חיפוש
My WordPress Page קו הקשב פתוח עכשיו
חיפוש

אבל זה לא אירוע בודד; הוא שייך לז'אנר מפוקפק שנקרא לו "שנאה של נראות".

בחברה מתוקנת לא נבקש מחרדים "להצניע את חרדיותם". נצטרך להבין שגם אם יש בינינו קונפליקטים, חרדי צריך ללכת בביטחון ובקומה זקופה בכל מקום. גם טרנסג'נדר, גם הומו.

נתנאל שלר


את התחושה הזו של מבוכה וכיווץ הרגיש כל מי שצפה בסרטון הזה, מיצג מחריד של "אנטי חרדיות", ובו אישה מקניטה ונטפלת לבחור חרדי רק בשל היותו חובש כיפה שחורה, חולצה מכופתרת לבנה ופיאות בצידי ראשו.

תוך שעה הסרטון הפך ויראלי, עובר מקבוצת וואטסאפ אחת לשניה, מאתר לאתר, דרך אתרי החדשות כולם.

אם היינו צריכים עוד הוכחה לתפוצתו הרבה, הגיעו גם פוליטיקאים בכירים וגינו את האישה בסרטון, ביניהם אמיר אוחנה ואריה דרעי.

בכיכר העיר של השיח הציבורי נתלתה גם הפעם המביישת התורנית. כולם דאגו להכפיש אותה, להתנער מאמירותיה ולהיגעל ממידת הגזענות שבה נתפסה.

אבל זה לא אירוע בודד; הוא שייך לז'אנר מפוקפק שנקרא לו "שנאה של נראות".

היותו של הבחור מהסרטון חרדי באה לידי ביטוי בלבושו, תפישת עולמו – זו שאותה אישה חשבה שהיא מכירה – ומראהו הכללי. "אם אתה חרדי, אתה לא עושה צבא, לא משלם מיסים, ולי," כך הרגישה, "מותר במרחב הציבורי להעיר לך רק כי בחרת במרחב 'שלי' להיות אתה."

רבים בישראל חשו אתמול כאב של הזדהות- הומו שרגיל לשמוע "תהיה הומו אבל למה עם דגלים", טרנסג'נדרית שתשמע "אבל למה להחצין בכוונה", תלמיד במערכת החינוך שיתבקש "להצניע את זהותו הטרנסית".

נראות כזאת שלא באה לאנשים טוב בעין, נראות שונה מזו שגדלנו לראות. נראות שגורמת להורים לדרוש ממשרד החינוך להעיף תלמיד בשל היותו טרנס, נראות שגורמת לזוג הומואים לחטוף איומים ואבן ששוברת את חלון ביתם, נראות שגורמת לחבורת נערים להקיף הומו בתחנה המרכזית של ירושלים ולפגוע בו, נראות שגורמת לארגונים להכפיש ולהשניא ולהוביל להט"בים ל"טיפולים" שיהרסו את חייהם, נראות שגורמת לישיבות וארגונים ספציפיים התעסקות יומיומית בשאלה כיצד ניתן להעלים את הנראות הזאת.

בחברה מתוקנת לא נבקש מחרדים "להצניע את חרדיותם". נצטרך להבין שגם אם יש בינינו קונפליקטים, חרדי צריך ללכת בביטחון ובקומה זקופה בכל מקום. גם טרנסג'נדר, גם הומו.

זה מביך לעשות תחרות על פשעי שנאה. זה מעליב לקנא בגינויים על מעשה שנאה במרחב ציבורי. אבל אתמול, מאות אלפי אנשים בישראל ראו את ישראל, החרדי המתוק, שובר התבניות והסטיגמות וייחלו לעצמם שבפעם הבאה שייטפלו אליהם במרחבים השונים רק בגלל מי שהם, יהיו עשרות תגובות תומכות, חיבוקים להם וגינויים לנטפלים להם, של אנשים שאומרים להם: תתחזקו, תשארו בדיוק כמו שאתם.ן

ולסיום, דרושה הגברה של הנראות הלהט"בית. דרושה לנו יותר נראות, במיוחד במקומות בהם היא עוד לא באה טוב בעין לאנשים שמנסים למנוע את קיומנו. בואו למצעד הגאווה במצפה רמון – אני אהיה שם, אני אראה שם.

#דעה | נתנאל שלר

אני זוכר את זה, שהוא הביט בי ואמר ש״זה לא אמיתי ורק מחשבות שווא ואי אפשר באמת לאהוב בנים, אתה לא רוצה למות לבד״.

אני זוכר את היום הזה טוב מאוד, כי הוא שרט לי את הלב. זוכר איך אבא שלי אסף אותי אחרי זה עם המונית שלו, ואיך נכנסתי וישבתי במושב האחורי כאילו הייתי לקוח זר, ורציתי שהוא ישאל אותי מי כיבה לי את הלב, איך היה אצל הרב, אבל אבא לא שאל.

קרא עוד »

הרודפים אותנו? שבו בפינה בבקשה, עם הפנים לקיר

יש המון המון שבח לומר, ואילו פי מלא דברי שבח אין אני מספיק להודות לכל מי שראוי להודות לו. בדין הייתי צריך לסיים בשבח, אבל לבי אינו מתיר לי. העוול שנעשה לי מצד אנשים הנסמכים על שירותיי ועל תרומתי פשוט קשה מנשוא.

קרא עוד »

לרגל יום הנראות הביסקסואלי

לרגל יום הנראות הביסקסואלי ג'ייסון גרינספן משתף:
אני רוצה לספר לכם משהו: לפני שיצאתי מהארון לא פגשתי ביסקסואל דתי אחר. ומהסיבה הזאת, אני מתעקש לדבר על נראות ביסית.

קרא עוד »

שתפו את המאמר