חיפוש
My WordPress Page קו הקשב פתוח עכשיו
חיפוש

איידס – איך נזהרים, איך נדבקים, איך נבדקים?

צוות המרפאה הגאה של הבית הפתוח בירושלים מסביר על אופני ההדבקות באיידס, ועל בדיקות מהירות וחינמיות בעילום שם. גזור ושמור

בדיקות HIV

מזה קרוב לשלוש שנים פועלת בבית הפתוח לגאווה ולסובלנות שבירושלים המרפאה הפתוחה המציעה בדיקת איידס מהירה, אנונימית וחינמית באווירה מקצועית, ידידותית ובלתי-שיפוטית. מגיעה אלינו אוכלוסיה מגוונת במיוחד: צעירים ומבוגרים, גברים ונשים, להט"בים וסטרייטים, חיילות, סטודנטים ונהגי אוטובוס, המעוניינים לבצע בדיקה לגילוי נגיף האיידס. חלקם עושים זאת כחלק מבירור שגרתי-תקופתי, אחרים בתחילתה של מערכת יחסים חדשה או בעקבות אירוע ספציפי המעורר חשד.

HIV_campaignתהליך הבדיקה מורכב משני שלבים – תחילה, מפגש קצר עם יועץ אשר במסגרתו ניתן הסבר לגבי המחלה, דרכי ההדבקה והגילוי שלה; אם תרצו, זו גם ההזדמנות שלכם לשאול שאלות הנוגעות לאיידס, סיכויי הדבקה וסקס בטוח, לקבל טיפים שיעזרו לכם לשמור על עצמכם או לקחת כמה קונדומים המחולקים חינם במרפאה. בהמשך מתבצעת בדיקת הדם עצמה. תשובה ראשונית ניתנת לרוב תוך עשרים עד שלושים דקות; במקרה הצורך ניתנת תשובה נוספת עד שבוע לאחר מכן.

כאמור, התהליך כולו הינו אנונימי: אין צורך למסור שם או להזדהות באופן כלשהו, והבית עצמו סגור בשעות הקבלה של המרפאה מלבד לנבדקים ולאנשי הצוות.

איך נדבקים

בהדבקה משחקים תפקידים שני אלמנטים: נוזל מדבק ורקמה עדינה.

נוזלים מדבקים הם נוזלי גוף שהנגיף יודע לחיות ולשגשג בתוכם; ספציפית, אנחנו מדברים על: נוזל הזרע, נוזלי הנרתיק, הדם וחלב-אם. שימו לב שהנגיף אינו נמצא כלל בזיעה או בדמעות; נוכחותו ברוק היא אפסית, בין השאר בגלל החמצן שבאוויר המפרק את הנגיף.

רקמות עדינות הן הרקמות הריריות של הגוף, המשמשות, הלכה למעשה, "שערים" לכניסת הנגיף. כאן מדובר בעיניים, ריריות האף, חלל הפה ובית הבליעה, קצה הפין (העטרה והחריץ), הנרתיק (כולו) ופי הטבעת. בנוסף, אם קיים פצע גדול, טרי ומדמם (מהסוג שיכול להגרם בעת עקירת שן, למשל, אך לא כתוצאה משריטת חתול), גם הוא נכנס להגדרה של רקמה עדינה. במקומות אחרים בגוף, רקמת העור בנויה באופן שאינו מאפשר כניסת גורמים זרים ובכלל זה הנגיף.

אם כך, מגע של רקמה עדינה עם נוזל מדבק (מהסוג שקורה בעת קיום יחסי מין לא מוגנים) עשוי להביא להדבקה; הקונדום מסייע מאד בהקטנת הסיכון להדבקה ואנו ממליצים לפיכך על שימוש בקונדום בכל חדירה. שימו לב שסוגי מגע אחרים (כמו נשיקה צרפתית, אכילה מכלים משותפים, שימוש באותה מקלחת, הנשמה מפה לפה) אינם מאפשרים הדבקה.

סולם המסוכנות – מה מדבק וכמה

לא כל סוגי המגע המיני מסוכנים באותה המידה. אם נדמיין את סקאלת הסיכון כסולם הניצב על הארץ, נראה שבגובה הקרקע – על הארץ ממש – נמצאים המגעים שאינם מערבים רקמה עדינה או נוזל מדבק: בנשיקה צרפתית, למשל, משתתפות רקמות עדינות (הפה) אך אין נוזל מדבק (בהנחה שלאף אחד מן המתנשקים אין פצע גדול, טרי ומדמם בחלל הפה); מכאן שאין סיכוי להדבקה במצב כזה. גבוה יותר בסולם אנו מוצאים את המין האוראלי: החודר במין אוראלי (כלומר, זה שיורדים לו) אינו מסתכן כלל מכיוון שהרקמה העדינה שלו (הפין) באה במגע עם נוזל שאינו מדבק (רוק). הנחדר (היורד) לעומת זאת כבר מסתכן במידה של חשיפה לנגיף: כל עוד החודר אינו גומר לנחדר בפה, נחשבת רמת הסיכון של הנחדר לנמוכה יחסית, והדבקות באיידס אפשרית, אך אינה מאד סבירה. זאת, מכיוון שהחמצן שבאוויר ואנזימים ברוק משחקים תפקיד בפירוק ראשוני של חלק מן הנגיף שבנוזל הזרע המקדים (ה-precum) אותו פולט בן הזוג. לעומת זאת, אם החודר גומר לנחדר בפה, רמת הסיכון עולה באופן חד ומשמעותי, ולכן חשוב להמנע ממצב כזה.

הלאה במעלה הסולם, אנו מוצאים את המין הוואגינלי (חדירה של גבר לנרתיק האישה) ועוד מעליו את המין האנאלי (חדירה לפי הטבעת). שני סוגי המגע הללו נחשבים מסוכנים מאד, כבר בהנתן כמות ראשונית, קטנה של נוזל זרע. גם החודר וגם הנחדר/ת מסתכנים בהדבקה בתרחיש כזה – אולם שימוש בקונדום (החל מרגע החדירה ולאורך המגע כולו) מקטין את סיכויי ההדבקה הרבה מתחת לאחוז יחיד.

איידס הוא לא כל הסיפור

לבסוף, חשוב לזכור שאיידס היא מחלת מין אחת – אמנם קטלנית במיוחד – מני רבות. מחלות כמו זיבה, כלמידיה, הרפס, עגבת וצהבת נגיפית מסוג B עשויות להביא לפגיעה בתפקוד הכללי ואפילו – כאשר אינן מטופלות בזמן – לסכן חיים. במרבית המקרים, קונדום מוריד משמעותית את סיכויי ההדבקות, ואם אתם פעילים מינית כדאי לכם לערוך בדיקה כוללת אחת ל-6 עד 12 חודשים. ניתן לבקש הפנייה לבדיקה כזו (הכוללת לרוב בדיקת דם ומתן דגימת שתן) אצל רופא המשפחה, או לחילופין להגיע (בתיאום) למרפאת "לוינסקי" למחלות מין בת"א.

רוצים לדעת עוד?
הוועד למלחמה באיידס, מידע ובדיקות אנונימיות.
המרפאה הפתוחה בבית הפתוח לגאווה וסובלנות, ירושלים.


עֵת לַחֲשׁוֹת וְעֵת לְדַבֵּר

עֵת לַחֲשׁוֹת וְעֵת לְדַבֵּר, ואיננו מסוגלים עוד לחשות. מחזיקנא טיבותא לרב בני לאו שנענה לדברי הרב יובל שרלו וכתב הצעה לחיי משפחה להט"ב בקהילה הדתית (קישור בתגובה הראשונה), ונגע בנקודות רבות ומגוונות. אחרי שהנושא צף מול תלמידים שלי, באתי להגיב לחלק מדבריו, ולהשלים בחלק ממה שנראה בעיני. אשמח לתגובות.

קרא עוד »

אין פה מקום לבלבול מדובר בביריונות

בתור טרנסית בעצמי, שלמדה במוסדות דתיים, אין פה מקום לבלבול מדובר בביריונות. מדובר פה בקריאה לחרם. חרם וכעס שמופנה כלפי ילד שהדבר היחיד שהוא עשה לא נכון הוא להיות שונה. מדובר בתנועת נפש אלימה ואינפנטילית של כעס על האחר והשונה רק משום היותו שונה שכאשר היא נעישת בידי מבוגרים קל וחומר בעלי כוח פובלציסטי היא רצחנית. מדובר בהמון זועם שמשתלח בילד כי מה? כי הוא נולד אחרת?

קרא עוד »

ח"כ סמוטריץ,

לא תכננתי לכתוב, הספיק לי בנתיים להתווכח עם השלטים שלך בכל רחבי הישוב תוך כדי ריצות הבוקר שלי , אבל הבוקר השלטים נעלמו והמילים מתפרצות לי החוצה, מבקשות להשמיע קול , קול של רבות ורבים שפגשתי בשנים האחרונות במסגרת תפקידיי ועיסוקיי.

קרא עוד »

זו הבשורה?

גדלתי על ברכי הציונות הדתית. אני מאמין גדול בערכיה, משוכנע שיש שם אמת גדולה, רחבה ומאירה. יש שם חיבור מפרה בין תורה וחיים, בין חומר ורוח, בין ערכי הנצח להוויה המתחדשת.

קרא עוד »

שתפו את המאמר