לעדכונים על פעילויות ואירועים:

בְּקָרְאִי עֲנֵנִי

רגע לפני ליל הסדר והחגיגות המשפחתיות, ארגוני הקהילה הלהט"בית הדתית עלו לשידור לייב עם נציגי עמותת אותות, המפעילה מסגרות חירום לצעירים וצעירות להט"ב, וקראו ללהט"בים בודדים, דתיים וחרדים, לעשות איתם את החג

י"ב ניסן ה'תשפ"א | נתנאל שלר, דובר ארגוני הקהילה הלהט"בית הדתית


רגע לפני שנחגוג את חג היציאה מעבדות לחירות, ארגוני הקהילה הלהט"בית הדתית – חברותא, בת קול ושב"ל – אירחו הערב לשידור לייב את עמותת אותות, המפעילה את בתי המחסה בית דרור, אבני דרך, הגג הורוד ודירות המעבר לטרנסג'נדרים/ות המפוקחות והממומנות על ידי משרד הרווחה והשירותים החברתיים, וקראו ללהט"בים מכלל הקשת הדתית לעשות איתם את החג.

לצפייה בשידור הלייב:

את השידור הנחה אביחי אברבנאל, פעיל חברותא ושב"ל, והתארחו בו הללי שי, פעילת בת קול ובוגרת בית דרור ורווה בן ארי, רכזת בבית דרור. 

במהלך השידור דנו המשתתפים במורכבות, הלבטים והכלים שמסגרות חוץ ביתיות להט"ביות מציעות לקהילה הלהט"בית הדתית והחרדית.

במסגרת השידור סיפרה הללי שי, בוגרת בית דרור את הסיפור שלה כלסבית דתיה שיצאה מהארון בנעוריה, ובחרה להיעזר בבית דרור בתהליך היציאה מהארון: "כחלק מהתהליך שעברתי בבית דרור היה לי חשוב לברר עם עצמי איך אפשר לשלב בין שתי הזהויות שלי: לסבית ודתיה. אורח החיים הדתי היה חלק כל כך גדול ממני, ולא רציתי לוותר עליו. בית דרור היה בשבילי בית לתקופה ארוכה, בית שהשתדל לקבל אותי כמו שאני על כל החלקים שבי".

רווה בן ארי, העובדת כרכזת בבית דרור, סיפרה על התהליך שעוברות מסגרות החירום השונות בכלל ובית דרור בפרט, בהנגשת הבתים לציבור הדתי והחרדי : "בית דרור ומסגרות הלהט"ב של אותות נותנות מענה ללהט"בים חסרי עורף משפחתי, וכאלו שנפלטו מביתם על רקע הנטיה המינית או הזהות המגדרית, מכל המגזרים באוכלוסיה. כחלק מזה עשינו מאמצים גדולים להתאים את המסגרות שלנו לציבור הדתי והחרדי. כך למשל בבית דרור הבית שומר על כשרות, ויכול לתת מענה גם לסוגיות המטרידות להט"בים דתיים וחרדים המתלבטים אם לפנות למסגרות העמותה, כגון שמירת שבת והפרדה בין המינים בחדרים". 

עוד הוסיפה: "אנחנו מבינים שלעיתים קרובות בני נוער וצעירים/ות שנפלטים מביתם על רקע יציאה מהארון רוצים לשמור על האמונה שלהם ואורח החיים הייחודי שלהם. לכן חובתנו לאפשר לכל מי שזקוק למיטה, גם אם זה באופן זמני, חופש לבחור. להיות להט"ב לא אומר שצריך לוותר על הזהות הדתית. בדיוק סיימנו להכשיר את הבית לחג הפסח, ואנו מתכננים סדר פסח מקסים. אנחנו מזמינים את כל מי שזקוק לנו לעשות את החג יחד איתנו".  

במהלך השידור, קישר אביחי אברבנאל את יציאת מצרים להגעת הצעיר למסגרות החירום: "בכל דור דור חייב אדם לראות עצמו כאילו הוא יצא ממצרים. בני נוער להט"ב רבים שמבקשים לצאת מ"עבדות" לחירות, נאלצים לברוח מ"מצרים שלהם", ולהשאיר מאחוריהם את רכושם ואת משפחתם. דווקא בחג החירות, חשוב לחזק גופים כמו עמותת אותות שדואגת לעטוף את אותם.ן בני.ות נוער ולהשיב להם.ן מעט משאבד"

המודעה שהתפרסמה (עיצוב: אורן ורמוס)

לפרטים נוספים ויצירת קשר עם המסגרות –
בית דרור 03-516-4621
אבני דרך 03-379-8340
הגג הורוד  03-379-8341

בחור בן 18-19, שהולך לטיפול "מקצועי" ו"מבטיח", תרתיי משמע, שנותן תחושה של עוצמה, ביטחון, כמו טריפ מופלא על קוקאין משובח במיוחד הנארז בתוך מעטפת של מציאות אפשרית וחוקית לחלוטין… יש יותר מזה?!

אחד הדברים שאפיינו את הטיפול זה הדגש על כך שניתן לשנות דברים- הנטייה הזאת היא נרכשת ואיננה מולדת, נאמר, ולכן אין שום בעיה לשנות את זה. המפתח הוא בי וזה תלוי רק ברצון שלי. עניין של בחירה.

קרא עוד »

סדנת כתיבה מונחית

לכתוב את מה שבפנים. את מה שלמדנו להשתיק ולהפנים. לא להדחיק, לא להחליק, אלא לחלוק את שעל הלב. שכבר למד לכאוב אך גם להתאהב.

קרא עוד »

ליין אוי גיי זמיר

מקוות שהתעוררתן חמודות מתוקות, כי אחרי המסיבה מוש מוש מוש שהיתה לנו קשה לקום!! אריאלה רשף המדהימה עלתה והרימה לנו את הרחבה, ו100 חברותות פיזזו אמש במועדון ה"אמור" בתל אביב, עד שהמנהל בא ואמר "רבותינו, הגיע זמן קריאת שמע של שחרית". אוי גיי זמיר 2 – הייתם מדהימים והיה מדהים! תודה שבאתם ונתראה במסיבה הבאה

קרא עוד »

סדרת ארון הקודש

"ארון הקודש”
היא סדרת רשת דוקומנטרית שיצרה הבמאית וחברת הקהילה מורן נקר, על להט”בים דתיים שתעלה בתאגיד השידור הציבורי “כאן”. כל פרק מתמקד בדמות, זוג או משפחה בשלב אחר בחיים. הקרנת הסדרה מביאה תיעוד אינטימי של אנשים המתמודדים עם המפגש בין נטיה מינית וזהות מגדרית ובין אמונה ואורח חיים דתי, דרך רגעים משמעותיים וטקסים דתיים, משפחתיים וזוגיים.

קרא עוד »

אני חושב שהמילה שחיפשת היא "קוויר"

הרב אברהם סתיו, אני חושב שהמילה שחיפשת בפתיחת דבריך היא קוויר (או אולי גיי באנגלית), אדם שהוא חריג מהציפיות הסיס-הטרו-נורמטיביות של החברה שלנו, ולא המילה הומו או הומוסקסאול. כשאנשים להט"בים מזדהים עם דמויות כמו בובספוג או אלזה "ומשייכים" אותן לקהילה הגאה הם לרוב לא מסווגים אותם מבחינת נטייה מינית או זהות מגדרית, אלא מצביעים על חוויה משותפת. בדרך כלל החוויה הזאת לא תהיה של אחת הזהויות הכלולות באותיות להטבא"ק+. זו פשוט חוויה כללית יותר, החוויה של שונות בתוך חברה שמניחה שכל בן נמשך לבת, שמבוגרת בשנות ה-30 שלה צריכה להתעניין בקשרים רומנטים, ושהחוויה המגדרית של כל אחד.ת היא או גבר או אשה. המילה היותר כוללנית לזהות השונה הזו היא המילה קוויר. הקושיה – איך ייתכן שלספוג או לכוכב ים תהיה נטייה מינית או זהות מגדרית שונה, רלוונטית כמו הקושיה איך ייתכן שבובספוג מדבר, שיש לו רישיון נהיגה, ושהוא לובש חולצה מכופתרת ועניבה.

קרא עוד »

שתפו את המאמר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.