לעדכונים על פעילויות ואירועים:

בטיפול. המרה

hamaraבשבת הקרובה תתפרסם כתבה על טיפולי המרה. מדוע עיתון מוצש החליט להקדיש גיליון לנושא זה אינו ברור לי. זה הטיזר שכותב המאמר שם אצלו בעמוד הפייסבוק:

"השבוע במוצש – מסע בעקבות טיפולי ההמרה להומוסקסואלים. מפגש עם מי שניסו ונכשלו, אחרים שהצליחו, אנשי מקצוע שמתייחסים לסכנות והרבה סימני שאלה, שלא רציתי לפתור, כי בסוף זו שאלה כל כך אישית שמונחת לפתחו של כל אחד מאיתנו – האם להשתנות, ולמה. מקווה שיהיה מעניין"

דיון ער התרחש בתגובות, שם הכתב לא חסך מלשונו המלוכלכת והפוגענית. אך כותב המאמר הוא לא הנושא שלנו, אלא טיפולי ההמרה.

בתשובה לאחת התגובות הכותב אמר שרבנים ואנשי מקצוע שהוא דיבר איתם לא אוהבים את השם "טיפולי המרה" הם מעדיפים את השם "טיפולים פסיכולוגיים".

אני מבין את הצורך שלהם להשתמש במכבסת מילים כדי להצדיק את עצמם. אז ראשית ולמען הסר ספק, אלו טיפולי המרה, מטרתם להמיר את נטייתו המינית האחת של ההומו-לסבי לנטייה הטרו-סקסואלית.

ואם מישהו רוצה ללכת לטיפול המרה זכותו המלאה, אך אנא אל תסתירו ממנו במה מדובר. בעצם בלי להסתיר כלום. מדוע אותם אנשים וארגונים לא מפרסמים תוצאות?

משהו בסגנון: היו אצלנו x אנשים. לפני הטיפול עשרים אחוז הגדירו את עצמם שש בסולם של קינסי, שלושים אחוז הגדירו את עצמם ארבע בסולם קינסי, וכו'. לאחר הסדנא או לאחר טיפול של y שנים, אנשים הצביעו על שינוי כזה שינוי אחר. סולם קינסי, אגב, מקובל גם על מטפלים שנותנים טיפולי המרה. עוד על סולם קינסי תוכלו לקרוא כאן.

סולם קינסי. מתוך ויקיפדיה
סולם קינסי. מתוך ויקיפדיה

אז איפה השקיפות?

ובהקבלה המתבקשת: אתם מדמיינים את עצמכם הולכים להשקיע בבית השקעות שלא מפרסם נתונים אודות התשואה של כספכם או של הצלחות וכישלונות העבר?

וכאן לא מדובר על כסף, מדובר על טיפול נפשי. ואם יש מטפל שמבטיח מאה אחוז תוצאות, מיד ניתן לדעת שהוא משקר. אפילו כדור רפואי – שהוא דבר הרבה יותר מדיד – לא מבטיח מאה אחוז תוצאות. אפילו לא תשעים.

הרב חיים רפפורט מאנגליה, רב אורתודוקסי, כתב את הספר Judaism and Homosexuality לאחר שנתמנה על הנושא על ידי הרב הראשי לאנגליה הרב לורד יונתן סאקס. הוא חקר את הנושא במשך שנים רבות, הן מבחינה מעשית והן מבחינה הלכתית, ולא רק כתב כתבה למוסף סוף שבוע.

הרב אמר בהרצאה שנכחתי בה שהוא מעולם לא פגש מישהו שהיה בטיפול המרה ושכנע אותו שזה עבד. בנוסף הוא הוא אמר שצריך לבחון את הנושא בכלים הלכתיים של "המבזבז אל יבזבז יותר מחומש", כלומר: על מנת לקיים מצוות עשה (פרו ורבו במקרה שלנו) הלכתית אדם לא מחויב להוציא יותר מחמישית מכספו. ולדעתו של הרב יש כאן באופן מובהק בזבוז של יותר מחומש, במיוחד מהבחינה הנפשית.

בחלק מהטיפולים אומרים למטופל שאם הוא לא השתנה זוהי אשמתו כיוון שהוא לא התאמץ מספיק. והרי כשבחור שכבר שנים נלחם בנטייה שלו ושומע כזה דבר, זה עלול לשבור את נפשו לחלוטין.

וכבר שמעתי על מקרים של התאבדויות לאחר טיפול שכזה (ניתן למצוא כזה סיפור בתגובה לאותו פוסט).

אין ספק שאם אדם רוצה ללכת לטיפול זוהי זכותו החופשית. אך במקרה הזה הוא צריך לקבל את התמונה המלאה. אני מקווה שלא הוא ולא הוריו או סביבתו, יחשבו שאם הם קראו מאמר מוטה ופופוליסטי אחד בעיתון נחמד וקליל, הם נהיו ממומחים לנושא. כי דווקא אנשים שחקרו את הנושא יצאו נגדו. דוגמאות נוספות תוכלו למצוא בקישורים למטה.

גילוי נאות: בגיל שמונה עשרה הייתי בתחילת טיפול שכזה, הצמידו לי מטפל דתי-חרדי שאני הרגשתי שהוא לא מקצועי. גישתו הייתה כזאת: אבא שלך אשם, בוא נגלה למה. הוא צירף אותי לקבוצת תמיכה בהדרכתו. כל שאר המשתתפים היו בני ארבעים וחמש ומעלה. הטיפול אצלו היה לפי שיטתו של פרויד, בשילוב שיטות ביהביוריסטיות. ברור היה לי שהוא לא מקצועי, ושרדתי אצלו שלושה טיפולים ושני מפגשים קבוצתיים.

לעמוד הפייסבוק של זה לא את זה אני

לקריאה נוספת:

ארגון יהודי יפצה הומואים שעברו אצלו ”טיפולי המרה“

ארגון הגג של הרבנים האורתודוקסים בארה"ב יוצא נגד טיפולי ההמרה

הסתדרות הפסיכולוגים בישראל יוצאת בחוות דעת ברורה על טיפולי ההמרה

איגוד העובדים הסוציאלים קובע: "כל איש מקצוע המכבד את עצמו ואת עיסוקו, ימנע מלעסוק בטיפולי המרה"

כוכב הקמפיין ל"טיפולי המרה" בארה"ב: "סליחה שרימיתי אתכם – הייתי ונשארתי הומו"

fox mask target, comfortgel blue full face cpap mask with headgear, t value of coronavirus, face shield headgear, 3m respirator mask for cleanups, fulmer e13 face shield, pros and cons of face masks, walgreens pharmacy new haven, motor fans club 3 snap face shield, best time to do a face mask, ways to wear a sa face shield, n95 disposable dust masks, medical surgical nursing amazon, what kind of filter do you need to use for lead dust mask, how to test face masks streamlabs obs, when to use sheet face masks, where can you buy guoer n100 face masks in asheville n, homemade face masks for wrinkles, funny disposable face masks, how to clean respirator car, speed and strength face shield tinted, when should you wear a dust mask, n95 mask for lead, ebay childrens books, breathe healthy dust mask review, black face mask for acne, should i use a respirator when using acetone, sports face masks, makoto kikuchi surgical mask, helmet face shield tint size, disposable silicone laryngeal mask, surgical mask how to, how long do you need to wear a respirator when changing chlorine tablets, schuberth s2 dark smoke face shield, face shield for arc gouging, toner before face mask, 3m face full mask n95, mechanism of transmission of coronavirus, painful face mask, face painting masks for halloween, homedepot n95, what type of respirator is needed to keep trach tube wi no cannula clean, fotos de n95 8gb, what respirator cartridge do you use with crystalline silica, boxing face mask, n95 respirator training quiz,

סדנת כתיבה מונחית

לכתוב את מה שבפנים. את מה שלמדנו להשתיק ולהפנים. לא להדחיק, לא להחליק, אלא לחלוק את שעל הלב. שכבר למד לכאוב אך גם להתאהב.

קרא עוד »

ליין אוי גיי זמיר

מקוות שהתעוררתן חמודות מתוקות, כי אחרי המסיבה מוש מוש מוש שהיתה לנו קשה לקום!! אריאלה רשף המדהימה עלתה והרימה לנו את הרחבה, ו100 חברותות פיזזו אמש במועדון ה"אמור" בתל אביב, עד שהמנהל בא ואמר "רבותינו, הגיע זמן קריאת שמע של שחרית". אוי גיי זמיר 2 – הייתם מדהימים והיה מדהים! תודה שבאתם ונתראה במסיבה הבאה

קרא עוד »

סדרת ארון הקודש

"ארון הקודש”
היא סדרת רשת דוקומנטרית שיצרה הבמאית וחברת הקהילה מורן נקר, על להט”בים דתיים שתעלה בתאגיד השידור הציבורי “כאן”. כל פרק מתמקד בדמות, זוג או משפחה בשלב אחר בחיים. הקרנת הסדרה מביאה תיעוד אינטימי של אנשים המתמודדים עם המפגש בין נטיה מינית וזהות מגדרית ובין אמונה ואורח חיים דתי, דרך רגעים משמעותיים וטקסים דתיים, משפחתיים וזוגיים.

קרא עוד »

אני חושב שהמילה שחיפשת היא "קוויר"

הרב אברהם סתיו, אני חושב שהמילה שחיפשת בפתיחת דבריך היא קוויר (או אולי גיי באנגלית), אדם שהוא חריג מהציפיות הסיס-הטרו-נורמטיביות של החברה שלנו, ולא המילה הומו או הומוסקסאול. כשאנשים להט"בים מזדהים עם דמויות כמו בובספוג או אלזה "ומשייכים" אותן לקהילה הגאה הם לרוב לא מסווגים אותם מבחינת נטייה מינית או זהות מגדרית, אלא מצביעים על חוויה משותפת. בדרך כלל החוויה הזאת לא תהיה של אחת הזהויות הכלולות באותיות להטבא"ק+. זו פשוט חוויה כללית יותר, החוויה של שונות בתוך חברה שמניחה שכל בן נמשך לבת, שמבוגרת בשנות ה-30 שלה צריכה להתעניין בקשרים רומנטים, ושהחוויה המגדרית של כל אחד.ת היא או גבר או אשה. המילה היותר כוללנית לזהות השונה הזו היא המילה קוויר. הקושיה – איך ייתכן שלספוג או לכוכב ים תהיה נטייה מינית או זהות מגדרית שונה, רלוונטית כמו הקושיה איך ייתכן שבובספוג מדבר, שיש לו רישיון נהיגה, ושהוא לובש חולצה מכופתרת ועניבה.

קרא עוד »

עֵת לַחֲשׁוֹת וְעֵת לְדַבֵּר

עֵת לַחֲשׁוֹת וְעֵת לְדַבֵּר, ואיננו מסוגלים עוד לחשות. מחזיקנא טיבותא לרב בני לאו שנענה לדברי הרב יובל שרלו וכתב הצעה לחיי משפחה להט"ב בקהילה הדתית (קישור בתגובה הראשונה), ונגע בנקודות רבות ומגוונות. אחרי שהנושא צף מול תלמידים שלי, באתי להגיב לחלק מדבריו, ולהשלים בחלק ממה שנראה בעיני. אשמח לתגובות.

קרא עוד »

שתפו את המאמר

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.