חיפוש
My WordPress Page קו הקשב פתוח עכשיו
חיפוש

גם אנחנו רוצים ילדים – הורות ופונדקאות בישראל. דעה

ניר אילון, חבר חברותא יקר, מזמין אתכם להצטרף למאבק "הכי בסיסי" לנישואים, הקמת משפחה ומוסדות דת אנושיים. וגם: מדוע מברך ניר "ברוך שעשני הומו"?

ניר אילון

בסוף שנות העשרים שלי יכולתי להסתכל על עצמי ולומר 'ברוך שעשני הומו', 'ברוך שדחק אותי לשוליים ופקח את עיניי' . כגבר ישראלי, יהודי, עם שם המשפחה הנכון הייתי אמור להיות האיש הכי פחות מופלה בחברה, ובהצהרה אחת, שהיא בעיקר תודעתית, נשללו ממני זכויות רבות. יש משהו מטלטל וגרוטסקי במעבר הזה, שמחדד את ההבנה הבסיסית שזכויות אינן דבר שנותנים לך בנדבה אלא דבר ששייך לך. כל אחד מאיתנו נולד עם חבילת זכויות בסיסית והיא שלו אלא אם נשללה ממנו. מהיום בו הצטרפתי לקהילה הגדלה של "פסולי חיתון בישראל" שמתי לב עד כמה מעליב המונח הזה. אני מקפיד להסביר לחבריי שאין פסולי חיתון בעולם הזה, אלא רק מנועי חיתון. מדינת ישראל מונעת מאיתנו להתחתן והיא ישנה עם זה טוב מאוד בלילה (אני יודע, היא ישנה עם גרועים מאלה).

אולם לא די בכך, וגם את הזכות להורות המדינה שוללת מאיתנו. מדינת ישראל בחרה להדגיש בתקציבה את הזכות להורות, או לפחות את חשיבות הילודה בעיניה. סכומי עתק מממנים בכל שנה פרוצדורות רפואיות שכל מטרתן הבאת ילדים לזוגות עם בעיית פוריות. אפשר להתווכח על חובת המדינה לסייע בתהליך הבאת ילדים לזוגות גברים, שהרי הומואים אינם עקרים, אך האיסור ההרמטי בחוק על אופציית הפונדקאות עבורם הוא בלתי נסבל, בייחוד נוכח חוקיות התהליך לזוגות סטרייטים. ישנן שתי סיבות מרכזיות להתנגדות להורות חד-מינית. הראשונה, הגנה על מבנה המשפחה "המסורתית", אמא-אבא-ילד, טענה שכמעט אינה תקפה נוכח המגוון ומספרן של ה"משפחות החדשות" בישראל. אני לא רואה את אותן האמוציות מופנות כלפי זוגות הומואים אצל זוגות שאינם נשואים עם ילדים או משפחות חד-הוריות שמספרן גדול משמעותית ממספר המשפחות הלהט"ביות (לסביות, הומואים, טרנס ובי-סקסואלים).

הטענה השנייה, והמקוממת יותר בעיני, היא 'טובת הילד', בהנחה שלא בטובתו לגדול בבית של שני גברים. מעולם לא פגשתי בילד שהגיע לעולם כי זה היה לטובתו. כל הילדים שהכרתי הגיעו מתוך בחירה אנוכית של הוריהם בילדים. מדינת ישראל שמשקיעה ממון רב בילודה, אינה רואה לנכון לתהות על טובתו של הילד. יכול אדם לומר שלא היה מטובתם של ילדים לגדול בגוש קטיף המופגז פצמ"רים ומוכה הטרור, או שלא מטובתו של ילד להיוולד לעוני החרדי מרצון. ועם זאת, איננו חולמים להגביל ילודה או למנוע טיפולי פוריות על בסיס "טובת הילד" – מלבד במקרה של הורות חד-מינית.

"ברוך שעשני הומו"

כנסת ישראל אינה רואה לנגד עיניה את זכותם של אזרחיה הלהט"בים להתחתן ולהקים משפחות ולרוב חוסה ברחמי בג"ץ ששולח אותם לבקש מהקנדים שיחתנו אותם ומההודים שיעשו להם ילדים. בשובם מתהליך הפונדקאות בחו"ל, יגלו ההורים הטריים שהמדינה אינה מכירה בילדיהם כיהודים ומוסדותיה לא יגיירו אותם. הדרישה הרבנית להכרה ביהדות היא שגם תורמת הביצית וגם הפונדקאית יהיו יהודיות, דבר שניתן להשיג רק בישראל. במקביל, הסירוב לגיור הוא גורף: "בית של שני גברים הוא לא משפחה יהודית", הסביר לי רב מפורסם כהסבר לסירובו. וגם אם היה מסכים, הדרישה בתהליך הגיור לחינוך הילדים במוסדות דתיים אינה אפשרית כי פשוט לא יקבלו בנים של הומואים לבתי הספר הללו.

והרי לפניכם מעגל האטימות של השוליים החברתיים והמופלים: הם משמרים את עצמם, ברגע שירדת אליהם אתה ובניך תישארו שם: עוד ילד לאוסף "פסולי החיתון". המנגנון המתסכל הזה פועל לרוב כנגד זרים, ערבים או עולים שהסבתא שלהם התחתנה "לא נכון". וגם נגדנו, שנולדנו בלב הקונצנזוס ונבעטנו ממנו, אולי כדי שנלמד איך העולם נראה משם ואיך מרגישות הדלתות הקרות של בית המחוקקים והאטימות הממסדית. אז "ברוך שעשני הומו" וברוכים הבאים לכל מי שמצטרף אלינו למאבק הכי בסיסי לנישואים, הקמת משפחה ומוסדות דת אנושיים.

ניר אילון הוא חבר בארגון 'חברותא – הומואים דתיים'. מחר, יום חמישי ה14 לפברואר יערך פאנל בנושא גיור ילדי פונדקאות ואימוץ של זוגות חד מיניים.
פורסם במקור ב-NRG יהדות כאן.

how to niche down in weight loss, keto nutrition calculator, online bmr calculator weight loss, free weight loss hypnosis mp3, the best shake to lose weight, how long to see results from liposuction, which antidepressants cause weight loss, 70 lb weight loss before and after, simple diet to lose weight, dogs weight loss, fat burning diet plan for male, portion control chart for weight loss, lose weight in feet, does anxiety medicine cause weight loss, japanese foods that help you lose weight, eating intervals weight loss, best time to eat lunch to lose weight, glucophage 1000 mg weight loss, best herbal slimming pills, what are the best antidepressants for weight loss, why is it so hard to maintain weight loss in my 50s, dr wano weight loss, weight loss 4 idoits, post menopause and weight loss, dog biting skin losing hair weight loss, phen375 vs lipozene, does belly fat go away with weight loss, can cervical cancer cause weight loss, apps for weight loss motivation, what is the natural chinese remedy for weight loss, testosterone women dose injection weight loss, youtube emotional release for weight loss, lipozene pills work, what supplements should i take to lose weight, was robert downey cgid weight loss, healthy weight loss breakfast with eggs, medical weight loss programs indianapolis, klonopin side effects weight loss, why is it so much easier to gain weight than lose it, phentermine side effects mood, best diet pill on the market appetite suppressant, lose weight on legs and bum, no time to exercise how to lose weight, what protein powder to use to lose weight, abundant health garcinia cambogia,

מַה טֹּבוּ אֹהָלֶיךָ יַעֲקֹב מִשְׁכְּנֹתֶיךָ יִשְׂרָאֵל

א"מ;ל"ק: תלמידי ישיבות נדרשו לחלוק מגורים עם חייל בעל הרכב כרומוזומלי שונה משלהם, באופן שאין בו שום בעיה הלכתית. וייאנחו החיילים מן הטרלול הפרוגרסיבי, ותעל שוועתם אליי, והנה באתי בדברים האלה.

קרא עוד »

בעוד 10 ימים אעמוד מתחת לחופה…

5 שנים אחרי שנתתי בפעם הראשונה לאמת לצאת לי מבין השפתיים, ו-4 וחצי שנים אחרי שהכרתי את מי שילווה אותי ביתר מסע היציאה, ובעוד הרבה מסעות בעתיד ב״ה, ומעניק לי אושר שלא הייתי יכול אפילו לחלום עליו מתוך הארון – החלום הזה הפך למשאלה ולציפייה כמעט הכי גדולה שלי. שני רק למשפחה שאני כבר מת להקים איתו.

קרא עוד »

"רק שבועיים לפני שהתחתנתי סיפרתי לסבתא שאני הומו"

אני ואלוהים: "אני דתי. אף פעם לא היתה לי בעיה. אני באמת ובתמים מאמין שהבעיה היא לא בדת, אלא עם הדתיים. אני לא רואה שיש קונפליקט בין גאווה לבין התורה. לא כל המצוות וכל האיסורים קשורים אל כל אדם, כמו שהלכות שחיטה לא רלוונטיות לצמחוני.

קרא עוד »

הרהור מתמשך ואסוציאטיבי בחוויית הגלות והחֲציּוּת שלי.

הייתי מוכנה לשלם מחירים ואכן שילמתי. מחירים כבדים מנשוא. אולם למחיר הגלות הרוחנית, לא הייתי מוכנה. אני טרם יודעת להכיל את התסכול כאשר זכרונות צפים, או געגוע לישיבה וללימוד התורה מגיע.

קרא עוד »

שתפו את המאמר