בין קודש לחול? – על ההצגה "18 קודש"

לא הרבה יודעים, אבל לפני 3 שנים הציגה ההצגה "18 קודש", שעסקה בשני חברות ילדות הנקרעים בין אהבתם זה את זה לבין האמונה והדת. ההצגה עלתה פעם אחת בלבד בפסטיבל סטודנטים - סמול במה באוניברסיטת תל אביב, ואנחנו, בחברותא, לא סתם מעלים אותה באוב: אנו עמלים על השבתהּ, כולל הופעה מיוחדת לקבוצת חברותא (בקרוב..)
מתוך ההצגה "18 קודש"
מתוך ההצגה "18 קודש"

18 קודש. דרמה. בבית מדרש, בזמן הקצר שנותר עד לכניסת השבת, פגישה מחודשת בין שני חברים לספסל הלימודים קורעת אותם בין תשוקתיהם לבין עולמם האמוני, בין אהבתם הארצית לבין אהבת השם.

כתיבה: אהוד עזריאל מאיר
בימוי: מיה גרניט
עיצוב חלל ותלבושות: גל אמיר
עיצוב תאורה: מירב סדלינסקי
משתתפים: דורון בן דוד, אהוד עזריאל מאיר.

ההצגה הוצגה בפסטיבל סמול במה, שנערך בתאריכים 31.10.05 עד 3.11.05 בבניין מקסיקו שבאוניברסיטת תל אביב.
הנה ביקורת שפורסמה על ההצגה:

"היה שווה לראות", אור גולדמן (16/11/2005)

"18 קודש" מאת אהוד עזריאל מאיר ובבימויה של מיה גרניט, עוסקת בקונפליקט הגדול בין קודש לחול, כפי שהוא נחשף אצל שני חברי ילדות, הנקרעים בין דרישות הדת והאמונה באל, ובין אהבתם אחד לשני. שמה של ההצגה לקוח מ-18 הדקות שעל פי האמונה היהודית מפרידות בין ימי החול לשבת, וכל יהודי מאמין יכול לראות בהן קודש או חול לפי בחירתו. התפאורה היתה פשוטה מאוד אך מייצגת, ובמקביל להתפתחות המחזה הוקרנו על הבמה גם פסוקים רלוונטיים, שהעבירו את המסרים בצורה טובה מאוד. המחזה עצמו לא היה אחיד, הן ברמת הטקסט, והן ברמת המשחק. הטקסט, בכמה מקרים, נשמע מאולץ, ספרותי מדי ו"כתוב מראש", וכל ההתחלה מרגישה מעט כמו אוטו ישן שמנסה לסחוב בעלייה, עם משחק חסר אנרגיות, ופעולות שלא תמיד מובנות לחלוטין.

רק בהמשך, כשמגיע ה"קרשנדו" הגדול של ההצגה, מעט במפתיע אחרי ההתחלה החלשה, הכל מתקתק כמו שצריך, ובאמת מצליח לגעת ואפילו לצבוט קצת. השחקנים עושים עבודה לא רעה, ולא נרשמה שום החלקה לכיוון האובר דרמטי והמתבקש – נשיקה בין שני הגיבורים, לדוגמה, לא הייתה מתאימה. הכל משוחק בעדינות, בצניעות, ועובד טוב. רעיון טוב ומחזה לא רע, ולמרות זאת מדובר בבוסר. עם קצת שיפוץ כללי לכל האספקטים, אפשר היה להגיע לתוצאות טובות הרבה יותר, אך בסיכומו של דבר – היה שווה לראות.

מתוך http://www.gogay.co.il/content/article.asp?id=3625

יום הבחירות

מה יעשה אדם הרוצה לרסן את מערכת המשפט, להעלות את המיסוי על עשירים, להנהיג את שיטת השוברים במערכת החינוך, לתת לכל אדם תחת שלטון ישראל זכות הצבעה לפרלמנט, אך למסד בחוק את זהותה התרבותית היהודית העברית של המדינה, כך שהיא תתמוך כלכלית במוסדות תרבותיים תורניים בלי קשר לחלקם באוכלוסייה של יהודים שומרי מצוות? היש לאדם כזה מפלגה להצביע לה? בעייתו שלו ובעייתו של הלהט"ב הדתי אינן שונות מבחינה פוליטית כלל וכלל

קרא עוד »

הרודפים אותנו? שבו בפינה בבקשה, עם הפנים לקיר

יש המון המון שבח לומר, ואילו פי מלא דברי שבח אין אני מספיק להודות לכל מי שראוי להודות לו. בדין הייתי צריך לסיים בשבח, אבל לבי אינו מתיר לי. העוול שנעשה לי מצד אנשים הנסמכים על שירותיי ועל תרומתי פשוט קשה מנשוא.

קרא עוד »

שתפו את המאמר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *