חיפוש
My WordPress Page קו הקשב פתוח עכשיו
חיפוש

מאמר תורני: נא להכיר – חג הסיגד

מדי שנה בשנה, 50 יום לאחר יום הכיפורים, בתאריך כ"ט במרחשוון חוגגים יהודי אתיופיה את חג הסיגד - חג ייחודי ליהודי אתיופיה. וזה קרה השבוע * בני כותב מעט על הפסוקים בספר נחמיה המשמשים את המקור לחג, על מנהגיו ועל משמעותו
קייס בחג הסיגד בירושלים, 2008
קייס בחג הסיגד בירושלים, 2008

השבוע חגגו את יהודי אתיופיה את חג הסיגד. החג נחוג מדי שנה בשנה בכ"ט במרחשוון, 50 יום לאחר יום הכיפורים.

לוח השנה של יהודי אתיופיה אינו כולל בתוכו חגים שהתחדשו אחרי חורבן בית שני (חנוכה, פורים, ל"ג בעומר, ט"ו בשבט). וכולל חג מיוחד – חג הסיגד. זהו חג ייחודי שאינו קיים בלוח השנה בשאר קהילות ישראל ומקורו בימי עזרא ונחמיה. החג מתבסס על הפסוקים בספר נחמיה:

"וּבְיוֹם עֶשְׂרִים וְאַרְבָּעָה לַחֹדֶשׁ הַזֶּה נֶאֶסְפוּ בְנֵי-יִשְׂרָאֵל בְּצוֹם וּבְשַׂקִּים וַאֲדָמָה עֲלֵיהֶם: וַיִּבָּדְלוּ זֶרַע יִשְׂרָאֵל מִכֹּל בְּנֵי נֵכָר וַיַּעַמְדוּ וַיִּתְוַדּוּ עַל-חַטֹּאתֵיהֶםוַעֲו‍ֹנוֹת אֲבֹתֵיהֶם: וַיָּקוּמוּ עַל-עָמְדָם וַיִּקְרְאוּ בְּסֵפֶר תּוֹרַת השם אֱ-לֹהֵיהֶם רְבִעִית הַיּוֹם וּרְבִעִית מִתְוַדִּים וּמִשְׁתַּחֲוִים לַה' אֱ-לֹהֵיהֶם" (נחמיה ט, א-ג).

משמעות החג בעיני יהודי אתיופיה הייתה:

א. הסיגד מזכיר את מתן תורה בהר סיני כיסוד הברית עם השם (ולכן חוגגים אותו על הר גבוה);

ב. בחג מציינים את חידוש הברית על ידי הגולים שחזרו לירושלים בימי שיבת ציון;

ג. הסיגד שימש הזדמנות להזכיר ליהודי אתיופיה המרוחקים משאר עם ישראל את הצורך להיות נאמנים

למצוות לתורה ולירושלים, על אף הסבל הכרוך בכך;

ד. החג משמש הזדמנות ליהודי אתיופיה לחזור בתשובה, להפגין את נאמנותם לברית ולפנות בצום ובתחינה לאביהם שבשמים.

באתיופיה חגגו את הסיגד בעלייה המונית להר. בשעות הבוקר היו נושאים הקסים (המנהיגות הרוחנית של יהדות אתיופיה) את ספר ה"אורית" (ה"אורייתא", התורה) אל הר גבוה, ואחריהם צעדו בני הקהילה בתהלוכה ארוכה. הטיפוס אל ראש ההר נעשה תוך נשיאת אבנים על הראש או על הכתף, רמז להכנעה לפני ה' וזכר לחורבן המקדש. על ההר נשאו המאמינים תפילות וגזרו על עצמם צום.

על פי המסורת, מנהג זה נועד הן כדי להזכיר את המעשה בימי עזרא ונחמיה, והן מתוך אותו מניע של חזרה בתשובה וחידוש הברית עם השם.

עם הגעת התהלוכה אל ראש ההר, נהגו הקסים לשאת תפילות לחג. התפילות ביטאו את הרצון לחזרה בתשובה ותחינה בפני השם שיסלח לעמו וירחם עליו. התפילות גם אזכרו בערגה את העיר ירושלים ואת התקווה להגיע אליה ביום מן הימים.

במהלך קריאת התפילות, נהגו לקרוא בתורה בספר שמות, פרקים יט-כ, ובהם תיאור מעמד מתן תורה; לקרוא על "הסיגד הראשון" המוזכר בספר נחמיה; וקטעים מספר ויקרא ודברים – דברי כריתת הברית המזכירים את הברכות שיבואו על שומרי הברית והקללות שיבואו על המפרים אותה.

לאחר סיום התפילות הוליכו הקסים המכובדים מכול את הנאספים בתהלוכה חגיגית המלווה בתקיעת חצוצרות, לשם החזרת ה"אורית" (אורייתא) חזרה ליֶצֶלוֹת בֵּת (בית התפילה). אז הייתה מתקיימת סעודה חגיגית מלווה בשירה ובריקודים.

יהיה רצון שנזכה גם אנחנו בירושלים לחידוש הברית וקבלת תורה מחודשת כבימי עזרא ונחמיה.

בני

"השיח הזה חורץ דיני נפשות" קבעתי, "אתם לא חייבים לחשוב כמוני בנושא אבל גם לא חייבים להשתמש בשפה הזו כדי להתנהל מולו", סיכמתי.

ואני? אני לא מנסה "לקבור את האומללים בנטיות" אני הוא שמנסה לעזור לאותם אנשים שלא לשקוע בדיכאון וללכת לאיבוד בו, אני וחבריי הם אלו שמנסים להציל מטביעה חיי אדם בזמן שאנשים אחרים דוחפים את הראש שלהם חזרה אל מתחת למים, אני וחבריי וכל הקהילה הלהט"בית הם האנשים הטובים שנמצאים באמצע הדרך, וכמו עם היועץ מהישיבה, לא מנסים לחנך לערכים שונים – אלא להציע נווה מדבר, למי שבעזרת עשרות מאמרים ומאות קללות במסדרון, נשלח חסר כל למסע במדבר.

קרא עוד »

עוד טור דעה טרנסופובי מפי אישה דתיה

בשבת האחרונה פרסמה שרון רוטר טור דעה על קרוב משפחה שלה (מצורף למטה, מוזמנים ומוזמנות לקרוא). כאיש מדע, ביולוג וגנטיקאי אני ממש מרגיש צורך לענות על הטיעונים שלה שמלאים בחוסר ידע ובהבנה בעניין.

קרא עוד »

"רק שבועיים לפני שהתחתנתי סיפרתי לסבתא שאני הומו"

אני ואלוהים: "אני דתי. אף פעם לא היתה לי בעיה. אני באמת ובתמים מאמין שהבעיה היא לא בדת, אלא עם הדתיים. אני לא רואה שיש קונפליקט בין גאווה לבין התורה. לא כל המצוות וכל האיסורים קשורים אל כל אדם, כמו שהלכות שחיטה לא רלוונטיות לצמחוני.

קרא עוד »

אני מניח באמת ובתמים שבסך הכל, בשקלול המעלות והחסרונות, טוב לכולנו יחד מאשר לבד

והייתה פעם מערכת בחירות אחת שבה זהבה גלאון רפררה לנאום הסוטים וקבעה נחרצות: "זה או אנחנו או הם". הדיכוטומיה הכוזבת הזו מסוכנת הרבה יותר ממה שהיא נראית במבט ראשון.

קרא עוד »

שתפו את המאמר