לעדכונים על פעילויות ואירועים:

על המורכבות

כנהוג, נפתח במעשה במלך.

מעשה במלך שחשקה נפשו ללמוד את כל חכמת העולם. וישלח מלך שליחים לכל קצוות מלכותו. ויצו אותם לאסוף וללקוט ולסדר דברי חוכמה שהם ימצאו בכל קצות מלכותו. וילכו השליחים לכל רחבי המלכות- אל העיר ואל הכפר, אל העמק ואל ההר, אל הגורן ואל היקב, לנהר ולאגם ולמדבר ציה, לשכונות פאר ולמשכנות העוני. ויאספו את כל חכמת העולם. ויחזרו ממסעותיהם. ויתיישבו וייקחו עיתים ומגילות ויישבו ימים רבים. ויכתבו עשרות ספרים עבי כרס. ואחר עשרים שנה סיימו את מלאכתם. ויוגשו למלך תריסר ספרים, כל ספר כאלף דפים כתובים בכתב צפוף. וכתובה אותם הספרים- כל חכמת העולם.
אך בינתיים זקן המלך ונחלשה ראייתו ואף כוחו לא היה במותניו כקדם. על כן ציווה המלך על חכמי ממלכתו לכנס את כל דברי החכמה שיש בספרים לספר אחד. והתיישבו החכמים והחלו לקצר ולתמצת ולסכם ועמלו יומם וליל. ומשתמה מלאכתם, עבור שנים מספר – הגישו למלך ספר אחד עב כרס. והייתה כתובה בספר כל חכמת העולם.
אלא שבינתיים הוסיף אף המלך להזדקן. וחש שלא יעמוד לו כוחו לקרוא אפילו את הספר האחד עב הכרס. ויעמוד המלך ויצווה לכנס את כל הספר לחוברת קצרה. והתיישבו שוב כל חכמי הממלכה על למלם והלכו לקצר ולתמצת ולהשיר רק את עיקרי העיקרים. וישבו יומם וליל ולא מעלו במלאכתם. ומשתמה מלאכתם הגישו אותה למלך. חוברת דקה של מספר דפים. קונטרס כל כחמת העולם.
אלא שבינתיים שכב המלך על ערש דווי. ראייתו ניטלה ממנו כליל, ואין לו כוח במותניו וחש המלך שמלאך המוות קרב ומחכה ליטול את נשמתו. וירא המלך מאד ויצר לו שמא ילך לעולם שכולו טוב טרם למד את כל חכמת העולם. ויצווה המלך על החכם הראשי של הממלכה לגשת אליו ולסכם את כל חכמת העולם במשפט אחד.
ויעמוד חכם הממלכה בדחילו ורחימו בפני המלך. ויהרהר שעה קלה. ואחר יפתח את פיו ויאמר:
"אדוני המלך. הדבר החשוב ביותר שצריך לדעת על העולם הוא שהעולם מורכב".
וייטב בעיני המלך.
ותצא נשמתו.

puzzleהבלוג הזה נועד לתאר את ההתמודדות של בן אדם עם זהות מורכבת. הלבטים בין הנטייה המינית לזהות הדתית, בין השמרנות לליבראליות, בין הכללי לפרטי, בין הנסתר לנגלה. וזו התמודדות מורכבת. לא תמיד יש תשובות מן המוכן. לעתים אין תשובות בכלל. אין מתכון חש משמעי. אי אפשר לנהוג על אוטומט. חייבים להעביר הילוכים כל הזמן ולראות מה מתאים לאן. עם זאת, זו הדרך שבהחלט אפשר ללכת בה. ואולי אף נחוץ.
אני מאמין שחברה בריאה בנויה מאנשים שיודעים להתמודד עם מורכבות. כי החיים הם לא שיעור מתמטיקה או תמונה בשחור לבן. אגב, זה לא אומר גם שאין בחיים דברים שהגוונים שלהם הם אכן שחור לבן. אבל זה כבר נושא לרשימה הבאה.

ברוכים הבאים והמגיבים.

סדנת כתיבה מונחית

לכתוב את מה שבפנים. את מה שלמדנו להשתיק ולהפנים. לא להדחיק, לא להחליק, אלא לחלוק את שעל הלב. שכבר למד לכאוב אך גם להתאהב.

קרא עוד »

ליין אוי גיי זמיר

מקוות שהתעוררתן חמודות מתוקות, כי אחרי המסיבה מוש מוש מוש שהיתה לנו קשה לקום!! אריאלה רשף המדהימה עלתה והרימה לנו את הרחבה, ו100 חברותות פיזזו אמש במועדון ה"אמור" בתל אביב, עד שהמנהל בא ואמר "רבותינו, הגיע זמן קריאת שמע של שחרית". אוי גיי זמיר 2 – הייתם מדהימים והיה מדהים! תודה שבאתם ונתראה במסיבה הבאה

קרא עוד »

סדרת ארון הקודש

"ארון הקודש”
היא סדרת רשת דוקומנטרית שיצרה הבמאית וחברת הקהילה מורן נקר, על להט”בים דתיים שתעלה בתאגיד השידור הציבורי “כאן”. כל פרק מתמקד בדמות, זוג או משפחה בשלב אחר בחיים. הקרנת הסדרה מביאה תיעוד אינטימי של אנשים המתמודדים עם המפגש בין נטיה מינית וזהות מגדרית ובין אמונה ואורח חיים דתי, דרך רגעים משמעותיים וטקסים דתיים, משפחתיים וזוגיים.

קרא עוד »

אני חושב שהמילה שחיפשת היא "קוויר"

הרב אברהם סתיו, אני חושב שהמילה שחיפשת בפתיחת דבריך היא קוויר (או אולי גיי באנגלית), אדם שהוא חריג מהציפיות הסיס-הטרו-נורמטיביות של החברה שלנו, ולא המילה הומו או הומוסקסאול. כשאנשים להט"בים מזדהים עם דמויות כמו בובספוג או אלזה "ומשייכים" אותן לקהילה הגאה הם לרוב לא מסווגים אותם מבחינת נטייה מינית או זהות מגדרית, אלא מצביעים על חוויה משותפת. בדרך כלל החוויה הזאת לא תהיה של אחת הזהויות הכלולות באותיות להטבא"ק+. זו פשוט חוויה כללית יותר, החוויה של שונות בתוך חברה שמניחה שכל בן נמשך לבת, שמבוגרת בשנות ה-30 שלה צריכה להתעניין בקשרים רומנטים, ושהחוויה המגדרית של כל אחד.ת היא או גבר או אשה. המילה היותר כוללנית לזהות השונה הזו היא המילה קוויר. הקושיה – איך ייתכן שלספוג או לכוכב ים תהיה נטייה מינית או זהות מגדרית שונה, רלוונטית כמו הקושיה איך ייתכן שבובספוג מדבר, שיש לו רישיון נהיגה, ושהוא לובש חולצה מכופתרת ועניבה.

קרא עוד »

עֵת לַחֲשׁוֹת וְעֵת לְדַבֵּר

עֵת לַחֲשׁוֹת וְעֵת לְדַבֵּר, ואיננו מסוגלים עוד לחשות. מחזיקנא טיבותא לרב בני לאו שנענה לדברי הרב יובל שרלו וכתב הצעה לחיי משפחה להט"ב בקהילה הדתית (קישור בתגובה הראשונה), ונגע בנקודות רבות ומגוונות. אחרי שהנושא צף מול תלמידים שלי, באתי להגיב לחלק מדבריו, ולהשלים בחלק ממה שנראה בעיני. אשמח לתגובות.

קרא עוד »

שתפו את המאמר

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.