לעדכונים על פעילויות ואירועים:

הולך נגד הזרם ("בריש גלי" תשע"ד)

alia_laregel"כל הנכנסין להר הבית נכנסין דרך ימין ומקיפין ויוצאין דרך שמאל, חוץ ממי שאירעו דבר, שהוא מקיף לשמאל. [מה לך מקיף לשמאל], שאני אבל, השוכן בבית הזה ינחמך. שאני מנדה, השוכן בבית הזה ייתן בלבם ויקרבוך, דברי רבי מאיר. אמר לו רבי יוסי, עשיתן כאלו עברו עליו את הדין. אלא השוכן בבית הזה ייתן בלבך ותשמע לדברי חבריך ויקרבוך." (משנה מידות ב ב)

יום כיפור מגיע ועם ישראל מגיע לבית המקדש בהמוניו, יש ארגון וסדר, מהיכן נכנסים ולאיזה צד פונים. אך פתאום יש את אלו שהולכים הפוך מהזרם, שונים: אבלים, ואנשים שהקהילה החליטה לנדות אותם. ר' מאיר ור' יוסי דנים איך יברכו אדם שהודה שהוא מנודה. ר מאיר אומר "הלוואי שהקהילה תחזור בה." ר יוסי אומר "הלוואי שאתה תבין שטעית".

שני גדולי עולם אלו באומרם דעתם בוודאי זכרו את דברי רבם, רבי עקיבא: "ואהבת לרעך כמוך זה כלל גדול בתורה" (בראשית-רבה כ"ד, ז). אם כן מהיכן מגיעה המחלוקת בניהם?

רבי יוסי היה ידוע כאדם שלא אהב מחלוקות: "תניא אמר רבי יוסי מתחילה לא היו מרבין מחלוקת בישראל…משרבו תלמידי שמאי והלל שלא שמשו כל צרכן רבו מחלוקת בישראל" (סנהדרין פח, ע"ב). המחלוקת הינה דבר רע מיסודה. צריך ללמוד מראש לעבוד ביחד. ובגלל זה על היחיד לשנות את דעתו מפני הכלל, ולחזור בתשובה.

רבי מאיר לעומתו ראה במחולקת הזדמנות להתפתח, ולתת לשני הצדדים אפשרות להתקרב, וללמוד אחד מהשני. כך נהג עם שני סוחרים שעקבן אצלו שלושה ימים עד שהתפייסו (גיטין נב, ע"א). וכן בסיפורו על דרכיו של אהרון הכהן, כשהיה רואה שני אנשים שרבו היה הולך לאחד ואומר לו שחבר מצטער אך מתבייש וכן היה אומר לשני עד שהתפייסו. (אבות דרבי נתן יב, ג) רבי מאיר אומר שעל הקהילה לחשוב גם על הפרט, ואיפה הם יכולים ללמוד ממנו ולעבוד ביחד.

אך אחד הדברים המעניינים במשנה הוא: שאותו מנודה מקבל מעמד דומה לשל אבל, ללא הקהילה שלו, משהו חסר בו. הוא אינו אסור לעלות להר הבית, נהפוך הוא, הוא מושם במצב שדורש התייחסות, אי אפשר להתעלם ממנו, כשהוא מפריע לסדר הציבורי, והולך בדרך הפוכה.

המשנה אומרת שאנשים שאלו לפשר העניין, אולי אפילו היו מחויבים לכך, ואז כשהיו שומעים את הסיפור, הם היו שואלים את עצמם איך אני הייתי נוהג כאן? איך אפשר למצוא פשרה? ואולי הם היו חושבים: במקרה המסויים הזה, אני צריך לברך אותו כר' מאיר או כר' יוסי?

ובימינו, כאשר עולה השאלה של שילוב הומוסקסואלים בקהילה, מובן הוא ששני הצדדים צריכים להיות קשובים אחד לשני – לא לעורר אי-נוחות מחד, ומאידך לתת הרגשה של קבלה והכלה (וזה נכון לשני הצדדים). אולם, יותר מכל, אל תתנו לנו את ההרגשה שאנחנו שקופים. אתם מוזמנים לשאול, להתעניין ולהזמין. יש לנו הרבה מה ללמוד אבל יש לנו המון מה להציע.

נדב הוא פעיל בחברותא

על עלון בריש גלי תשע"ד (מאת יו"ר חברותא דניאל יונס):
מאז הקמתה של 'חברותא', וככל הנראה מאז ומעולם, שאלנו את עצמנו, כהומואים וכדתיים – מה מקומנו בחברה? מה עלינו לעשות כדי שבכל זאת, ולמרות הכל, תסכים החברה בה גדלנו להמשיך ולהכיל אותנו, ועם זאת להישאר נאמנים למי שאנחנו?
אין ספק שחלה תמורה משמעותית ביותר בשנים האחרונות, ועצם הופעת גיליון זה כבר שנה רביעית ברציפות מעיד על כך, אך עם זאת קולם של הדוחים אותנו בשתי ידיים עוד ממשיך להישמע ולהדהד. האם לא עשינו די? האם החובה להשתנות חלה רק עלינו, השונים?
בגיליון זה אנחנו רוצים להראות את הדיאלוג שבין הפרט לבין הקהילה. לתהות מה יכולה הקהילה לעשות על-מנת שכלל פרטיה ירגישו בה חלק, ולא רק מה עלינו, כפרטים, לעשות בכדי להשתייך לקהילה. בערב יום כיפור, עוד לפני ששערי שמיים נפתחים, נפתחים שערי בית הכנסת והמוני בית ישראל מתכנסים, מצטופפים ומתפללים כאיש אחד. תנו לנו להצטופף עמכם, היום, ולאורך השנה כולה.

עוד בעלון בריש גלי תשע"ד:
שביל הבריחה – מאת אליק אוסטר
יוצר עולמות – מאת עלי קפלן ווילדמן
כי לכל העם בשגגה – מאת אריאל פיקאר
על הַסִּיפּיוּת של כל נדרי – מאת חנה פנחסי

3m 1860 mask home depot, goalie face mask, cpap dreamwear full face mask, taking scratches out of a motorcycle face shield, neutrogena age shield face sunblock spf 70, carbon monoxide respirator, what type of respirator provides fresh air, 3m 9004v mask and respirator, halotop face masks, 3m respirator home depot, when respirator doesnt help you, for gas welding either the face shield, p100 respirator cartridges, 3m1860 n95 mask, ebay childrens watches, colorescience sunforgettable face shield, side effects of charcoal face mask, disposable particulate filter mask, n95 dust mask for mold, ebay adult, full face snorkeling mask with gopro mount, mall osha certified n95 particulate filtering masks, conversion of airlife trach mask to a dust and particulate, ski mask with skull face, the shield face masks wwe, robotic respirator mask, willson respirator 1200 141400002, respirator mask training charlotte nc, respirator mask singapore, respirator voluntary use form, spider man homecoming face mask, barbara sturm face mask when pregnant, derrick rose face mask, face swelling cpap mask, n95 respirator medical, a2 p2 respirator, oka face mask, what must be performed before each use of a tb respirator, how to make homemade full face respirator, can coronavirus be transmitted from one hospital room to another, when did nfl cross bar face masks become absolete, wholesale n95 masks, north carolina n95 mask requirements, face mask sheets walgreens, coronavirus ripple trading, scary clown face mask, gram flour face mask, 3m n95 8210,

בחור בן 18-19, שהולך לטיפול "מקצועי" ו"מבטיח", תרתיי משמע, שנותן תחושה של עוצמה, ביטחון, כמו טריפ מופלא על קוקאין משובח במיוחד הנארז בתוך מעטפת של מציאות אפשרית וחוקית לחלוטין… יש יותר מזה?!

אחד הדברים שאפיינו את הטיפול זה הדגש על כך שניתן לשנות דברים- הנטייה הזאת היא נרכשת ואיננה מולדת, נאמר, ולכן אין שום בעיה לשנות את זה. המפתח הוא בי וזה תלוי רק ברצון שלי. עניין של בחירה.

קרא עוד »

סדנת כתיבה מונחית

לכתוב את מה שבפנים. את מה שלמדנו להשתיק ולהפנים. לא להדחיק, לא להחליק, אלא לחלוק את שעל הלב. שכבר למד לכאוב אך גם להתאהב.

קרא עוד »

ליין אוי גיי זמיר

מקוות שהתעוררתן חמודות מתוקות, כי אחרי המסיבה מוש מוש מוש שהיתה לנו קשה לקום!! אריאלה רשף המדהימה עלתה והרימה לנו את הרחבה, ו100 חברותות פיזזו אמש במועדון ה"אמור" בתל אביב, עד שהמנהל בא ואמר "רבותינו, הגיע זמן קריאת שמע של שחרית". אוי גיי זמיר 2 – הייתם מדהימים והיה מדהים! תודה שבאתם ונתראה במסיבה הבאה

קרא עוד »

סדרת ארון הקודש

"ארון הקודש”
היא סדרת רשת דוקומנטרית שיצרה הבמאית וחברת הקהילה מורן נקר, על להט”בים דתיים שתעלה בתאגיד השידור הציבורי “כאן”. כל פרק מתמקד בדמות, זוג או משפחה בשלב אחר בחיים. הקרנת הסדרה מביאה תיעוד אינטימי של אנשים המתמודדים עם המפגש בין נטיה מינית וזהות מגדרית ובין אמונה ואורח חיים דתי, דרך רגעים משמעותיים וטקסים דתיים, משפחתיים וזוגיים.

קרא עוד »

אני חושב שהמילה שחיפשת היא "קוויר"

הרב אברהם סתיו, אני חושב שהמילה שחיפשת בפתיחת דבריך היא קוויר (או אולי גיי באנגלית), אדם שהוא חריג מהציפיות הסיס-הטרו-נורמטיביות של החברה שלנו, ולא המילה הומו או הומוסקסאול. כשאנשים להט"בים מזדהים עם דמויות כמו בובספוג או אלזה "ומשייכים" אותן לקהילה הגאה הם לרוב לא מסווגים אותם מבחינת נטייה מינית או זהות מגדרית, אלא מצביעים על חוויה משותפת. בדרך כלל החוויה הזאת לא תהיה של אחת הזהויות הכלולות באותיות להטבא"ק+. זו פשוט חוויה כללית יותר, החוויה של שונות בתוך חברה שמניחה שכל בן נמשך לבת, שמבוגרת בשנות ה-30 שלה צריכה להתעניין בקשרים רומנטים, ושהחוויה המגדרית של כל אחד.ת היא או גבר או אשה. המילה היותר כוללנית לזהות השונה הזו היא המילה קוויר. הקושיה – איך ייתכן שלספוג או לכוכב ים תהיה נטייה מינית או זהות מגדרית שונה, רלוונטית כמו הקושיה איך ייתכן שבובספוג מדבר, שיש לו רישיון נהיגה, ושהוא לובש חולצה מכופתרת ועניבה.

קרא עוד »

שתפו את המאמר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.