סיכום מפגש ניסן: לצעוד או לא לצעוד?

סיכום מפגש חברותא: האם חברותא תצעד השנה במצעדי הגאווה בתל-אביב ובירושלים? מי הוא חבר הוועד החדש?

litzodביום חמישי ו' בניסן תשע"ב (29.03.12), התקיים המפגש החודשי של חברותא. במפגש התקיימה שיחה מרתקת בנושא מצעדי גאווה והאם יש שם מקום לחברותא.

כבר בשעה 20:00 התחילו להגיע חברים לבית הכנסת שבו נערך הדיון. ראיתי חברים שמגיעים כל חודש, חברים מכל רחבי הארץ (ירושלים, ת"א, פתח תקוה חיפה באר שבע …) וגם פנים חדשות של אלה שהגיעו בפעם הראשונה.

התחלנו את הדיון שעה קלה אחר-כך, עם סבב שמות קצר. צחי מזומן ניהל את הדיון כמנחה הערב.

הוא הציג את שני האורחים הנכבדים, הרב רון יוסף, יו"ר ארגון הו"ד, רב ודיין מנתניה; ועו"ד יהושע גורטלר, הומו דתי, פעיל מרכזי בחברותא בפרט, ובקהילה הדתית הגאה בכלל, וממייסדי שב"ל.

הערב עצמו נפתח במבוא קצר של אייל ליברמן על הרקע ההיסטורי של המצעדים שהיו בעולם, בת"א ובירושלים. בסוף ההקדמה הוקרן סרטון קצר שהציג את השתתפות הקהילה הדתית הגאה במצעדים בירושלים ובת"א בשנים הקודמות.

הרב רון ייצג את הצד שנגד השתתפות דתית במצעדים. הוא אמר שלהו"ד ולחברותא יש מטרה אחת זהה – לעזור להומואים דתיים שמתמודדים עם הזהות הדתית והמינית שלהם. הרב גם ציין שחשוב להבין שעצם  חיינו היום כהומואים דתיים מחוץ לארון, וקיומם של הארגונים שלנו הם תוצאות של הצעדים והאקטיביזם של הקהילה הלהט"בית הרחבה. למרות זאת, הרב טען שהשתתפות במצעדים גורמת נזק להתקדמות של הומואים דתיים בעולם הדתי, ובנוסף קשה מאד לדתיים להזדהות עם אירוע שבו הפריצות המינית בולטת. בנוסף, לדבריו רבות מהאג'נדות של עולם הלהט"ב החילוני נוגדות את ההלכה. לדעתו של הרב, הדרך הנכונה לקדם את המטרה שלנו היא באמצעות יציאה מהארון, כמו שהוא ורבים אחרים נהגו.

יהושע דיבר מהמבט האישי שלו. הוא סיפר שמצד אחד, כשהוא היה בארון, דווקא מה שהוא ראה בתקשורת לגבי מצעדים היה חוויה שלילית בשבילו, אבל עכשיו שהוא מחוץ לארון וצועד עם הבן זוג שלו, זו אחת החוויות החיוביות והמעצימות שלו. יהושע סיפר שהצעידה עם כיפה על הראש יד ביד עם בן הזוג שלו, משנה את אופיו של המצעד ומציעה לבחור הדתי שבארון דמות שהוא יכול להזדהות איתה. לו היתה לו דמות כזאת לחיקוי כשהוא היה בארון, ברור ליהושע שתהליך ההתבגרות והיציאה מהארון היה עובר עליו ביתר בקלות. יהושע גם הסביר שהדרך לשנות את אופי המצעדים היא מבפנים. ברגע שיש קבוצה של הומואים ולסביות דתיים שצועדים, התקשורת יכולה לבחור להראות דתיים צועדים במקום רקדנים חצי ערומים.

השיחה נפתחה לקהל ומאוד התרשמתי מכמות החברים שהשתתפו בדיון. שמענו סיפורים אישיים על חוויות שהיו לאנשים במצעדים וגם דעות מכל הצדדים – בעד ונגד. השיחה גרמה לי לחשוב שמעבר לשאלה הספציפית של מצעדי גאווה, ניצבים לפנינו נושאים חשובים רבים לא פשוטים, שגורמים לכל אחד לחשוב על הזהות שלו ביחס לקהילה שבו הוא נמצא. לדוגמא, כולם הסכימו שהיציאה מהארון יוצרת נראות חשובה, אבל האם זה מספיק? ברור שאנחנו רוצים לעזור לבחור הדתי בישיבה שעמוק בארון, אבל מה עם ההומו הדתי שכבר יצא מהארון ורוצה לחיות את החיים שלו – איך אנחנו עוזרים לו ומה המקום שלנו כלפי זוגיות ומשפחה? אני מאוד מקווה שהערב הזה הוא רק התחלה ומבוא לשיחות נוספות שיהיו לנו כהומואים דתיים ודתל"שים, ושנמשיך לדבר.

עם תום הדיון הצבענו מי בעד ומי נגד ההשתתפות של חברותא במצעדי הגאווה בת"א ובירושלים ומי לא היה משתתף באף מצעד. הרוב הגדול תמך בהשתתפות חברותא בשני המצעדים.

הערב המשיך בהצבעה נוספת של חברי העמותה, שבחרו חבר ועד חדש לחברותא במקום גידי שפרש. מזל טוב לישי מוסקוביץ' שזכה ברוב הקולות. אני מאחל לו ולכל הועד הצלחה רבה בכל העבודה שהם עושים.

תודה לצחי מזומן שעשה עבודה מדהימה כמנחה הערב, ותודה לרב רון יוסף וליהושע גורטלר שתרמו את זמנם ודעותיהם לדיון החשוב.

חג פסח כשר ושמח!!!

אריה

השאר תגובה

עוד ב- סיכומי מפגשים ››

תגובות הגולשים 2 תגובות

avatar
צחי
2 באפריל 2012

ותודה לאריה, שארגן, הודיע, ספר את הקולות, וכתב על הערב…


הגב
avatar
מעניין
4 באפריל 2012

ואיפה אסי היה?


הגב
יצירת קשר מהי חברותא
  • תגובות אחרונות:


  • RSS