חיפוש
My WordPress Page קו הקשב פתוח עכשיו
חיפוש

איזה עולם קטן…

קראתם את "עולם קטן" של שבת תצווה? לא?? לא הפסדתם. באובססיה החולנית של מערכת העלון לקהילה הגאה ולכל דבר להט"בי, החליטו לפרסם שם כתבת שער על אנשים שהומרו והצליחו. "בפנים גלויות". "הנה, להט"בים," עלצו במערכת, "השגנו את הגביע הקדוש של המלחמה הזו! אנשים שמתראיינים עם שמם וקלסתר פניהם ואומרים- היינו להט"בים, טופלנו, היום כבר לא!"

שי ברמסון


אלא שכהרגלם ברשע, הכתבה מכילה גרעין מאוד קטן של אמת, והמון המון להט"בפוביה. טענות בדבר השתקה, פגיעה בחירות והגדרה מחדש של המונח "טיפולי" המרה כך שיוציא את אותם "טיפולים" עצמם בסדר ("המרה זה מכות חשמל. אנחנו לא עושים מכות חשמל"), תוך זלזול בחייהם של להט"בים ("הקהילה הגאה זה רק סקס") נשזרו בטקסט. לא דברים שלא ראינו, באריזה גם לא ממש חדשה. כאמור, לא נורא שלא קראתם.

אבל במקרה וכן קראתם או קראתן את הכתבה, ועלתה בכם תהייה האם משהו ממנה אמיתי, כדאי מאוד לשים לב לכמה דברים שעולים בקריאה מפוכחת. לפני שנצלול לעומק המדמנה, חשוב לציין כמה נקודות:

א. הקהילה הגאה אינה חוששת מגברים הנמשכים לנשים ומנשים הנמשכות לגברים. מטרת העל שלנו אינה להפוך את כולן וכולם ללהט"בים. אנחנו פועלים על מנת שמי שמעוניין בכך יוכל לחיות את חייו, למצוא אהבה ולהקים משפחה, ללא פחד מאפליה, משנאה ומאלימות, בלי קשר למגדר האדם אליו הוא נמשך, או למגדרו שלו. דברים רעים כאלה כוללים גם "טיפולי" המרה. כל נסיון לומר אחרת הוא להט"בפוביה.


ב. הפרקטיקות המכונות "טיפולי" המרה הן כל נסיון במסווה טיפולי הנועד להכחיד את הנטיה המינית הלא-הטרוסקסואלית או השונות המגדרית הלא-סיסג'נדרית של אדם, גם במחיר פגיעה באותו האדם. בין אם זה יהיה בנזעי חשמל, בכדורים פסיכיאטריים, בפרקטיקות ביהביוריסטיות או פסיכו דינאמיות. אינני יודע על המרה בנזעי חשמל שהתבצעה בישראל; על כל פנים ודאי שאיננו מתכוונים אליה כשאנחנו מבקשים לאסור המרה בחוק, שהרי "טיפול" כזה ודאי אסור כבר כיום מהסכנה הברורה לעין ל"מטופל". החידוש שאנו מבקשים להביא הוא שגם ב"טיפולים" פסיכו דינאמיים ארוכי טווח של המרה יש פוטנציאל נזק עצום, שגם מתממש בחלק גדול מן המקרים, ואותו יש לאסור בחוק. ולכן, כל העוסק בהמרה זו גורם לנזק ומסכן את חייו של המטופל. ומי שלא עונה לתיאור שנתתי בתחילת הסעיף ומבצע טיפול כלשהו- לא צריך לחשוש מחוק העוסק בנושא.


ג. הרבה מ"טיפולי" ההמרה הקבוצתיים מתרחשים במבנה כיתתי ממש- הדיסקרטיות, ההתחייבויות הדרקוניות (לעיתים גם הכספיות), ההתעללויות המיניות שהיו מנת חלקם של חלק מהם, הכל מריח מצחנת הכתות. לטעון שהקהילה הגאה היא כת היא נסיון נואל ואינפנטילי להשיב לנו ב"אתה בעצמך!". גם כאן כשאני מדבר בלשון רבים, ברור לי שיש רבים בקהילה שלי שלא יסכימו איתי. כל אחד ואחת מגדיר ומגדירה עצמה כרצונה, ומי שבוחרת או בוחר לענות להגדרה "להט"ב" וגם לשייך עצמם ל"קהילה הגאה" יודעים עד כמה רב מגוון הדיעות בתוכנו, כמו גם המסגרות הארגוניות המייצגות אותנו, אם בכלל. מרכיב הזהות הזה אינו תלוי בדבר. כמו כל תכונה אנושית אחרת.


ד. השתנית? כל הכבוד!!!! באמת באמת. אנו מאחלים את מירב ומיטב האושר לכל אדם עם חייו, הרי זה מה שאנו מבקשים עבור עצמנו. אין לנו שום כוונה או עניין להחליט לאדם כיצד למצוא את האושר שלו. מה שאנחנו באים לעשות, זה להילחם באותם "מטפלים" חורשי רעה, שהם ושכמותם גרמו נזק לרבים כל כך מאיתנו. גרמו לאובדנות, לשנאה עצמית, לדכאון. לסבל קשה ומתמשך ולאי קבלה עצמית. כך שזה לא משנה כמה אנשים יבואו ויגידו "השתנינו! אנחנו לא הומואים יותר!", קורות חיינו בעודן עומדות, לצערנו. "טיפולים" כמו שעברנו יש לאסור בחוק. מוטב יהיה לו ה"אסטרטגיה" הזו תוסר מרשימת המשימות של שונאינו, היות והיא חסרת תוחלת. בעצם, אולי כדאי שהם ימשיכו אותה. ניכר שמיומנות השימוש בבומרנג לא ידועה לסוכנויות ההמרה ולובי השנאה, שכן פעם אחר פעם הולם הנשק הזה בפניהם כל אימת שהם משליכים אותו לעברנו. ממש נאום בלעם בשידור חוזר.


ולתוכן הכתבה עצמה:


כשסיימתי לקרוא אותה, הכתבה המתיימרת לתמצת ראיונות עם שישה להט"בים לשעבר בפנים גלויות, הלכתי לאתר של היוזמה, אקס לאוד אאוט, וקראתי עליה קצת.
אפשר לראות ב-about שני אנשים: מת'יו גרץ', בחור ממלטה, הומו לשעבר, פליט ריאליטי מלטזי שעבר לאנגליה, עם "תשוקה לחשוף את האמת", ומייק דייווידסון, דוקטור מצפון אירלנד שמעודד המרה.
למת'יו עצמו זה אינו הנסיון הראשון להפיץ קריאות של "להט"בים לשעבר" נגד חוקי איסור המרה ובעד קריאות לעבור המרה. הוא סיפר את סיפורו האישי בסרט כושל מ-2019:
https://www.pinknews.co.uk/…/ex-gay-cure-therapy-film-men/

שכנראה גם כשל משום שנחשף מהר מאוד כי גרץ' עצמו מעולם לא הפסיק להימשך לגברים ואף לממש משיכה זו. מה לעשות, דברים כאלה עוברים מהר בקהילה כשאתה פועל נגדה.
מייק דייווידסון, דוקטור מייק דייווידסון, הוא מבכירי הארגון הפונדמנטליסטי "קור אישיוז טראסט":
https://en.wikipedia.org/wiki/Core_Issues_Trust

למי שלא מאמין לוויקיפדיה, ניתן להכנס לאתר הארגון עצמו ולקרוא דיעות להט"בפוביות למכביר. בנוסף, הארגון משמש כסוכנות המרה, ואיפה שהשכל נגמר הם מגייסים את הנצרות למלא תוכן מתודי.
וכמו בבדיחות הקבועות מסיינפלד, דוקטור מייק דייווידסון אינו דוקטור לפסיכולוגיה, עבודה סוציאלית, רפואה או כל מקצוע טיפולי אחר. מייק דייווידסון הוא דוקטור לחינוך. אדם שאינו רופא המשתמש בתואר דוקטור בקביעות כדי להרשים הוא פלצן, ואם זה כדי לתת לעצמו חזות טיפולית- הוא גם שרלטן.
אקס לאוד אאוט הוא יוזמה שמקורה בסוכנות ההמרה הבריטית הזו. נכנסתי לעמוד היוטיוב וצפיתי בכל הסרטונים של ששת האנשים שפניהם גלויות- סיימון, כריסטיאן, קיראן, טיה, סאם וליבי. שלוש נשים ושלושה גברים. תוכלו לצפות בהם בעצמכם, אבל לטובת מי שזמנו יקר לו, סיכמתי את הסרטונים:
https://youtu.be/u0MMuFdUVik


לסיימון היו חוויות עם גברים, אבל גם עם נשים. הוא לא מאמין שזוגיות בין גברים יכולה להתקיים, וחושב שבקהילה מתנהגים רע אחד לשני. החלק ה"הומואי" היה רע בחייו, והוא לא היה מעוניין בו. הוא עבר טיפול, אבל מה שהכי גרם לו להשתנות הוא חלום על ישו וההתקרבות חזרה לכנסיה. ומהו אותו שינוי? פשוט ההחלטה להתרחק מהקהילה הגאה ולא לעשות סקס עם גברים. לא נשמע כמו טיפול המרה.
https://youtu.be/0VaKqysBzgA

כריסטיאן כלל לא עבר טיפול. הוא לא ציין שנמשך רק לגברים, אבל החל מגיל 18 ולמשך שנה (!) היה הולך למסיבות והיו לו התנסויות מיניות עם גברים. אבל בעיקר לקח אקסטזי והגיע למקומות מאוד נמוכים עם עצמו. בעקבות חלום על השטן שמצווה לעבוד אותו הוא החליט להיות נזיר קתולי ולמשך כמה שנים היה נזיר, עד שראה שד בחזיון במהלך מיסה, וישו התחיל לדבר אליו. לכן עזב את הנזירות הקתולית (ארגון האב מצפון אירלנד- היכן שמודגש המאבק בין קתולים לפרוטסטנטים). הוא לא ציין בשום שלב שהוא הפסיק להימשך לגברים (כאמור גם לא עבר שום טיפול) אלא בחר להפסיק לקיים יחסי מין עם גברים.
https://youtu.be/lxJN-d8WCVI

גם קיראן לא עברה טיפול. היא חיתה בזוגיות עם אישה והזדהתה כלסבית, ובעקבות מצב רפואי לא טוב של בת הזוג שלה והתעניינות של בת הזוג שלה בתנ"ך ובברית החדשה, היא גם החלה להתעניין בנצרות ובישו, ומצאה תשובות לכל בעיותיה בתנ"ך. הן החליטו להיפרד. קיראן מציינת במפורש שהיא כרגע בזוגיות עם האל, ורואה באורח החיים הנוצרי הדתי את התשובה האמיתית לבעיות החיים. היא לא יודעת אם בעתיד תהיה עם גבר, ונותנת לאל להחליט עבורה. היא חושבת שכל הלהט"בים יכולים להשתנות אם ירצו, לא נולדנו ככה, ושזה שקר. פשוט צריך לבחור בזה. היא חושבת שהחברה לא צריכה להיות סובלנית כלפי להט"בים שבוחרים לחיות את חייהם כלהט"בים. אז למעשה, היא גם לא הלכה לטיפול וגם לא עברה שום שינוי.
https://youtu.be/jv9SVhmpMB4

טיה עברה התעללות מינית ע"י קרובי משפחתה לאחר שאימה נפטרה, בפקיסטן. כשהגיעה לבריטניה בגיל 14, הרגישה רתיעה מגברים ומשיכה לנשים. מאוחר יותר, ב-2016, נפלה לדכאון עמוק ורצונות אובדניים. לאחר שקראה בתנ"ך, הרגישה שהמשיכה המינית שלה נעלמה! טיה מאוד כועסת על להט"בים שכן היום לדידה אין אפליה כנגדם והם אלו שמפלים אותה לרעה, להט"בית לשעבר, ושלהט"בים לשעבר זקוקים להגנה.
https://youtu.be/SmDmDBhGT9g

סאם הוא היחיד שטען שעבר איזשהו שינוי. סאם בן 29, ובשנה האחרונה עובר טיפולים, כולל כאלה קבוצתיים עם גברים אחרים (מסע אל הגבריות של הנוצרים באנגליה). אבא שלו נפטר כשהיה ילד, וסאם חושב שההומוסקסואליות שלו נובעת מהחסך באב. סאם טוען שאנשים לא נולדים להט"בים, שזה רק בגלל טראומות ילדות ושאפשר לטפל בזה. סאם טוען שפעמים רבות הוא כבר לא מרגיש משיכה לגברים כבעבר, אם כי לעיתים מרגיש אותה, ואפילו הצליח לראות ניצנים למשיכה לנשים, שלא היתה שם קודם ("מין הרגשה מיוחדת כזו בסביבת נשים"). סאם נגד חוק איסור המרה בבריטניה, מכיוון שלדעתו החוק משרת ארגונים להט"ביים שרק רוצים עוד כוח, שזה עלול להגביל את חופש הביטוי של הכנסיה וחופש הדת, ועלול להוביל לאי היכולת לטפל בפדופילים ובנקרופילים.
https://youtu.be/wMjDEEByiKQ

ליבי התמודדה עם מותה של אימה, גירושי הוריה ודיספוריה מגדרית. היא טענה שטיפולים פסיכולוגיים רק הזיקו לה, והחליטה לעבור התאמה מגדרית ולקחת טסטוסטרון. היא לא היתה בטוחה בתהליך כבר מההתחלה. ב-2019 הפסיקה לקחת הורמונים. השיוך לכנסיה מאוד עזר לה לקבל את הנשיות שלה.
אם כן, לא שינוי מלא, לא טיפול, לא דובים ולא יער. באף אחד מהמקרים. המון המון להט"בפוביה, במסווה של קריאה לחופש. אז שוב מציין כאן את הכוונה שלנו- לא תעשו המרה שגורמת נזק? לא תצטרכו לחשוש מהחוק נגד המרה. מאוד מאוד פשוט.

לסיום, 3 נקודות נוספות על הפרסום בעולם קטן:


1. הובאו גם ציטוטים מאדם בשם רוב. לרוב אין סרטון בפניו הגלויות- כאלה "עדויות" כבר שמענו לאלפים. לא טרחתי לצפות. ב"פנים גלויות" עסקינן.


2. בכתבה מובא ציטוט בשמה של "טיה לסטר". טיה, המוזכרת לעיל, אינה מאוזכרת בשם משפחתה. גם השאר לא מאוזכרים בשמות משפחתם. לסטר היא כמובן עיר במרכז אנגליה, בה טיה גרה. בראבו, עולם קטן. רמה עיתונאית גבוהה ביותר. מעניין איך לא התפלאו שם כמה מרובים הלהט"בים במשפחות מנצ'סטר ויורק. לירון לונדון פתרונים.


3. נשגב מבינתי כיצד עלון שבת, הנכנס לבתי הכנסת, המתיימר להכיל דברי קדושה ולהיות מאושר ע"י רבנים, מספר על ארגון שקורא מפורשות להתקרב לישו ולנצרות, כפתרון לבעיות החיים, וגם ספציפית ל"תיקון הנטיה המינית". הקירבה של זה לקריאה לעבודה זרה, עפ"י ההלכה היהודית האורתודוקסית ממש, גדולה עשרות מונים מהשפעה על מישהו שאולי ישנה מתישהו את נטייתו המינית, רק במידה ויש לזה קשר ישיר למשכב זכר. נראה לי קלוש ביותר. שנאת הלהט"בים מעבירה את אנשי מערכת העלון לא רק על דעתם, אלא גם על דתם.


לאור האמור לעיל, אני ממליץ לכל אדם הרוצה לפרסם דבר מה, ולו המטופש והמגוחך ביותר, שירים טלפון למערכת "עולם קטן" ויבקש לפרסם שם. "זה נגד להט"בים" ציינו בבטחון. תשובה חיובית ודאי תגיע.

מה זאת אהבה?

יש משהו ברגש הזה שלא ניתן להגדרה. משהו מסתורי, ממגנט, לא חד משמעי. הוא תופס צורה, משתנה, מתעצב לאורך הזמן והחיים, לובש מראות וצבעים שונים.
אבל יותר מהכל, הוא תמיד שם.

קרא עוד »

"מי שמפחד לחזק את שרקי ולעשות לו לייק של אמפתיה, חושש מן הטאבו המגזרי"

נציגי הציבור שמפחדים להביט במראה ששרקי מעניק להם – ישלמו מחיר אלקטורלי כשהנוער ירגיש שמנהיגותם מאבדת רלוונטיות. כשם שעזבו צעירי ש"ס ואגודה אל חיקו של בן גביר, יעזבו צעירים נוספים מפלגות נוספות שלא יישרו קו עם המאה ה־21, ועם הפוסט המכונן של מי שבסך הכל רוצה להיות אבא בשולחן שבת.

קרא עוד »

שתפו את המאמר