"אולי תְּלמד את הבן שלנו לקראת הבר-מצווה?".

האימהות כולן הרימו אירוע לפנתיאון, ואבינעם קרא מעולה ובשיא הביטחון. כולנו גאות ומזילות דמעה או שתיים.

עידו צנגן


לפני שנה במצעד הגאווה בירושלים, שנייה לפני שהתחלנו לצעוד, באו אליי שתי אימהות ובפיהן בקשה: "אולי תְּלמד את הבן שלנו לקראת הבר-מצווה?".

אמרתי כן. זה היה נשמע לי מגניב.
אבל רק אחרי שהתחלנו להיפגש – אבינֹעם ואני – הבנתי שטעיתי. לא מדובר בקוריוז מגניב, אלא נכנסתי לאירוע גדול.

הרגשתי כמה משמעותי הלימוד הזה בחיי וכמה הוא ממלא אותי באנרגיות. הרגשתי חלק מקהילה חזקה, הקהילה הלהט"בית היהודית. הרגשתי תחושה של ערבוּת ואחריות. שאנחנו מעבירות את מקל מרוץ-שליחים, ביחד. בלי בושה או אשמה, בלי שיפוט מבחוץ, בדרך הבטוחה שלנו, כיהודים גאים.

מצאתי את עצמי מצפה למפגשים האלה, ומתרגש מהם. קניתי לאבינעם "תיקון קוראים", כמו התיקון שאבא שלי קנה לי אז.

בדרך קרו כל מיני דברים מצחיקים. בראש ובראשונה: הפרשה שלך היא "אחרי-מות קדושים", היכן שנזכר פעמיים משכב זכר… לא אשכח גם איך באחד השיעורים הראשונים השתתקת פתאום באמצע הפסוק, אני נדהמתי, ואמרת לי בנונשלנט שלא מתאים לך לקרוא עכשיו על קרבנות והרג. באמצע היו ימים עמוסים וקשים לשנינו, אבל שום דבר לא הרתיע את הבחור הכשרוני והמצחיק שאתה.

עכשיו אנחנו בבר-המצווה. האימהות כולן הרימו אירוע לפנתיאון, ואבינעם קרא מעולה ובשיא הביטחון. כולנו גאות ומזילות דמעה או שתיים.

נראה לי שתמשיך לקרוא בתורה עוד שנים רבות, וכל קהילה שתקרא בה – תזכה בך. ונראה לי שאני אמשיך ללמד א.נשים לבר-מצווה, בעיקר בנים.ות של לסביות (;

אני מאחל לך המון כיף ואושר. יהי רצון שתמצא חן ושׂכל טוב בעיני אלוהים ואדם.
אוהב אותך מאוד מאוד ❤️(צילום: אירנה לוט)

(צילום: אירנה לוט)

כשרציתי לגייר את הילדים

כשרציתי לגייר את הילדים, לא יכולנו לעשות את זה בארץ. אף בית דין אורתודוכסי פה לא סמך עליי שאגדל ילדים יהודים. מצאנו בית דין אורתודוכסי בניו-יורק, ותוך כדי שאנחנו מתכננים טיסה עם שני תינוקות ושמונה מאות מזוודות על פני חצי יבשת, אדם שאל אותי: בשביל מי אתה עושה את זה? מי הקהילה שלך? שלושה רבנים שמעולם לא פגשת באפר-ווסט-סייד?

קרא עוד »

דיספוריה היא אמיתית

דיספוריה היא אמיתית.
לפעמים פשוט לוקח חיים שלמים בשביל להבין אותה. ולקרוא לה בשם.

קרא עוד »

הדגשת הקיום והנוכחות של א.נשים להטב"קים וזכותם לזכויות בסיסיות – הן יישומים מובנים מאליהם של מצוות 'ואהבת לרעך כמוך', שאמורים לחייב כל אחת ואחד מאיתנו לפעולה

המטרות שתיארתי לעיל – הדגשת הקיום והנוכחות של א.נשים להטב"קים וזכותם לזכויות בסיסיות – הן יישומים מובנים מאליהם של מצוות 'ואהבת לרעך כמוך', שאמורים לחייב כל אחת ואחד מאיתנו לפעולה; אך בנוסף למטרות האלו, יש עוד ערכים רבים ושונים שבאי המצעד באים לקדם, ולא עם כולם אני מזדהה. לרבים מהם אני מתנגד נחרצות.

קרא עוד »

מה זאת אהבה?

יש משהו ברגש הזה שלא ניתן להגדרה. משהו מסתורי, ממגנט, לא חד משמעי. הוא תופס צורה, משתנה, מתעצב לאורך הזמן והחיים, לובש מראות וצבעים שונים.
אבל יותר מהכל, הוא תמיד שם.

קרא עוד »

שתפו את המאמר