גם אני רוצה לקיים דיון תאורטי בשאלת גבולות חופש הביטוי

מקובל לומר שחופש הביטוי אינו מתיר לאף אדם לעמוד באמצע אולם תאטרון ולזעוק ״שריפה״ אם אינו בטוח שישנה שריפה. כמובן, להרשיע אותו יהיה קשה. ועדיין, נסכים שמי שזועק ״שריפה״ בלב תאטרון מבלי שתהיה שריפה הוא זבל של בן אדם.

יהונתן גיל רוסן ממן


מקובל לומר שחופש הביטוי אינו מתיר לאף אדם לעמוד באמצע אולם תאטרון ולזעוק ״שריפה״ אם אינו בטוח שישנה שריפה. כמובן, להרשיע אותו יהיה קשה. ועדיין, נסכים שמי שזועק ״שריפה״ בלב תאטרון מבלי שתהיה שריפה הוא זבל של בן אדם.

לדבר על התאמה מגדרית מותר. לדון בשאלה מה יביא לאדם יותר אושר, יותר בריאות, יותר ביטחון, יותר שגשוג, יותר עולם הבא – כל זה מותר.

לטעון שקיימת סכנה טרנסית – גם זה מותר, אם אכן יש סכנה טרנסית.
נניח – אם הייתה מזימה טרנסית לקעקע את אחת הרשויות השלטוניות במדינה כדי לכונן שלטון דספוטי, היה מוצדק לעמוד ולזעוק: ״סכנה! טרנסים!״.
או תתארו לכם שטרנסים היו עושים חרם על ילד סיסג׳נדר שבא ללמוד בבית הספר שלהם בגבעת שאול ומוציאים להורים שלו את הנשמה, פותחים דיון ציבורי בשאלת האנטומיה שלו וקובעים שאסור לו להשתייך למגדר שהוא מזדהה איתו, אלא למגדר שהם יקבעו עבורו. במצב כזה הייתי כותב בעצמי על גבי שלט ״זהירות!״ והולך להפגין נגד החלאות מגבעת שמואל. אההה. סליחה. מגבעת שאול אמרנו.

במדינת ישראל קל יותר לעבור טיפול המרה מאשר התאמה מגדרית. תניחו בצד את השאלה מה דעתכם על טיפולי המרה ומה דעתכם על התאמות מגדריות. הסיכון שאדם יעבור את אחד הטיפולים האלה שלא מתוך צורך, שלא מתוך שיקול דעת, שלא לטובת המטופל – אינו שווה. הפיקוח על תהליכי התאמה מגדרית – רב. הפיקוח על טיפולי המרה – מועט. לפני התאמה מגדרית אדם צריך לעבור ועדות. לקטינים מוצעים תהליכי התאמה מגדרית הפיכים. לפני טיפול המרה אדם צריך לקבל הפניה מהיועץ בבית הספר. לקטינים מוצעים טיפולי המרה הכוללים, לפעמים, רמות שונות של אלימות מינית שהיא חלק אינטגרלי מהטיפול. האם זה הפיך?

גם אני רוצה לקיים דיון תאורטי בשאלת גבולות חופש הביטוי. נניח שהיה ארגון שלם, כזה שתומכים בו כמה מראשי הציונות הדתית, שהיה מייבא טכניקות המרה מארגונים נוצריים באופן כל כך מטופש, שהיה אפשר למצוא במסמכים שלו שתורגמו לעברית תכנים שמי שמאמין בהם יינו יין נסך. ונניח שהיה טרנד כזה בקרב שמרנים בארץ, לייבא רעיונות מארצות הברית במבצע הכל כלול, לדחות עקרונות הלכתיים איתנים מחמת איוולת נוצרית פונדמנטליסטית. נניח שאותם שמרנים לא היו מתריעים ״זהירות! טיפולים מסכני חיים ללהט״בים!״, אלא הולכים ומפרסמים ספר המתריע דווקא מפני אותם טיפולים שאין שום סכנה ממשית שייעשה בהם שימוש מזיק למטופלים – ודאי לא פה בארץ.

עכשיו נניח שבמצב כזה הייתי עומד מחוץ להוצאת סלע מאיר וזועק בכל כוחי ״זהירות! טמטום! סכנה לזהות התורנית במדינת ישראל! מיסיון רפובליקני שיסודו בפלגים הכי מטומטמים שצמחו בכל תולדות הנצרות!״ – לכאורה היה מקום לטעון שהתבטאות כזו זכאית לחסות תחת חופש הביטוי. אבל הכותב איננו משפטן, אז אין לראות בדבריו חוות דעת משפטית. רק דיון תאורטי בשאלה האם ראוי לשקף את האמת הפשוטה, ששמרנות נוצרית פונדמנטליסטית איננה יהודית, איננה תורנית, איננה אברהמית, איננה אינטליגנטית, והארץ הזאת תקיא אותה מקרבה. ולהכיר בכך שלא כל אביגיל טובת שכל, ולא תמיד ראוי לומר עליה ״אשת נבל״ אלא סתם: ״נבלה״.

ונניח בצד את הדיון התאורטי. הערב ב-18:30 תתקיים הפגנה ברמת גן. אם להוצאת סלע מאיר יש החופש להפיץ אנטי ידע ולעשות את הקהילה הטרנסית שק חבטות, לנו יש החובה למחות.

אבל זה לא אירוע בודד; הוא שייך לז'אנר מפוקפק שנקרא לו "שנאה של נראות".

בחברה מתוקנת לא נבקש מחרדים "להצניע את חרדיותם". נצטרך להבין שגם אם יש בינינו קונפליקטים, חרדי צריך ללכת בביטחון ובקומה זקופה בכל מקום. גם טרנסג'נדר, גם הומו.

קרא עוד »

כשרציתי לגייר את הילדים

כשרציתי לגייר את הילדים, לא יכולנו לעשות את זה בארץ. אף בית דין אורתודוכסי פה לא סמך עליי שאגדל ילדים יהודים. מצאנו בית דין אורתודוכסי בניו-יורק, ותוך כדי שאנחנו מתכננים טיסה עם שני תינוקות ושמונה מאות מזוודות על פני חצי יבשת, אדם שאל אותי: בשביל מי אתה עושה את זה? מי הקהילה שלך? שלושה רבנים שמעולם לא פגשת באפר-ווסט-סייד?

קרא עוד »

"דע שאתה חשוב בעולם הזה"

בפעם הראשונה שסיפרתי להורים שלי שאני טרנסג'נדר, אימא שלי קצת הייתה בשוק אבל אבא שלי הוא הראשון שקיבל. לצערי הרב אבא שלי כבר לא איתנו, והרגשתי מאוד בודד. מכאן התחיל הרצון שלי להתחזק בדת ובאמונה, באתי מבית חילוני אז להתחיל כזה תהליך לבד זה לא כל כך פשוט כמו שזה נראה. 

קרא עוד »

אלה הם ימים קשים לעם שלנו

ונניח לרגע שיש אמת בדבר, ואכן לא מדובר בשנאה. אותם נבחרי ציבור חייבים לזכור שלמילים יש כח. מה אמור לחשוב נער חמום מוח בן 18 כשהוא יושב בבית ומתלבט אם לצאת לרחוב עם לום ולצוד הומואים

קרא עוד »

שתפו את המאמר