חיפוש
My WordPress Page קו הקשב פתוח עכשיו
חיפוש

היום שבו יצאתי מהארון. כמעט

לו הייתם רואים בחור דתי בעצרת של הומואים – מה הייתם חושבים: שהוא סטרייט מזדהה או הומו מזדהה? השאלה העסיקה את עמית לוי מחברותא, ולאחר התלבטות פתר את השאלה כשהחליט ללכת לעצרת ובכך בפעם הראשונה לצאת בפומבי מהארון. נו טוב, כמעט לצאת מהארון
כיכר רבין. כמה מתוכם היו הומואים?
כיכר רבין. כמה מתוכם היו הומואים?

כמו תמיד, זה התחיל בבעיה.

חשוב להשתתף בעצרת ולהיות חלק מהמסר שהיא מייצגת, חשוב מאוד אפילו, אבל הרי התקשורת תהיה שם בהמוניה והומואים רבים מחוץ לארון יהיו שם באלפיהם, ורק חסר לי שמצלמה תועה תציג אותי בשידור חי על מרקע הטלוויזיה של כל עם ישראל ואוי לי ואבוי לי אם הומו מחוץ לארון שעובד במקום עבודתי ישגיח בי ובאותו הרגע ימסרן לכל החברֶה מהמשרד שהדוס הדתי הוא – לא תאמינו – הומו!

כמו תמיד, זה המשיך בהכחשה.

יהיו שם גם סטרייטים. הרי נינט תופיע, ריטה תופיע, אמיר פיי גוטמן יופיע – רגע הוא כבר יצא מארון – אז קרן פלס תופיע ומרגול תופיע. סטרייטים רבים לא יחמיצו את הכוכבים ויגיעו בהמוניהם להופעה חינם בכיכר רבין. כך שאם מאן דהוא, ואפילו סבתא, ישגיח בפניי שיוצגו על מרקע הטלוויזיה או אם פלוני, ואפילו הבוס, יבחין בי בין מאות אלפי המשתתפים – הוא יניח שאני סטרייט מתעניין. בשירים ובהופעות, כמובן.

כמו תמיד, המציאות טפחה בפנים.

"נראה לך שאנשים לא מבינים שאם אתה עומד בדוכן חברותא, מחלק פליירים של חברותא, מסביר לאנשים הסקרנים שניגשו אליך כדי לקבל עוד פרטים מהי חברותא ואיך מסתדר להיות גם הומו וגם דתי – אתה חושב שאנשים לא מבינים שאתה גם הומו וגם דתי?!" שאל אותי אחד מחברי חברותא שעמד עמי בדוכן שחברותא הציבה בעצרת אמש.

"אתה מסתובב עם משה בין האנשים, חוצה עמו את כל הכיכר כמה וכמה פעמים ובכל רגע מביט לאחור בדאגה כדי לוודא שהוא עדיין מאחוריך; אתה טופח לו על הגב יותר מדי פעמיים, אתה מכרכר סביבו כל הערב; והוא מצדו כל הזמן מקווה שאתה בסדר וששתית מספיק כי חם ולח ואתה מאבד נוזלים – ואתה עדיין חושב שאנשים לא קלטו שמדובר בשני בחורים שהם יותר מסתם זוג חברים?" שאלתי את עצמי לאחר שהבנתי שאכן יש כאן בעיה.

כמו תמיד, זה נגמר בפתרון.

אין לי בעיה שיבינו כי בערב החשוב הזה העוסק ברעיון הסובלנות לאחר – אני יוצא מהארון ושיתהפך העולם. ואם מצלמה תתפוס אותי – שתתפוס. ומי שירצה לחשוד – שיחשוד. ואם ירכלו בעבודה – שירכלו. ואם סטרייט המזדהה עם רעיון העצרת יקלוט אותי מסתובב עם משה או מחלק פליירים של חברותא – שיקלוט ושייהנה לו מהשתעשעות במחשבה אם אני כן או לא.

וכך, שלא כמו במפגשי חברותא שם נפגשים במקום דיסקרטי ויש רק הומואים ואנ"ש, הפעם בפעם הראשונה יצאתי מהארון בפומבי ובפרהסיה לחלוטין.

טוב נו, כמעט.

nrg מעריב, י"ט באב התשס"ט, 9.8.09

הדמעות שירדו לי כשהייתי אז בן 13 בחדר של הרב בישראל, שאמר לי שהומואים הם שטן מלוכלך וחטא חמור בתגובה לוידוי שלי, התחלפו בדמעות של אושר

אני זוכר שכשאוליבר נולד, חיפשנו מקום להתארח בו בבית הכנסת וגם ללכת למקווה, ואז פגשנו ברב ברוס הנדיר והמדהים שארגן לנו חגיגה מאירת עיניים בבית הכנסת בפורטלנד בארה״ב. כשהגענו, לא האמנו – המונים מהקהילה היהודית הגיעו כדי לחגוג איתנו. הרגשנו כמו משפחה אמיתית.

קרא עוד »

"מי שמפחד לחזק את שרקי ולעשות לו לייק של אמפתיה, חושש מן הטאבו המגזרי"

נציגי הציבור שמפחדים להביט במראה ששרקי מעניק להם – ישלמו מחיר אלקטורלי כשהנוער ירגיש שמנהיגותם מאבדת רלוונטיות. כשם שעזבו צעירי ש"ס ואגודה אל חיקו של בן גביר, יעזבו צעירים נוספים מפלגות נוספות שלא יישרו קו עם המאה ה־21, ועם הפוסט המכונן של מי שבסך הכל רוצה להיות אבא בשולחן שבת.

קרא עוד »

בואו נדבר רגע על חתונה דתית גאה

המילה הגדולה הזו, האירוע הגדול והיקר הזה. עזבו רגע מאבקים, הכרה מהמדינה, הפלות של הצעות חוק לברית זוגיות וחתימה ברבנות. לא מה זה אומר לאנשים אחרים, אלא מה זה אומר בשבילנו-הומואים בחיים קהילתיים דתיים ומוקפים סטרייטים, לא עלינו.

קרא עוד »

אם מצעד הגאווה בתל אביב הוא חגיגה המונית של חופש, אצלנו זה מאבק קיומי ויומיומי.

בשנה שעברה, לקראת המצעד השני, העימות בין חושך לאור הגיע לסף פיצוץ. המשטרה, בעקבות איומים לפגוע במצעד, דרשה לשנות את התוואי ולהרחיק אותנו ככל שניתן מהגרעין התורני המאיים, כלומר מהרחוב שבו גדלתי ומלב היישוב שלי. בהתערבות בג"ץ, שלמרבה המזל עדיין קיים במדינה הזאת, חלחלה ההבנה שלא יעלה על הדעת שבזמן שמצעדי דגלים ואירועי דת מתקיימים במועצה בשפע, תיאסר צעדה למען הסובלנות. בסופו של דבר, למרות נהירה המונית ומרגשת של תומכים מכל קצוות הארץ, היו שם יותר שוטרים מצועדים.

קרא עוד »

אז מי האבא האמיתי?

תמיד שואלים אותנו, את דני ואותי, מי האבא של אוליבר. כלומר, לרוב הם שואלים אותנו יותר בנימוס – מי האבא הביולוגי?

קרא עוד »

אני חושב שהמילה שחיפשת היא "קוויר"

הרב אברהם סתיו, אני חושב שהמילה שחיפשת בפתיחת דבריך היא קוויר (או אולי גיי באנגלית), אדם שהוא חריג מהציפיות הסיס-הטרו-נורמטיביות של החברה שלנו, ולא המילה הומו או הומוסקסאול.

קרא עוד »

שתפו את המאמר