על המורכבות

הבלוג הזה נועד לתאר את ההתמודדות של בן אדם עם זהות מורכבת. הלבטים בין הנטייה המינית לזהות הדתית, בין השמרנות לליבראליות, בין הכללי לפרטי, בין הנסתר לנגלה. וזו התמודדות מורכבת כי לא תמיד יש תשובות מן המוכן. לעתים אין תשובות בכלל. עם זאת, זו הדרך שבהחלט אפשר ללכת בה, ואני מאמין שחברה בריאה בנויה מאנשים שיודעים להתמודד עם מורכבות * זאב שביידל בטור פותח את הבלוג האישי שלו

כנהוג, נפתח במעשה במלך.

מעשה במלך שחשקה נפשו ללמוד את כל חכמת העולם. וישלח מלך שליחים לכל קצוות מלכותו. ויצו אותם לאסוף וללקוט ולסדר דברי חוכמה שהם ימצאו בכל קצות מלכותו. וילכו השליחים לכל רחבי המלכות- אל העיר ואל הכפר, אל העמק ואל ההר, אל הגורן ואל היקב, לנהר ולאגם ולמדבר ציה, לשכונות פאר ולמשכנות העוני. ויאספו את כל חכמת העולם. ויחזרו ממסעותיהם. ויתיישבו וייקחו עיתים ומגילות ויישבו ימים רבים. ויכתבו עשרות ספרים עבי כרס. ואחר עשרים שנה סיימו את מלאכתם. ויוגשו למלך תריסר ספרים, כל ספר כאלף דפים כתובים בכתב צפוף. וכתובה אותם הספרים- כל חכמת העולם.
אך בינתיים זקן המלך ונחלשה ראייתו ואף כוחו לא היה במותניו כקדם. על כן ציווה המלך על חכמי ממלכתו לכנס את כל דברי החכמה שיש בספרים לספר אחד. והתיישבו החכמים והחלו לקצר ולתמצת ולסכם ועמלו יומם וליל. ומשתמה מלאכתם, עבור שנים מספר – הגישו למלך ספר אחד עב כרס. והייתה כתובה בספר כל חכמת העולם.
אלא שבינתיים הוסיף אף המלך להזדקן. וחש שלא יעמוד לו כוחו לקרוא אפילו את הספר האחד עב הכרס. ויעמוד המלך ויצווה לכנס את כל הספר לחוברת קצרה. והתיישבו שוב כל חכמי הממלכה על למלם והלכו לקצר ולתמצת ולהשיר רק את עיקרי העיקרים. וישבו יומם וליל ולא מעלו במלאכתם. ומשתמה מלאכתם הגישו אותה למלך. חוברת דקה של מספר דפים. קונטרס כל כחמת העולם.
אלא שבינתיים שכב המלך על ערש דווי. ראייתו ניטלה ממנו כליל, ואין לו כוח במותניו וחש המלך שמלאך המוות קרב ומחכה ליטול את נשמתו. וירא המלך מאד ויצר לו שמא ילך לעולם שכולו טוב טרם למד את כל חכמת העולם. ויצווה המלך על החכם הראשי של הממלכה לגשת אליו ולסכם את כל חכמת העולם במשפט אחד.
ויעמוד חכם הממלכה בדחילו ורחימו בפני המלך. ויהרהר שעה קלה. ואחר יפתח את פיו ויאמר:
"אדוני המלך. הדבר החשוב ביותר שצריך לדעת על העולם הוא שהעולם מורכב".
וייטב בעיני המלך.
ותצא נשמתו.

puzzleהבלוג הזה נועד לתאר את ההתמודדות של בן אדם עם זהות מורכבת. הלבטים בין הנטייה המינית לזהות הדתית, בין השמרנות לליבראליות, בין הכללי לפרטי, בין הנסתר לנגלה. וזו התמודדות מורכבת. לא תמיד יש תשובות מן המוכן. לעתים אין תשובות בכלל. אין מתכון חש משמעי. אי אפשר לנהוג על אוטומט. חייבים להעביר הילוכים כל הזמן ולראות מה מתאים לאן. עם זאת, זו הדרך שבהחלט אפשר ללכת בה. ואולי אף נחוץ.
אני מאמין שחברה בריאה בנויה מאנשים שיודעים להתמודד עם מורכבות. כי החיים הם לא שיעור מתמטיקה או תמונה בשחור לבן. אגב, זה לא אומר גם שאין בחיים דברים שהגוונים שלהם הם אכן שחור לבן. אבל זה כבר נושא לרשימה הבאה.

ברוכים הבאים והמגיבים.

"דברו איתנו – לא עלינו"

איך להט"בים דתיים מעיזים לדרוש להיות חלק אינטגרלי מכל קהילה דתית שקיימת, ואיך הם מעיזים להשלים עם העובדה שרבש"ע ברא אותם כמו שצריך, יצירה נאה ושלמה? אולי כי זה לא טעות ולא ניסיון? | דעה

קרא עוד »

מאז שאני זוכר את עצמי, היה לי יותר נוח לכתוב ביד שמאל

מאז שאני זוכר את עצמי, היה לי יותר נוח לכתוב ביד שמאל. זה אף פעם לא היה עניין גדול מבחינתי, פשוט בגיל מסוים הבנתי שקוראים לזה להיות שמאלי, ושרוב בני האדם משתמשים ביד ימין.

קרא עוד »

שתפו את המאמר

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *