חיפוש
My WordPress Page קו הקשב פתוח עכשיו
חיפוש

היסטוריה להט"בית דתית

מפגש ההקמה של חברותא

זה היה בסוף קיץ תשס"ז (2007 למתקשים). ישבנו אצל ניר ובני בסלון עם תה ועוגיות (בד"ץ, כדי שכולם יוכלו לאכול) והייתה מן התרגשות באוויר. היה לנו ברור שאנחנו עושים משהו חדש, שעוד לא היה קודם. כבר הייתה בעבר קבוצה דתית בבית הפתוח, אבל הייתה לנו הרגשה שזה הזמן המתאים לחולל שינוי.

בהתחלה חשבנו על שם. עלו ונפלו המון שמות, כמו למשל השם היפה שעמית הציע "כמוני כמוך" שם באמת יפה, אבל תפוס על ידי העמותה שמפעילה את ארגון הנוער הגאה. התווכחנו עד שעה מאוחרת ובסוף נפל הפור על "חברותא". שם שמייצג את מה שרצינו שיקרה בקבוצה הזו: שתהיה מקום להיות ביחד, שתהיה קהילה.

לאט לאט התחלנו לחשוב איך לעשות את זה, בעדינות שתתאים לציבור הדתי אליו אנחנו שייכים, איזה לוגו יתאים לנו וכולי. ניסחנו קווים כלליים של פעולה, הפשלנו שרוולים והתחלנו לעבוד.

לא נשאר לנו אלא להתפלל ש"חברותא" תהיה, ולו גם במעט, בית וקהילה ותציע חברות וחברותא אמיתית לכל הבאים.

עמי פומרנץ ז"ל

עמי פומרנץ היה פעיל מרכזי בקהילה הגאה בישראל בכלל ובחברותא בפרט. מזה כעשור וחצי עמי יזם, הגה והוביל עשרות פרויקטים ופעילויות. הקפיד לחגוג את כל זהויותיו הרבות, ועל אינקלוסיביות ללא פשרות בעשייתו. עמי היה מעמודי התווך של הקהילה הגאה בבאר שבע, מקום מגוריו, והקפיד להשתתף ולסייע בהפקה של מצעדי הגאווה בעיר, תחת דגלי הקהילה הדתית הגאה וקהילת הדובים הגאים, שגם בהן מילא תפקידים מרכזיים. עמי תמיד שם דגש מיוחד על מורשת והיסטוריה של הקהילה הגאה, וכתב את הדוקטורט שלו במגדר על דימויי גוף בתחרויות דראג. עמי היה איש אשכולות, ודוקטורט נוסף סיים במיקרוביולוגיה. את אהבתו לידע מימש גם מחוץ לאקדמיה, אירגן סיורים ומיזמים לשימור ההיסטוריה הגאה, הרצה במסגרת האחווה הסטודנטיאלית הגאה ותא סגו"ל, ובתיעודיו תמיד היה מקום לתתי הקהילות שלנו ולתרבויות גאות אלטרנטיביות. את פרוייקט ההיסטוריה של קהילת הדובים שייסד, לא זכה עמי לסיים. עמי הוביל את הקשת הגאה של חברותא בבאר שבע בשנים האחרונות ואת בית המדרש "עליזה" של הארגונים הגאים בעיר. נפטר בעקבות בעיה בריאותית שהחריפה במפתיע, והוא נלקח מאיתנו מהר מדי. הותיר אחריו בן זוג, חמישה ילדים והמון חברות וחברים שחסרונו מורגש לכולם היטב.

את התערוכה הבאה הכין עמי פומרנץ עם ג'ייסון גרינספן במסגרת אירוע חגיגות ה-15 שנים לחברותא. על הפרויקט עבדו קשה מאד על מנת להנציח את הרגעים החשובים בארגון (צילום: אלעד ליפשיץ)

ההיסטוריה של הקהילה הלהט"בית הדתית בארץ

ההיסטוריה של חברותא היא חלק מההיסטוריה של הקהילה הדתית בארץ. 
ציר הזמן נערך ומעודכן ע"י נדב שוורץ.
גררו את ציר הזמן ימינה ושמאלה כדי לראות עוד. לעתים צריך לרענן לפני שהציר מופיע.