הרב יואל קטן: "אל תצאו מן הארון!"

הרב יואל קטן, איש רפואה והלכה, מתחנן שהומואים לא יצאו מהארון. לא מפני שהוא מתכחש לקיומנו, אלא בין השאר כי לטענתו יציאה מהארון מעודדת לגיטימציה פומבית, ובידינו אחריות עצומה: "יש חשש כבד שצעירים שיש להם נטייה הפוכה ברמה נמוכה ו'נסבלת', ועתידם ה'סטרייטי' לפניהם, יסובבו בגללכם את ההגה שמאלה-חזק ויצטרפו לקהילה הגאה בעידודכם, ובכך יכרתו את הענף שעליו בנויים חייהם" * בלעדי לחברותא

הרב קטןקטונתי. קטונתי מלהכריז הכרזות, מלהטיף מוסר, מלקבוע קביעות. אני לא רופא ולא פסיכולוג ולא אנתרופולוג ולא הוגה דעות, ואף לא מכיר איש מקוראי אתר חברותא כאן אישית (ככל הידוע לי). אבל אני כואב מאוד את כאבכם, מצטער בצערכם, חש אתכם, ומדי פעם בפעם מביע את עניות דעתי בתחום זה בפורומים שונים.

כאן אני מבקש למסור, ברשותכם (ועל פי בקשת ידידי היקר 'עמית'), מסר קצר, מכול הלב: כידוע קיימים בעלי נטיות הפוכות ברמות שונות של קושי, מאלו שנמצאים במצב קל-יחסית, שבעזרת תמיכה וטיפול יכולים להגיע בעתיד לבניית בית כשר בישראל על כל המשתמע מכך (על אף הקושי היום-יומי שיהיה כרוך בזה עבורם) – ואשריהם; ועד כאלו שנגזר עליהם כנראה לחיות בגפם עד זקנה (אולי-אולי לא 'עד בכלל'!) – והם כואבים ומיוסרים.

אין ספק שלא כל מקרה פתיר, ויש כאלו בתוכנו ש'הֵמַר שַׁדַּי להם מאוד', מה אומר ומה אדבר. גם ההתכחשות לדבר השם אינה פותרת כלום ואינה מאיינת את הבורא ואת דברו, וגם הכעס על ריבונו של עולם שעשני כמו שעשני הוא כעס טבעי – אבל ילדותי; זהו המצב, אלו הם החיים, וכל אחד, גם מי שחייו קשים וכואבים, יצטרך למסור בבוא יומו דין וחשבון לפני מלך מלכי המלכים הקדוש ברוך הוא אם עשה מה שצוּוָה, ואם נמנע ממה שהיה עליו להימנע ממנו. ולפום צערא – אגרא (ואני יודע שעד כאן לא חידשתי דבר).

רק דבר אחד אני מציע, מתחנן, מבקש בכל לשון של בקשה: אל תצאו מן הארון! אל תעשו פרסום למצבכם האישי ואל תבקשו לו לגיטימציה פומבית, כי כל הטעמים שיש לכם לכך, המוצדקים יותר והמוצדקים פחות, אינם עומדים מול החשש הכבד שצעירים שיש להם נטייה הפוכה ברמה נמוכה ו'נסבלת', ועתידם ה'סטרייטי' לפניהם, יסובבו בגללכם את ההגה שמאלה-חזק ויצטרפו לקהילה הגאה בעידודכם, ובכך יכרתו את הענף שעליו בנויים חייהם.

אני מכיר את הטענה שדווקא יציאה מהארון יכולה להציל חיים של אנשים שבשל המצוקה עלולים לשים קץ לנפשם. אבל בימינו יש כמעט לכל אחד גישה לאינטרנט, ובה הוא ימצא את אתר חברותא וגם אתרים אחרים, וכך יוכל ליצור קשר עם מי שירצה לפני שיחליט חס וחלילה החלטות חפוזות. לא זה הסיפור ולא זו הבעיה. הבעיה היא העניין החברתי, הלגיטימיות החברתית-דתית לתופעת הנטיות ההפוכות, וממנה אני דואג.

"אחריות עצומה". הרב יואל קטן

"אחריות עצומה". הרב יואל קטן

ואם ישאל השואל – אתה קורא 'אל תצאו מהארון', אבל מה כן? להישאר בארון כל החיים? תשובתי חיובית. חוץ מאשר הצער הגדול להיות לבד עם כל הקשור בזה – אתם חיים, חיים פעילים, חיים יוצרים, ולפעמים אפילו מאושרים! אתם יכולים להיות בנים ואחים יקרים, דודים נחמדים ואחיינים חביבים, להתקדם במקצוע שלכם וללמוד תורה ולפעול בכל מיני תחומים – ומצד מסוים של החיים להמשיך 'חיים בארון'! לכן התשובה שלי חיובית: כן, הישארו נא ב'ארון' לטובתכם האישית וגם למען הציבור כולו, והשתדלו למלא את חייכם בטוב בנושאים אחרים ובפינות אחרות.

אני מניח שיש הומואים שיצאו מהארון וטוב להם מבחינות מסוימות, אבל אני משוכנע שמבחינות אחרות הם החריבו את העולם שלהם ואת העולם שסביבם, וחבל שעשו את הצעד הזה.

אני יודע שקל לי לדבר כי איני 'שם'; אבל זו עניות דעתי.

ובַקשתי היא שגם מי שכבר הוציא את ראשו 'מן הארון', ויודעים על נטייתו בני המשפחה הקרובה וכמה חברים – אנא, שלא ירחיב את מעגל שומרי הסוד, בדיוק מאותה סיבה (ומסיבות נוספות כמובן, כגון שלא יִרְחֲקו ממנו חבריו שומרי המצוות ועוד, ואכמ"ל).
כל אחד מכם נוטל על עצמו אחריות עצומה, ואין לי ספק שכל אחד ואחד מכם יודע בסתר לבבו שטוב לנער המהסס להישאר בדרך 'הישר' עם קשייה, ולא להידחף לצדי דרכי החיים; אל תקשו עליו בזה! למענכם ולמענו – אל תצאו מן הארון!

והשם לא ימנע את טובו להולכים בתמים.

הכותב איש רפואה והלכה; ראש מכון "שלמה אומן" בישיבת שעלבים ור"ם בישיבה התיכונית שם

השאר תגובה

עוד ב- טור אורח ››

תגובות הגולשים 9 תגובות

avatar
kolkuli
6 בספטמבר 2009

לא מסכים!!!!
מה פירוש "צעירים שיש להם נטייה הפוכה ברמה נמוכה ו'נסבלת', ועתידם ה'סטרייטי' לפניהם, יסובבו בגללכם את ההגה שמאלה-חזק ויצטרפו לקהילה הגאה בעידודכם, ובכך יכרתו את הענף שעליו בנויים חייהם."
עתידם הסטרייט?!!! יש לי שאלה! כבוד הרב, מה פירוש עתידם הסטרייט לפניהם?!!!
נולדנו בשביל להתחתן עם אישה ולהביא ילדים?! מה אנו חיות?!
לנו בני-האדם, לכל מי שלא שם לב…, יש חיים! כן! ומטרת החיים היא להיות מאושרים! ולא להתחתן עם אישה!
וחוץ מזה ראית פעם סטרייט ש"הלך בטעות והתחתן עם גבר?" אין דבר כזה צעיר סטרייט שבגלל ששמע על אפשרות לחיות עם גבר הלך ו"בטעות" חי עם גבר!!!!!
אין דבר כזה.

הלוואי וכל צעיר ידע שיש אפשרות כזו לחיות עם גבר ומי שהומו ילך על זה.

בכלל הטענה שיש אינטרנט וכל זה לא שייך לחלוטין!
אולי גם נוריד את כל היהדות לאינטרנט! כן! למה לדבר על זה ברחוב? מי שירצה – יש פורומים…
נורא ואיום.


הגב
avatar
b_ophir
6 בספטמבר 2009

לכבוד הרב, אני ממש נפעם מהתגובה המרגשת שלך "אל תצאו מהארון" "אל תסכנו את הנוער הנוטה שמאלה" וכדומה.. אני בטוח שדאגתך היא לנוער "בסיכון" שעלול כל רגע לוותר על נטיותיו ה"סטרייטיות" וללכת שולל בעקבות אותם "נותני לגיטמציה" שיצאו מהארון. אני מוכרח לומר שאני מזועזע קשות מדברים בורים אלה!
כמה חוסר הבנה וידיעה מאדם הקורא לעצמו "רב".
ראשית, אולי תרצה לדעת שנטייה מינית היא דבר מולד לחלוטין ולא נרכש. שנית, אני ממש לא מאמין שדאגתך היא לאותם נערים, אלא לעצמך ולדומיך.
עצוב מאוד לראות דאגה "אמיתית" מסתתרת מאחורי הבלי פיך. מי שנטייתו המינית פונה "שמאלה" כדבריך, תמיד יהיה שמאלי ולהיפך. לא די בקריאות לגיטימציה ויציאה מארון כדי "להטות" את נטייתו של אחר. "אל תצאו מהארון", זו קריאה מעליבה ומזלזלת ולא נאותה לאדם העוסק בתורה. בדוק תורתך רב יקר, היא מפלילה ומסיתה ואינה דואגת לפרט אלא לכלל, אותו כלל שלא רוצה להתמודד עפ התופעה. פשוט ביזיון!


הגב
avatar
גיל
6 בספטמבר 2009

קילקולי ידידי :), אתה באתר דתי – אז שים כיפה….. ;)
ולעניין- לא זה מה שהתורה / ההלכה / המסורת היהודית מצווה עלינו – להתחתן ולהביא ילדים? "מטרת החיים היא להיות מאושרים" זאת גישה קצת יותר מודרנית :^


הגב
avatar
גיל
6 בספטמבר 2009

ו-b_ophir –
"כמה חוסר הבנה וידיעה מאדם הקורא לעצמו 'רב' "
רב לא מתיימר להבין ולהיות אוטוריטה בענייני נטייה מיניות ומגדר. הוא כן מתמצא בהלכה. ולמען האמת, הדברים שלו לא מנותקים מהמציאות: גם היום המדע עדיין לא יודע אם הומוסקסואליות היא תכונה מולדת או נרכשת (ע"י הסביבה – הורים, משפחה, חברים וכו'), וליתר דיוק – זה לא סותר (ע"פ המדע כיום, יש הומואים שזה מולד אצלם, ויש כאלה שרכשו את זה [ועדיין זה לא אומר שהם בחרו את זה]).
וע"פ הפיסקה השלישית שלך אני חושב שלא הבנת באמת את כוונתו. אני דווקא כן חשתי דאגה ורגש בדבריו, והאמירה "אל תצאו מהארון", איך שהיא משתקפת מהמאמר, ממש לא "מעליבה ומזלזלת".


הגב
avatar
נתי
7 בספטמבר 2009

כבוד הרב קטן,
עמדת הרב אינה חדשה לי כלל וכלל. אני אפילו מכיר את הרב קטן (בהיותו מחנך שלי בישיבת שעלבים בכיתה ט') כך שאני לא מופתע מהגישה שהצגת כאן.
יתרה זאת – גישת ההישארות בארון בעיקר מקלה על המצב מבחינתכם – הרבנים ואנשי ההוראה, ועל החברה בכלל. יש כאן חיפוש של הנוחות שלכם ולא חיפוש אחר פיתרון מהותי ואמיתי לנו – ההומואים. לכם נוח לטאטא את העניין, לשומרו בסוד, לשומרו על גחלת נמוכה כך שלא ייראה (חלילה) שיש כאן בעייה אמיתית שזוקקת עיון רב. לכם נוח שנישאר בארונות, נסתפק ב"להיות דודים טובים" ולחיות בגפינו.
לנו – זה לא מספיק.
היציאה מהארון אינה רק הודעה כלפי ציבור, אלא בעיקר הודאה כלפי עצמנו במי שאנחנו, הודייה לבורא על חיים מעניינים ומאתגרים שבעתיים, ובעיקר הבנה שהיותנו שונים לא מחייבת שנחיה לפי ה"נורמות" של הרוב. הכי קל לבטל את המיעוט ולא להכיר בצרכיו.
כבוד הרב,בכוונתי לחיות חיים מלאי אושר, מלאי אהבה וזוגיות, שיביאו לידי ביטוי תכונות של שיתוף והבת הזולת שניתנו לי ע"י הבורא עצמו. הוא לימד אותי אהבה מהי, וכשהיה לי בנזוגי הראשוןהבנתי שזה רגש אלוהי שאין כמותו. אני לא רק הומו בנטייתי המינית. היותי הומוסקסואל גוזר אחריו חיים של קהילה, חיים של משפחה, חיים של זהות שונה ממה שאתה מורגל בה.
ו-כן – היציאה שלי מהארון תובעת מהממסד החינוכי לדעת איך להתייחס אליה, בטח ובטח מהממסד הדתי/רבני.
להיבהל מהיציאה מהארון – זו אוזלת יד של הרבנות.
לדעת איך להתמודד עם זה הלכתית – צריך לזה אומץ רב!
האם תהיה אמיץ דייך כדי לומר (למשל בלבד, ולא שכך הנני מציע) שזוגיות בין גברים לא באמת אסורה ע"י ההלכה, אלא רק המעשה עצמו?
האם תהיה אמיץ דייך להבין למה התכוונה תורה ב"משכב זכר", ולגלות (אולי) שכמו ש"שן תחת שן" אינו כפשוטו, אז אולי גם כאן יש מה לומר?
הרי יישארו בעולם רק כהנים וגרושות – גם לאיסור הזה יימצא פיתרון, בטוחני. הכל עניין של מאסה קריטית של אנשים שתובעת את הפיתרון.
לכן, אני חוזר ואומר, ומצטט רת הרב שרלו:
צאו מארון, חיו את חייכם: בהשלמה, באהבה ובביטחון.
אמת מארץ תצמח, כי הרי לא בשמיים היא.

נתי
(תלמידו לשעבר של הרב יואל קטן)


הגב
avatar
sanfer
9 בספטמבר 2009

שלום לכבוד הרב,
קראתי בעיון את דבריו,
בתחילת הדברים אמנם ניכרת אמפטיה מצידו לציבור ההומואים הדתיים,
אבל לקראת סוף המאמר שבה ומופיעה אותה גישה מצערת המבקשת להנציח את הסבל שהיה מנת חלקנו בעבר.

הרב כותב "אני יודע שקל לי לדבר כי איני 'שם' אבל זו עניות דעתי", ואכן מדבריו ניכרת בורות גדולה בתחום.

אתעלם לרגע מן הטענה המופרכת בעליל, כאילו יש סכנה שמישהו יעדיף לוותר על אורח חיים "סטרייטי" בעבור אורח חיים "הומואי" בגלל הנראות שיש היום.
מה שצרם לי יותר הוא קריאתו של הרב :
"הישארו נא ב'ארון' לטובתכם האישית וגם למען הציבור כולו"

האמנם יהיה זה לטובתנו האישית לחיות בפחד או בהכחשה או שניהם גם יחד? והאם הנזק לציבור כולו יהיה גדול כל כך אם יהיו בקרבו הומואים שיצאו מהארון?

ומוסיף הרב:
"אני מניח שיש הומואים שיצאו מהארון וטוב להם מבחינות מסוימות,
אבל אני משוכנע שמבחינות אחרות הם החריבו את העולם שלהם ואת העולם שסביבם, וחבל שעשו את הצעד הזה."

ואני, מהיכרות קצת יותר אישית עם הנושא, חושב שהפיסקה הנכונה היא בדיוק ההיפך הגמור!
יש להחליף בה את המילים "שיצאו מהארון" במילים "שנשארו בארון".

איך הומו שיוצא מהארון מחריב את העולם שסביבו? (למעט דעות קדומות ומכוערות שמי שמחזיק בהן הוא זה שצריך להתבייש ולא להיפך).
אם כבר מי שנשאר בארון ומתחתן עם אשה קרוב לוודאי שיחריב גם את חיי אשתו וילדיו.

היציאה מהארון על כל האומץ הנדרש עבורה, לרוב עושה לבן אדם ולחייו רק טוב.


הגב
avatar
gever_tov
9 בספטמבר 2009

תופעת הבומרנג: החברה הדתית לוחצת על ההומואים שבקירבה להשאר בארון, וכתוצאה מכך הם נישאים לנשים. הומואים דתיים בארון מאמללים את נשותיהם, אותן ואת הילדים שלהם ואת ההורים של בני הזוג. כך, בסופו של דבר, החברה ה דתית פוגעת בעצמה.
תנו להומואים הדתיים לצאת מן הארון, וכך נוכל לתכנן את החיי המשפחה בצורה מסודרת והגיונית


הגב
avatar
החפץ חיים
15 בספטמבר 2009

הרב קטן, מן הדין שתקשיב לדברי חז"ל: "אל תדין את חברך עד שתגיע למקומו".
מסכת אבות ב', ה'


הגב
avatar
מיכאל
12 באוקטובר 2010

חבל שהוא הגיב לכך. מהיכרותי עמו בישיבת שעלבים, הוא לא בנוי לדברים כאלו, ואין לו תובנה רגשית. הוא הזיק יותר משהועיל, כי זו תגובה קרה ומעליבה. לא אומרים לאדם כואב "תחיה עם הכאב שלך ושתוק", אפילו אם זה נכון. אפשר לומר פשוט: "אין טעם ותועלת בפרסום זה שאתם הומואים, כי אין עניין לפרסם את הצדדים הפחות מחמיאים לכם בעיני אנשים, ואולי פעם תתחרטו על זה וישתמשו בזה נגדכם ואז אי אפשר למחוק את זה." תרבות הפרסום והפייסבוק באמת עלול להזיק, ובגלל זה יש עניין לא לצאת בהצהרות על כל מיני דעות ונטיות שיש לאדםהפרטי כי רוב האנשים לא יגיבו בחיוב ואז האדם ישאר עם כאב ועלבון, בעוד שאנשים רעים ישמרו לו את זה כנשק סודי לעת מצוא.


הגב
יצירת קשר מהי חברותא
  • תגובות אחרונות:


  • RSS