My WordPress Page קו הקשב פתוח עכשיו

הכירו את רב הגריינדר שאומר שהאפליקציה הגאה יכולה לקרב בין יהודים

"יש המון יהודים מכל הסוגים, במיוחד אנשים שאין להם שום קשר לדת בצורה מאורגנת. למה לא לנסות להגיע אליהם בגריינדר?" * בחור יהודי אמריקאי הומו מצא דרך חדשה לבנות קהילה * תרגום מאמר מ-The Daily Beast

grindr-rabbyגריינדר הוא בערך המקום האחרון שהייתם מצפים למצוא בו רב. טוב, אולי גם בבית בושת הסיכוי נמוך, אבל גריינדר הוא עדיין די נמוך ברשימה.

ובכל זאת, מאט גרין – תלמיד ישיבה שנה שנייה ב"היברו יוניון קולג'" בניו-יורק, עושה לעצמו שם בתור "הרבי של הגריינדר".

בחופשת הקיץ בארה"ב לאחר השנה הראשונה שלו בישיבה בישראל, גרין החליט משום מה לציין את העובדה הזו בפרופיל הגריינדר האישי שלו. התגובה, גרין משחזר, הייתה מדהימה. "אנשים פנו אלי ושאלו אם אני יהודי ואיך ישראל?". הוא מוסיף, "כשציינתי שהייתי בישיבה, כולם שאלו אותי כל הזמן על כשרות ועל יהדות!"

כך נולד רעיון רב הגריינדר. "הבנתי שמה שקרה בגריינדר עונה על צורך יהודי קהילתי. אנשים רצו לדבר על מה זה להיות יהודי ועל עניינים יהודיים", הוא מוסיף. כשגרין עבר לקראון-הייטס ברוקלין בסוף הקיץ, כמות הבחורים היהודים שדיברו איתו בנושאי יהדות בגריינדר הרקיעה שחקים.

בתחילת הסתיו, כשהישיבה שלו פרסמה קריאה למלגת "Be Wise", תכנית שנוצרה במיוחד עבור תלמידי ההיברו יוניון קולג' כדי לתת מענה יצירתי לשינויים בנוף האמריקאי-יהודי, גרין נזכר בחוויית הגריינדר שלו.

הוא הגיש הצעה לוועדת התכנית, בראשות מנהל מענק המחקר, הרב פיטר רובינשטיין, הרב בדימוס של בית הכנסת המרכזי שמנהל עכשיו את הקהילה היהודית של Y92. בהצעתו, גרין קרא להשתמש בגריינדר כדרך לאתר ולקבץ יהודים סקרנים או חסרי שיוך באזור מסוים כדי להביא אליהם חוויה יהודית שאליה יוכלו להיות קשורים. בהצעה הוא הסביר את גריינדר כ"רשת חברתית להט"בית המשתמשת בטכנולוגיית GPS כדי לקרב בין אנשים על בסיס מיקומם הגיאוגרפי".

אז מה אם הוא עיגל פה קצת? בכל זאת זה לא פשוט להסביר מה זה גריינדר לרב בין 70+ שנדרש לחלק מענקים.

האטרקציה האמיתית ברעיון שהציע הייתה האלמנט הגיאוגרפי. מכל חמשת הרובעים בעיר – בברוקלין, ביתו של גרין, ישנו האחוז הגבוה ביותר של יהודים בין הגילאים 18-44, לפי מחקר הקהילה היהודית של ניו-יורק העדכני ביותר של ה-UJA. גרין רצה להתחבר לנתונים האלה באמצעות שימוש בכלי חדש – הגריינדר. הסטטיסטיקה הזו, יחד עם העובדה שמשקי בית להט"ביים פחות מעורבים בחיים קהילתיים יהודיים, מעלה את האפשרות שגריינדר תשמש מקום מצוין למציאת יהודים לא משויכים אך מתעניינים.

"גריינדר הוא מקום בלתי מנוצל עם הרבה פוטנציאל", גרין מסביר, "יש המון יהודים מכל הסוגים, במיוחד אנשים שאין להם שום קשר לדת בצורה מאורגנת. למה לא לנסות להגיע אליהם בגריינדר?"

לאחר הפרזנטציה מול הוועדה, גרין קיבל את המענק. הוא התחיל לעבוד מיד.

"התחלתי לעשות 'בייגלינג' [=לומר או לעשות משהו "יהודי" כדי לרמוז לאחרים על מוצאך]", הוא מתלוצץ. זאת הייתה כנראה הפעם הראשונה שדברים כמו "הלכתי לבר-מצווה בסוף השבוע שעבר" או "ההרצאה שאני נמצא בה ארוכה יותר מסדר הפסח של סבא שלי", שימשו כדי להתחיל עם אנשים בגריינדר. אבל בשביל גרין זה עבד.

מאז שהשיק את היוזמה שלו בדצמבר, הרבי של הגריינדר כבר סימן הצלחה. "בהתחלה לא היה לי נוח שאני באפליקציה שמשמשת בעיקר לסטוצים למרות שאני מחויב לחבר שלי", הוא חושף, "אבל זה החשבון המקצועי שלי… וזה אבסורד!" הוא צוחק.

בארוחת השבת הראשונה שארגן מאט לפני כחודש הוא אירח עשרה אנשים. ובשנייה שערך בשבת האחרונה – שנים עשר יהודים גאים. "שבת מורכבת במידה רבה מארוחות יהודיות עשירות ומצחיקות", הוא מסביר. "לכל כך הרבה אנשים אין יהדות בחיים, אז אמרתי, בואו, נדבר על וודי אלן ונאכל קוגל". הקונספט דיבר להרבה אנשים, גרין אומר.

ארוחת הערב התחילה בנרות שבת שגרין הדליק, בקידוש וברכת המוציא. בהמשך, הנוכחים בארוחה החלו להתערות. השיחות בה עסקו ב"נושאים רלוונטיים בתחום של חיים יהודיים גאים", גרין אומר לי.

"אני חושב שהיה לזה הרבה קשר לעובדה שלכולנו היו כבר שני דברים ענקיים במשותף – כולנו היינו יהודים והומואים, כך שהיה שם הבסיס הזה", אמר ראיין מנדיאס, משתתף בארוחה שנמצא בהליך גיור.

גרין מקווה להתרחב. "יש קבלות שבת באופק", הוא אומר, והוא מתכנן גם מסיבת פורים.

הרבה ד"ר שירלי אידלסון, דיקנית ההיברו יוניון קולג', מתרגשת לראות איך מאט מתקדם עם התוכנית. היא מדגישה שחינוך הוא המטרה המרכזית של התוכנית, כך שהיא "מלאת תקווה שהיא תשגשג ושהוא ילמד המון מהחוויה".

מבלי לדעת או להבין זאת, "הרבי של הגריינדר" מעצב עידן חדש של התכנסות לקהילה דתית. כפי שהוא מסביר, "אני רואה בשתי ארוחות הערב הצלחות בעיקר כי הן משמשות הוכחה לכך שגריינדר הוא אמצעי מעשי לקירוב יהודים כדי לבנות קהילה". אבל יש בכך עוד משהו. לשימוש בטכנולוגיה גיאוגרפית וב"בייגלינג" יכול להיות פוטנציאל אמיתי לתוכניות אחרות של הגעה מבוססת אמונה לקהילה, והוא עשוי לעצב דרך חדשנית לרכישת חינוך ומעורבות דתיים.

עד אז, אם יש לכם שאלות על יהדות – התחברו לגריינדר, מצאו את הרבי, ושאלו אותו איך הוא אוהב את החמין שלו…

המאמר פורסם במקור ב-thedailybeast ותורגם ע"י גלעד

anime girl warrior guns mask over face, respirator hood mask, n95 nokia camera, homemade face mask with things at home, how to get rid of redness after a face mask, face mask second hand smoke, surgical mask around neck, best face masks for puffy eyes, covid 19 prep, where to buy an allergy face mask offline, disposable surgical face masks, acne from surgical mask, high filtration face masks, lowes outside pole lights, bullard fire helmet face shield, fit test n95, black and white photo of cartoon man with face shield on, nolan helmet face shield, coronavirus cat symptoms, are exfoliators face masks, which 3m respirator to use, vaccine for coronavirus for people, uv face mask, amber hjc hj 09 face shield, neoprene face mask walmart, what is the minimum requirement for a tb respirator, saborino face masks, dust mask for drilling concrete, n95 for asbestos, face masks to make at home, how to make charcoal face mask, kids medical mask, home depot respirator asbestos, 3m half mask mods, 3m half mask respirator sizing chart, 3 snap bubble face shield, emr respirator mask, how often do you have to replace face respirator cartridges, 4 faced clown mask, how to now if respirator works with metal, how to make a kandi surgical mask step by step, ovi nokia n95 download, 3m respiratory mask, walgreens star shower light, what respirator is used to filter gases, easy homemade face masks for acne, n95 mask untuk di jual, looking through amber face shield, n95 theses, clean motorcycle face shield,

לצערי נפלו בכתבה בעולם קטן מספר טעויות

בגליון הקודם (868, בראשית) פורסמה בעלון זה הכתבה "מחקר חדש: טיפולי המרה עשויים להפחית אובדנות". לצערי נפלו בכתבה מספר טעויות אשר עלולות להשאיר את הקוראים עם רושם שגוי לגבי המחקר המדובר ולגבי הקשר בין טיפולי המרה לאובדנות. קראתי את המאמר המדובר של ד"ר סולינס ואת המאמר נגדו יצא, ואבקש לתקן שגיאות אלו.

קרא עוד »

"רק שבועיים לפני שהתחתנתי סיפרתי לסבתא שאני הומו"

אני ואלוהים: "אני דתי. אף פעם לא היתה לי בעיה. אני באמת ובתמים מאמין שהבעיה היא לא בדת, אלא עם הדתיים. אני לא רואה שיש קונפליקט בין גאווה לבין התורה. לא כל המצוות וכל האיסורים קשורים אל כל אדם, כמו שהלכות שחיטה לא רלוונטיות לצמחוני.

קרא עוד »

לרגל יום הנראות הביסקסואלי

לרגל יום הנראות הביסקסואלי ג'ייסון גרינספן משתף:
אני רוצה לספר לכם משהו: לפני שיצאתי מהארון לא פגשתי ביסקסואל דתי אחר. ומהסיבה הזאת, אני מתעקש לדבר על נראות ביסית.

קרא עוד »

אבא יוצא מהארון.

פעם חשבתי שלאבא זה הדבר הכי נורא בעולם. אבל עכשיו, זה אצלי וזה הבן שלי. וזה לגמרי בסדר.

קרא עוד »

שתפו את המאמר