו"ת שפורסם באתר מורשת [5] , לאחר שנשאל מהומו שיוצא עם בחורה ושאינו נמשך אליה מינית אם יוכל להתחתן עמה בלי לספר. "מבחינה הלכתית אמיתית קידושין אלה כלל אינם תופסים, ואין מקח טעות גדול מזה", ענה הרב והוסיף "שווה בנפשך שזה היה להפך והדבר היה נעשה כלפיך". עוד טען הרב כי "קשה למצוא שקר גדול יותר מהתנהגות זו" וכי נוסף על הבעיה ההלכתית יש כאן בעיה מוסרית: "אתה לא רשאי, מבחינה מוסרית טבעית, לפתור את הבעיות של עצמך, שהן באמת קשות מנשוא, על חשבון הבחורה. לא ייתכן לחיות עם בן זוג עם סוד מוסתר כל כך. מהות הנישואין היא הורדת המסיכות ולא לבישתן".

תגובת הרב יחיאל פאוסט, ממקורבי הרב מרדכי אליהו

הרב יחיאל פאוסט, לשעבר ראש ישיבת הסדר, התבטא אף הוא בדומה וטען כי יש בכך גנבת דעת. "עמדתי היא שמי שנגעל מנשים – שלא יֵצא לשידוכין כי הוא אנוס", אמר במפגש עם הומואים דתיים, כמו שנחשף באתר nrg יהדות [6] . "אם הוא בכל זאת מחליט לצאת עם בחורות אבל מעלים ממנה את המידע שהוא נמשך לבנים – יש כאן גנבת דעת שגם יכולה לגרום להרס הבחורה והרס עצמי של הבחור. כמו כן יש כאן בעיה בהבנת המושג ´זוגיות´ שמשמעה, נוסף לקשר המיני, בניית קשר רגשי".

המציאות מוכיחה אחרת מדבריו של הרב אבינר: מקח הטעות של יובל

קל היה לנחש את הסוף: יובל (שם בדוי) נישאה לעידו (שם בדוי) – הומוסקסואל שנפל קרבן לתפיסת ה"יהיה בסדר – תתחתן ויעבור לך", והפכה לקרבן בעצמה.
סיפור אמתי על בחורה אחת שלא ידעה מה שידעו הרבנים בישיבה, חבריו וקרובי משפחתו, ושאיש לא טרח להזהיר אותה לפני.
כתבתה של תמי רט, פורסמה ב"מקור ראשון", דיוקן, גיליון 207, י"ד באב התשס"א, 3.5.01.

לחצו להגדלה:

חלק ראשון
חלק ראשון
חלק שני
חלק שני
חלק שלישי
חלק שלישי

תמלול חלק משיעורו של הרב אבינר

להלן תמלול חלקי של השיעור איך מתגברים על היצר למשכב זכור? [7] שנמסר בידי הרב שלמה אבינר בישיבת "עטרת ירושלים"(המספרים מציינים את הזמן שחלף מתחילת ההקלטה)
13:15
תלמיד: זה פייר מבחינת האישה לעשות כזה דבר? (להתחתן עם אישה כי הומו גם מצווה על ´פרו ורבו´ [עורך אתר חברותא])
[…]
16:23
הרב: השאלה אם הוא מרמה את הבחורה או לא מרמה את הבחורה – טוב, זה כבר חשבון אישי השאלה הזו. אבל אם… זאת אומרת זאת שאלה שצריך לבדוק כל מקרה לגופו. אבל אם סך הכול הוא מתנהג בצורה נכונה, הוא לא עושה עברות, שום דבר, אלא יש לו יצר כזה, מה זה מעניין את אשתו איזה יצר יש לו? הוא מתנהג יפה אל אשתו. אלא הוא לא מצהיר לפני הנישואין אני אוהב אותך, אני חולם עליך, לחייך כפריחת הסחלב וכו´ הוא לא מבטיח. הוא אומר את מוצאת חן בעיניי, אני אינני מאוהב בך, אבל את מוצאת חן, אני מוכן. את רוצה – כן, לא.
אז מה אומרים… אלא אם הייתה יודעת שיש לו יצר כזה – הווווּ, אם הבנות היו יודעות אילו יצרים יש לנו, אף אחת לא היית מתחתנת אתנו.
[…]
17:44
אמנם אומרים שבני זוג צריכים להיות פתוחים וצריך לספר את הכול. איפה זה כתוב? צריך לספר כל מה שגורם שמחה, אבל לא צריך לספר כל מה שגורם צער. אז אתה לא חייב לומר לפני החתונה "אני אהיה כן. אז ככה: שנה ישבתי בבית הסוהר, וגם עשיתי את זה ונכשלתי בזה". חבל – אתה לא תתחתן אם תספר לבחורה כל הלכלוך שעשית בחיים […]
18:30
יש דברים בפוסקים שזה מקח טעות וזה רמאות כי יש לזה השלכות על החיים. אבל מה, שיש לך יצר הרע ואתה מתגבר – אז מה החילוק, מה החידוש? החידוש תאמר לבחורה "אני חייב להודיע לך לפני החתונה – יש לי יצר הרע". אוי, אויה, השם משמים [8]. היא חשבה שאתה מלאך.
18:55
היה אחד בגמרא […] ביבמות דף מ"ז. הוא בא אל הרב ואמר ´הרב, מה הדין אדם שאבא שלו גוי ואימא שלו יהודייה´. אמר הרב ´כשר לחלוטין, יכול להתחתן עם כל אחת´. אמר ´הרב, תן לי את הבת שלך´. אמר ´לא. לא אתן לך את הבת שלי´ […] אמר לו ´בתכלס בשטח – מה אני עושה?´ אמר לו הרב ´תלך למקום שלא מכירים אותך´. הרי זו רמאות? כולה רמאות, מה זה משנה. הרי זה שטויות. אז אבא שלו גוי, אבל הוא יהודי כשר. לא, אבל זה לא מי ש… ייחוס, זה לא, לא זה, לא נעים. זה שטויות הדברים האלה. אז הוא אמר אל תספר. יש דברים שהם לא שטויות. אבל זה שטויות – מה אכפת שאבא שלו היה גוי? […] מה עושים עניינים? לכן צריך לחלק בין דבר שסתם עושים עניינים.

[1] להאזנה לשיעור המלא (כ-20 דקות) "איך מתגברים על היצר למשכב זכור?" [לצערנו הלינק כבר אינו פעיל]

[2] להאזנה לשיעור המלא (כ-30 דקות) לחצו כאן האם אדם עם נטיות הפוכות נולד כך או נעשה כך [לצערנו הלינק כבר אינו פעיל]

[3] בהקלטה מילה זו אינה ברורה, ייתכן שהרב אמר מילה אחרת.

[4] מתוך האתר הרשמי של ישיבת "עטרת ירושלים": http://www.kimizion.org/shiur, קטגוריית "תשובה", שיעור "איך מתגברים על היצר למשכב זכור?" [לצערנו הלינק כבר אינו פעיל]

[5] ראו: http://www.moreshet.co.il/web/shut/shut2.asp?id=51116. הדברים אף פורסמו באתרnrg יהדות: http://www.nrg.co.il/online/11/ART/865/571.html

[6] מתוך: http://www.nrg.co.il/online/11/ART1/556/232.html [לצערנו הלינק כבר אינו פעיל]

[7] מתוך האתר הרשמי של ישיבת "עטרת ירושלים": http://www.kimizion.org/shiur/, קטגוריית "תשובה", שיעור "איך מתגברים על היצר למשכב זכור?" [לצערנו הלינק כבר אינו פעיל]

[8] בהקלטה מילה זו אינה ברורה, ייתכן שהרב אמר מילה אחרת.

זו הבשורה?

גדלתי על ברכי הציונות הדתית. אני מאמין גדול בערכיה, משוכנע שיש שם אמת גדולה, רחבה ומאירה. יש שם חיבור מפרה בין תורה וחיים, בין חומר ורוח, בין ערכי הנצח להוויה המתחדשת.

קרא עוד »

שתפו את המאמר