כ״ח בסיון ה׳תשפ״ב (27 בJune 2022)

בחירה או גורל – סיכום הכנס בבר אילן

ביום חמישי האחרון נערך בבר אילן כנס בנושא פסיכולוגיה יהדות: מעגלים נפגשים – פסיכותרפיה, דתיות ונטייה מינית. זהו הכנס הראשון מסוגו בבר אילן שעוסק נושא הומוסקסואליות בכלל, והומוסקסואליות דתית בפרט.

זהו הכנס הראשון מסוגו באונ' בר אילן
ד"ר עופר מאורר
ד"ר עופר מאורר

ראשון המרצים בכינוס היה ד"ר עופר מאורר, פסיכולוג קליני מומחה, מרצה לפסיכולוגיה במרכז ללימודים אקדמיים ומנהל צוות מטפלים גיי-פרנדלי, שהרצה בנושא היבטים פסיכודינמיים של פסיכותרפיה עם להט"בים (לסביות, הומואים, טרנסג’נדרים וביסקסואליים) – השלב האדיפלי בקרב גברים הומוסקסואלים. ההרצאה עסקה במהלך ההתפתחותי של הומואים ולסביות, בדגש על המסלול ההתפתחותי האופייני של ילד שיגדל להיות גבר הומוסקסואל. דגש הושם על הקונפליקט של הבחור הדתי ועל הסכנות החמורות, לדעתו, שאורבות עם פנייה לטיפול פסיכולוגי אצל מטפל המציע טיפול המרה או אצל מטפל אשר מסכים להציב כמטרה מוגדרת את שינוי הנטייה המינית.

Tuvia_Perry
ד"ר טוביה פרי

אחריו הרצה הד"ר טוביה פרי, מנהל משותף של שירותי הייעוץ לקהילה של המחלקה לפסיכולוגיה באוניברסיטת בר אילן, בנושא בחירה או גורל – דילמות של מטפל דתי בהומוסקסואלים. ד"ר פרי הציג את המחקרים השונים בדבר אפשרות לשינוי נטייה מינית, הציג מקרים שבהם נתקל, הציג את ה"אני מאמין" שלו, וסיכם כי הוא לפני קבלת החלטות ארוכות טווח – כן ממליץ לנסות טיפול מעמיק לבדיקת הזהות המינית ואפשרות השינוי.

להרחבה – ראו מצגת.

אחרון הנואמים היה הרב שבתי רפפורט, ראש בית המדרש במכון הגבוה לתורה אוניברסיטת בר אילן, שהרצה בנושא ידיעת טוב ורע טיפול ובחירה.

הרב רפפורט
הרב רפפורט

בהרצאה דחה הרב את הטענה ולפיה אם התורה אסרה משהו סימן שיש לאדם בחירה חופשית להתגבר על האיסור, והוכיח כי יש מצבים בהלכה שדבר מסוים אסור ועקרון הבחירה החופשית אינו מוכיח כי הם יכולים לעמוד באיסור. מנגד, מסקנתו ההלכתית הייתה שלוּ נצא מנקודת הנחה שהומואים יהיו בגדר אנוסים – עדיין מעשה משכב זכור יהיה אסור.

בתום הערב נערך שו"ת עם הקהל וחילופי דברים בן המרצים בכנס.

סדרת ארון הקודש

"ארון הקודש”
היא סדרת רשת דוקומנטרית שיצרה הבמאית וחברת הקהילה מורן נקר, על להט”בים דתיים שתעלה בתאגיד השידור הציבורי “כאן”. כל פרק מתמקד בדמות, זוג או משפחה בשלב אחר בחיים. הקרנת הסדרה מביאה תיעוד אינטימי של אנשים המתמודדים עם המפגש בין נטיה מינית וזהות מגדרית ובין אמונה ואורח חיים דתי, דרך רגעים משמעותיים וטקסים דתיים, משפחתיים וזוגיים.

קרא עוד »

עֵת לַחֲשׁוֹת וְעֵת לְדַבֵּר

עֵת לַחֲשׁוֹת וְעֵת לְדַבֵּר, ואיננו מסוגלים עוד לחשות. מחזיקנא טיבותא לרב בני לאו שנענה לדברי הרב יובל שרלו וכתב הצעה לחיי משפחה להט"ב בקהילה הדתית (קישור בתגובה הראשונה), ונגע בנקודות רבות ומגוונות. אחרי שהנושא צף מול תלמידים שלי, באתי להגיב לחלק מדבריו, ולהשלים בחלק ממה שנראה בעיני. אשמח לתגובות.

קרא עוד »

מַה טֹּבוּ אֹהָלֶיךָ יַעֲקֹב מִשְׁכְּנֹתֶיךָ יִשְׂרָאֵל

א"מ;ל"ק: תלמידי ישיבות נדרשו לחלוק מגורים עם חייל בעל הרכב כרומוזומלי שונה משלהם, באופן שאין בו שום בעיה הלכתית. וייאנחו החיילים מן הטרלול הפרוגרסיבי, ותעל שוועתם אליי, והנה באתי בדברים האלה.

קרא עוד »

"חבל שלא הצלחת להתאבד."

"חבל שלא הצלחת להתאבד."
אלו המילים האחרונות שאבא שלי אמר לי מאז שיצאתי בפניו מהארון בתור טרנסית. את אותו הלילה לא העברתי בבית.

קרא עוד »

שתפו את המאמר

4 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.