חיפוש
My WordPress Page קו הקשב פתוח עכשיו
חיפוש

האהבה שאסור לנקוב בשמה

אוסקר ווילד, הלניזם ולגיטימציה (בתקופה של חוסר לגיטימציה) ליחסים בין גברים באנגליה הויקטוריאנית

פרויקט פורתא מציג:

האהבה שאסור לנקוב בשמה: הרצאה עם נתנאל אנגלמן

אנגליה הויקטוריאנית ידועה לשמצה בתור תקופה המאופיינת בפוריטניות, טאבו על מיניות ובהתכחשות לכל סוגי המיניות שאינם בגדר הנורמה, בפרט יחסים הומוסקסואליים שבתקופה זו נודעו כמעשה סדום. ידוע במיוחד הסופר אוסקר ווילד כסמל לקורבן התקופה במשפטו המפורסם, האמנם?
מתוך נקודות הנחות אלו ננסה להבין את מקור הפער בין החקיקה הדורסנית למימושה בפועל ובעיקר את הדרכים בהם אנשי התקופה ניסו להעניק לגיטימציה והבחנה בין יחסים מיניים לגיטימיים לפסולים בין בני אותו המין. לשם כך, מעבר להכרות הראשונית עם התקופה נדבר על דרוויניזם והמחקר המדעי הראשוני על המיניות שהוביל למושגים המוכרים עד היום, ניגע ביוון ובשפעותיה על אנגליה, ונתמקד בשני האנשים החשובים להרצאתנו, החוקר ג'ון אדינגטון סימונדס ולבסוף הסופר (ומשפטו הידוע בדבר מיניותו) אוסקר ווילד, שננסה להבין למה המיט על עצמו את המשפט שהחריב את חייו.

להרשמה:

החלמה מחורבן

ככל שאנשים נמצאים במצב נפשי גרוע יותר, עמידותם ללחצים פוחתת. כשאנשים מדוכאים או סובלים מטראומה ומחרדה – קשה להם יותר להכיל חוסר הסכמה ודעות מגוונות

קרא עוד »

"החלטתי שאני חולמת לו עתיד, וזה קרה די מהר שהוא מצא אחרי זה בן זוג"

רגע לפני יום הכיפורים, התארחה צפרירה ווקר, אמא דתיה לשלושה בנים הומואים, בתכנית חשבון נפש עם מרב בטיטו. צפרירה שיתפה בקשיים, במורכבות הקבלה וההכלה, ובתהליך התשובה הקשור אליהן.

קרא עוד »

אני חושב שהמילה שחיפשת היא "קוויר"

הרב אברהם סתיו, אני חושב שהמילה שחיפשת בפתיחת דבריך היא קוויר (או אולי גיי באנגלית), אדם שהוא חריג מהציפיות הסיס-הטרו-נורמטיביות של החברה שלנו, ולא המילה הומו או הומוסקסאול.

קרא עוד »

מצעד הגאווה בירושלים הוא לגיטימי כי ככה.

לפעמים ההסברה הכי טובה היא פשוט לא להסביר. אף אחד מעולם לא נדרש להסביר למה הוא הולך לקולנוע בציבור ולמה הוא אוכל פלאפל לצהריים בציבור כי אלה דברים יום יומיים שזכותו של כל אחד לעשות. גם ללכת ברחוב זה דבר יום יומי שזכותנו לעשות. ופעם בשנה אנחנו בוחרות לעשות את זה כולנו ביחד. ככה כיף לנו. ואם זה בא לך רע, אז מזל שאתה סתם בן אדם רגיל כמו כל אחד אחר ואף אחד לא מבקש את רשותך לצאת מהבית.

קרא עוד »

שתפו את המאמר