חיפוש
My WordPress Page קו הקשב פתוח עכשיו
חיפוש

האהבה שאסור לנקוב בשמה

אוסקר ווילד, הלניזם ולגיטימציה (בתקופה של חוסר לגיטימציה) ליחסים בין גברים באנגליה הויקטוריאנית

פרויקט פורתא מציג:

האהבה שאסור לנקוב בשמה: הרצאה עם נתנאל אנגלמן

אנגליה הויקטוריאנית ידועה לשמצה בתור תקופה המאופיינת בפוריטניות, טאבו על מיניות ובהתכחשות לכל סוגי המיניות שאינם בגדר הנורמה, בפרט יחסים הומוסקסואליים שבתקופה זו נודעו כמעשה סדום. ידוע במיוחד הסופר אוסקר ווילד כסמל לקורבן התקופה במשפטו המפורסם, האמנם?
מתוך נקודות הנחות אלו ננסה להבין את מקור הפער בין החקיקה הדורסנית למימושה בפועל ובעיקר את הדרכים בהם אנשי התקופה ניסו להעניק לגיטימציה והבחנה בין יחסים מיניים לגיטימיים לפסולים בין בני אותו המין. לשם כך, מעבר להכרות הראשונית עם התקופה נדבר על דרוויניזם והמחקר המדעי הראשוני על המיניות שהוביל למושגים המוכרים עד היום, ניגע ביוון ובשפעותיה על אנגליה, ונתמקד בשני האנשים החשובים להרצאתנו, החוקר ג'ון אדינגטון סימונדס ולבסוף הסופר (ומשפטו הידוע בדבר מיניותו) אוסקר ווילד, שננסה להבין למה המיט על עצמו את המשפט שהחריב את חייו.

להרשמה:

מַה טֹּבוּ אֹהָלֶיךָ יַעֲקֹב מִשְׁכְּנֹתֶיךָ יִשְׂרָאֵל

א"מ;ל"ק: תלמידי ישיבות נדרשו לחלוק מגורים עם חייל בעל הרכב כרומוזומלי שונה משלהם, באופן שאין בו שום בעיה הלכתית. וייאנחו החיילים מן הטרלול הפרוגרסיבי, ותעל שוועתם אליי, והנה באתי בדברים האלה.

קרא עוד »

אני מניח באמת ובתמים שבסך הכל, בשקלול המעלות והחסרונות, טוב לכולנו יחד מאשר לבד

והייתה פעם מערכת בחירות אחת שבה זהבה גלאון רפררה לנאום הסוטים וקבעה נחרצות: "זה או אנחנו או הם". הדיכוטומיה הכוזבת הזו מסוכנת הרבה יותר ממה שהיא נראית במבט ראשון.

קרא עוד »

אני רוצה לפנות מכאן לנוער שגר במועצה מקומית קרני שומרון והיישובים באזור

גם אני גדלתי במקום שבזכותו הפך התנ״ך להיות הדרך שלי לדבר על עצמי, ולהגיד משהו על העולם שלנו. הפרספקטיבה שסיפורי התנ״ך מעניקים לנו על אנושיות, אהבה וחמלה (וכן, גם רשעות ואטימות) בעולם של היום, היא מתנה גדולה ויש שיאמרו – דרך חיים.

קרא עוד »

שתפו את המאמר