חיפוש
My WordPress Page קו הקשב פתוח עכשיו
חיפוש

ברכה לחג הפסח מיו"ר חברותא

ברכת יו"ר חברותא לחברים לרגל חג החירות

בס"ד ערב פסח תשע"ב

passover-300x225חבר יקר,

אנחנו עומדים רגע לפני 'חג החירות', היום בו יצאו בני-ישראל ממצרים והפכו מעבדים לבני חורין. בליל הסדר נסב כולנו ונאמר את המילים הבאות: "בְּכָל דּור וָדור חַיָב אָדָם לִרְאות אֶת עַצְמו כְּאִלוּ הוּא יֶצָא מִמִּצְרים […] לא אֶת אֲבותֵינוּ בִּלְבָד גָּאַל הַקָּדושׁ בָּרוּךְ הוּא, אֶלָּא אַף אותָנוּ גָּאַל עִמָּהֶם, שֶׁנֶּאֱמַר: וְאותָנוּ הוצִיא מִשָׁם, לְמַעַן הָבִיא אתָנוּ, לָתֶת לָנוּ אֶת הָאָרֶץ אֲשֶׁר נִשָׁבַּע לַאֲבתֵנוּ."

בכל שנה עולה השאלה בראשי: מה לי ולזה? איך אוכל לראות את עצמי כמי שיצא ממצרים?

הגרי"ד סולוביצ'יק, במסתו המפורסמת "קול דודי דופק", מתאר את ההבדלים בין ברית הגורל לבין ברית הייעוד. ברית הגורל היא אותה ברית "כפויה" שנעשתה על בני-ישראל ביציאת מצרים: "ולקחתי אתכם לי לעם, והייתי לכם לאלוהים" (שמות ו':7), לעומת הברית ההדדית של מעמד הר סיני: "ויקח ספר הברית…ויאמר הנה דם הברית אשר כרת ה' עמכם…" (שמות כ"ד:7-8). ברית הגורל מושתתת על קיום בכורח, על קיום כפוי של מחנה תחת התקפה. בעוד שברית הייעוד היא ברית העומדת על קיום מרצון ומתוך דיבוק חברים.

אני חושב שחברותא מסמלת תהליך זה של יציאה מעבדות, מגורל, מכורח המציאות – אל חירות, דיבוק חברים ושיתוף מרצון. קהילתנו ההולכת וגדלה התחילה כקהילת כורח וגורל, אך עם הזמן הפכנו לקהילת בחירה וייעוד. אומנם, יש עוד דרך ארוכה עד לחירות המלאה שלנו – פרטים כקהילה – אך תחושת האחריות, החיבור והקשר ההדדי הם סימני אביב ברורים, אותות היציאה מעבדות. הגרי"ד סולוביצ'יק מסכם את מהותו של איש הייעוד, את מהותנו שלנו, במשפט אחד: "על כרחך אתה נולד, ועל כרחך אתה מת, אבל ברצונך החפשי אתה חי". מטרתנו היא להפוך גורל ליעוד- ממופעלים ומושפעים לפועלים ומשפיעים, מקיום מתוך אונס לקיום מלא רצון מעוף ויוזמה. זו חברותא בעיני. זה אתה ואני. זה אנחנו.

בהזדמנות זו אני רוצה לברך את ישי מוסקוביץ' על שנבחר כחבר ועד. אנחנו שמחים על שהחלטת, בערב פסח, להפוך גורל לייעוד, לתת ולעשות למען כולנו. אנו מאחלים לך הצלחה רבה בכל מעשיך.

בברכת חג חירות שמח וכשר,
נתראה בשלל פעילויות חברותא,
דניאל יונס, יו"ר 'חברותא – הומואים דתיים'

japanese surgical mask rushing, 3m moldex mask, how to make an easy homemade face mask, motorcycle half face mask, marilyn manson face shield, which is the best tony moly face mask, anon magnetic face mask, flipkart sports shoes, surgical mask or n95, full face respirator mask top filter, best lightweight dust mask, coronavirus rna virus, turmeric lemon face mask, best half mask respirator of 2019, how short does a beard have to be for a respirator fit test, gelatin and honey face mask milk, bird mark 7 respirator, adjuating a reusable dust mask, dust respirator vs dust mask, dust and particle mask 5 pk western safety, washable n95 particulate mask, n95 mask marin county, why does using a charcoal masks burn your face, full face respirator mask home depot, disposable surgical dust masks, where to get face masks on division update, face mask health, black and white face surgical mask, chocolate face mask recipe, lead dust respirator, hydrochloric acid respirator, what 3m respirator for smoke, disposable nasal gas mask, face masks for skin, does a respirator work against fire, disposable face masks to filter out smoke, chinese full face gas mask, mold protection, dust mask with pvc, lowes in yuba city, will a n95 particulate mask protect against wood and metal particles, etsy medical face masks, whats app nokia n95, lifetime of a respirator cartridge, ballistic helmet armor face shield, n99 respirator mask for mold removal, chainsaw face mask,

אז מי האבא האמיתי?

תמיד שואלים אותנו, את דני ואותי, מי האבא של אוליבר. כלומר, לרוב הם שואלים אותנו יותר בנימוס – מי האבא הביולוגי?

קרא עוד »

מצעד הגאווה בירושלים הוא לגיטימי כי ככה.

לפעמים ההסברה הכי טובה היא פשוט לא להסביר. אף אחד מעולם לא נדרש להסביר למה הוא הולך לקולנוע בציבור ולמה הוא אוכל פלאפל לצהריים בציבור כי אלה דברים יום יומיים שזכותו של כל אחד לעשות. גם ללכת ברחוב זה דבר יום יומי שזכותנו לעשות. ופעם בשנה אנחנו בוחרות לעשות את זה כולנו ביחד. ככה כיף לנו. ואם זה בא לך רע, אז מזל שאתה סתם בן אדם רגיל כמו כל אחד אחר ואף אחד לא מבקש את רשותך לצאת מהבית.

קרא עוד »

הסיפור של עוז אפטקר

"הקורונה תוקפת בעיקר בלילות. במהלך היום אתה מרגיש טוב, אבל בלילות יש את הקטע של החום, כאבי הראש וכל הדברים האלה… לא ברור לנו עד הסוף איך נדבקנו"

קרא עוד »

כשרציתי לגייר את הילדים

כשרציתי לגייר את הילדים, לא יכולנו לעשות את זה בארץ. אף בית דין אורתודוכסי פה לא סמך עליי שאגדל ילדים יהודים. מצאנו בית דין אורתודוכסי בניו-יורק, ותוך כדי שאנחנו מתכננים טיסה עם שני תינוקות ושמונה מאות מזוודות על פני חצי יבשת, אדם שאל אותי: בשביל מי אתה עושה את זה? מי הקהילה שלך? שלושה רבנים שמעולם לא פגשת באפר-ווסט-סייד?

קרא עוד »

שתפו את המאמר