לעדכונים על פעילויות ואירועים:

"בכל דור ודור חייב אדם לראות את עצמו כאילו הוא יצא מהארון"

אחד המשפטים המעניינים בהגדת הפסח נמצא אחרי שכבר עברנו על סיפור יציאת מצרים, אחרי שציינו את פסח מצה ומרור, אך לפני שאנחנו מתחילים לשיר שירי הלל. אני מתכוון למשפט "בכל דור ודור חייב אדם לראות את עצמו כאלו הוא יצא ממצרים". קטע זה שונה משאר ההגדה כי מעבר לקריאה ולסיפור, אנחנו נדרשים גם להיות פעילים בחוויה של היציאה.

למילה 'יציאה' יש חשיבות מיוחדת בקהילה שלנו. כל אחד מאתנו עבר ועובר תהליך יציאה מהארון. בהרבה מקרים אנו רואים שוני גדול בין חיינו לפני ואחרי היציאה מהארון. מה המשמעות של המשפט עבורנו? אם יצאנו מהארון, איזו סיבה יש שנראה את עצמנו בכל דור כאלו יצאנו מהארון? האם יש בהגדה של פסח חשיבות מיוחדת ליציאה האישית שלנו?

אני מציע שנחזור אחורה לטקסט שמציג את ארבעת הבנים. כל אחד מהם בשאלותיו מתייחס לסיפור יציאת מצרים בדרך אחרת. אם נסתכל עליהם מהמבט שלנו ובכיוון ההפוך, אפשר לראות גם התייחסות ליציאה מהארון.

נתחיל עם ה'בן שאינו יודע לשאול', אולי זה הילד שאפילו לא התחיל לצאת מהארון. זה ילד שרק מתחיל להבין שיש בו משהו מיוחד אבל עדיין אין לו את המילים לבטא את מה שהוא מרגיש. יש בחיים שלו בדידות ופחד כי הוא לא יודע לאן לפנות, הוא לא יודע מה לשאול.

התם שואל "מה זאת?" כלומר, הוא כבר פתוח לקבל אינפורמציה חדשה, וכבר מוצא את האומץ לחפש. הוא שואל מה זה להט"ב ומהי הקהילה הגאה? כבר יש לו מילים שיכולות לבטא את הייחודיות שבו.

הבן הרשע שואל "מה העבודה הזאת לכם? לכם ולא לו" אולי מדובר פה במישהו שמנסה להפריד את עצמו מהקהילה הלהט"ב. יש לו אוצר מילים עשיר והבנה מי הוא, אך הוא מחליט שהוא לא רוצה להיות שייך, אולי הוא מתעקש לטעון 'אני לא כזה'. אפשר גם לייחס את אופי הדברים לקהילה הרחבה ובפרט לקהילה הדתית ששואלת אותנו 'אבל למה אתם צריכים להיות כל כך מוחצנים? אבל למה אתם צריכים לצעוד ברחובות?' בשני המקרים, מדובר בסוג של הומופוביה, במקרה של הבן הרשע מדובר בהומופוביה מופנמת.

לבסוף אנחנו מגיעים לבן החכם שרוצה להבין את "העדות והחוקים והמשפטים" עד הפרט האחרון. מדובר בהומו שמקבל את עצמו ומתחיל לחשוב איך הוא רוצה לחיות את החיים שלו. הוא רוצה להבין לפרטי פרטים את האפשרויות שנמצאות בפניו. הוא מבין את המורכבות בתהליכי פונדקאות, הוא פוגש זוגות חד-מיניים, פוגש זוגות חד מיניים שנישאו, הוא שואף לשיווין זכויות.

בעיני כל אחד מארבעת הבנים מייצג סוג של יציאה מהארון או שלבים בתהליך היציאה מהארון. כמו בהגדה, קיים פער גדול בין ה'בן החכם' ל'בן שאינו יודע לשאול'. אני חושש שהחכם כבר לא זוכר את הפחד והבדידות של הארוניסט שאפילו לא יודע לשאול. החכם אולי רואה את הדור הקודם שפרצו בשבילו דרך, אבל לא שם לב שמאחוריו דור חדש שרק מתחיל את דרכו. דור שאפילו לא יודע מה או איך לשאול את השאלות שעליהן החכם כבר עונה.

אולי זו החשיבות של "בכל דור ודור חייב אדם לראות את עצמו כאילו הוא יצא ממצרים". אני מציע ללמוד מאופי ההגדה של פסח בקטע זה את החשיבות בהחייאת הזיכרון. בואו ניזכר בתחושות שהרגשנו טרם היציאה מהארון. נראה את עצמנו בצעדינו הראשונים מחוץ לארון, נרגיש את הפחד, נרגיש את האומץ והתקווה שחווינו. בכל דור ודור יהיה מישהו שרק מתחיל את דרכו. חשוב לנו, הדור שצבר קצת ניסיון, לבוא לקראתו עם לב פתוח. עם אמפטיה, נוכל ללוות את הדור הבא ביציאה שלהם במסע לחירות.

חג חירות שמח!

how to lose weight on high carb diet, weight loss t shirts, best cheap protein powder for weight loss, high protein low carb diet plan for weight loss, reading hospital weight management, hydroxycut black weight loss pills, how to lose weight during periods, appetite suppressant used in poor countries, jacqueline macinnes wood diet and weight loss, does raw honey help you lose weight, lose weight workout preserve, weight loss doctor in dallas tx, 5 foot 3 how many calories to lose weight, what kind of rapid weight loss can you experience with hyperthyroid, creative weight loss ads, doctor oz and weight loss, bright line eating, online prescription appetite suppressant, nox factor and thermo extreme, tested diet pills, weight loss drink, irwin natural weight loss, why can i not lose weight, diet pills improve sex, big tits plumper lose weight porn, weight loss industry revenue 2015, appetite suppressant slim fast, how much does cutting out soda help weight loss, alli weight loss 120 capsules, b12 lipotropic injections weight loss side effects, weight loss pills for your belly, how to use chamomile tea for weight loss, japanese water therapy, quick weight loss center dallas texas, target weight loss heart rate calculator, keto recipes chicken enchillada, 2019 ray lewis weight loss, salsa weight loss, green diet, belly fat loss pill, yokozuna weight loss, weight loss 100 dollar a month, how did hofferman lose weight, how much weight can i lose if i dont eat for 3 days,

בחור בן 18-19, שהולך לטיפול "מקצועי" ו"מבטיח", תרתיי משמע, שנותן תחושה של עוצמה, ביטחון, כמו טריפ מופלא על קוקאין משובח במיוחד הנארז בתוך מעטפת של מציאות אפשרית וחוקית לחלוטין… יש יותר מזה?!

אחד הדברים שאפיינו את הטיפול זה הדגש על כך שניתן לשנות דברים- הנטייה הזאת היא נרכשת ואיננה מולדת, נאמר, ולכן אין שום בעיה לשנות את זה. המפתח הוא בי וזה תלוי רק ברצון שלי. עניין של בחירה.

קרא עוד »

סדנת כתיבה מונחית

לכתוב את מה שבפנים. את מה שלמדנו להשתיק ולהפנים. לא להדחיק, לא להחליק, אלא לחלוק את שעל הלב. שכבר למד לכאוב אך גם להתאהב.

קרא עוד »

ליין אוי גיי זמיר

מקוות שהתעוררתן חמודות מתוקות, כי אחרי המסיבה מוש מוש מוש שהיתה לנו קשה לקום!! אריאלה רשף המדהימה עלתה והרימה לנו את הרחבה, ו100 חברותות פיזזו אמש במועדון ה"אמור" בתל אביב, עד שהמנהל בא ואמר "רבותינו, הגיע זמן קריאת שמע של שחרית". אוי גיי זמיר 2 – הייתם מדהימים והיה מדהים! תודה שבאתם ונתראה במסיבה הבאה

קרא עוד »

סדרת ארון הקודש

"ארון הקודש”
היא סדרת רשת דוקומנטרית שיצרה הבמאית וחברת הקהילה מורן נקר, על להט”בים דתיים שתעלה בתאגיד השידור הציבורי “כאן”. כל פרק מתמקד בדמות, זוג או משפחה בשלב אחר בחיים. הקרנת הסדרה מביאה תיעוד אינטימי של אנשים המתמודדים עם המפגש בין נטיה מינית וזהות מגדרית ובין אמונה ואורח חיים דתי, דרך רגעים משמעותיים וטקסים דתיים, משפחתיים וזוגיים.

קרא עוד »

אני חושב שהמילה שחיפשת היא "קוויר"

הרב אברהם סתיו, אני חושב שהמילה שחיפשת בפתיחת דבריך היא קוויר (או אולי גיי באנגלית), אדם שהוא חריג מהציפיות הסיס-הטרו-נורמטיביות של החברה שלנו, ולא המילה הומו או הומוסקסאול. כשאנשים להט"בים מזדהים עם דמויות כמו בובספוג או אלזה "ומשייכים" אותן לקהילה הגאה הם לרוב לא מסווגים אותם מבחינת נטייה מינית או זהות מגדרית, אלא מצביעים על חוויה משותפת. בדרך כלל החוויה הזאת לא תהיה של אחת הזהויות הכלולות באותיות להטבא"ק+. זו פשוט חוויה כללית יותר, החוויה של שונות בתוך חברה שמניחה שכל בן נמשך לבת, שמבוגרת בשנות ה-30 שלה צריכה להתעניין בקשרים רומנטים, ושהחוויה המגדרית של כל אחד.ת היא או גבר או אשה. המילה היותר כוללנית לזהות השונה הזו היא המילה קוויר. הקושיה – איך ייתכן שלספוג או לכוכב ים תהיה נטייה מינית או זהות מגדרית שונה, רלוונטית כמו הקושיה איך ייתכן שבובספוג מדבר, שיש לו רישיון נהיגה, ושהוא לובש חולצה מכופתרת ועניבה.

קרא עוד »

שתפו את המאמר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.