חורבן הבית

עולמות אלו שחרבו היו לכאורה מעשה מכוון של בורא עולם, מהי המשמעות של אותה בנייה והריסה? האם הקב"ה נזקק לכמה נסיונות, מעין 'דפי טיוטה', כדי להגיע לגירסא הסופית?! ירדן מנחה בית מדרש "ואהבת" משתף אותנו במחשבותיו לקראת תשעה באב.

titus_arch_relief_01

 

כבכל שנה בעיצומם של ימי הקיץ מגיעים ימי בין המיצרים , כאילו על מנת 'לבאס' לנו קצת את ה'מסיבה', ולהזכיר לנו דברים פחות כיפיים, וכנראה גם יותר חשובים.

אנו חוזרים ונזכרים בחורבן בית המקדש, שנחרב -כפי שנהוג לומר- בעוונותינו. לא היינו 'ילדים טובים', עשינו חטאים וקיבלנו עונשים.

ובכל זאת, מדרש חז"ל משונה, שנכתב במקור בארמית, קורא לנו להסתכל באופן בוגר ועמוק יותר על הדברים: "אמר רבי אבהו: מלמד שהיה בורא עולמות ומחריבן עד שברא את אלו אמר -זה מועיל לי, אותם אלו לא הועילו לי…" (בראשית רבה ג,ז)

חז"ל דורשים את הפסוקים הראשונים בתורה, ומגיעים למסקנה שהיה איזה סדר זמנים קודם לעולם שלנו, היה איזה עולם לפנינו והוא נחרב ונעלם.

ניתן לראות, אם כן, שחורבן היו עוד הרבה קודם, ועולמות אלו שחרבו היו לכאורה מעשה מכוון של בורא עולם.

מהי המשמעות של אותה בנייה והריסה? האם הקב"ה נזקק לכמה נסיונות, מעין 'דפי טיוטה', כדי להגיע לגירסא הסופית?!

האר"י ז"ל (עץ חיים, שער הכללים א, ד) מביא פירוש קבלי למדרש זה. הוא מסביר, כי חכמים רומזים לתהליך רוחני שקדם לבריאה, כפי שאנו מכירים אותה כיום. אלוקים ברא מעין 'שלד'- תשתית ראשונית של הכוחות הקיימים בעולם עוד לפני שהגיעו לצורתם החומרית. התשתית הכילה אספקטים גולמיים של הבריאה, דינמיקות שונות, שמהן, ומן השילוב ביניהן, יבואו וישתלשלו אחר כך כל הברואים.

אולם, לדברי המקובלים התשתית לא שרדה. היא לא שרדה כי כל אחד מאותם כוחות ראשוניים, שהיו כמובן מאוד רוחניים וקדושים, לא היה מסוגל לסבול ולהכיל את חבריו. כל אחד מהם טען "אני אמלוך"! מבחינתו הוא האמת הבלעדית,  והוא הדרך היחידה, בה הכל צריך להתנהל על פי השקפת עולמו.

התבנית לא הצליחה לנתב ולתעל דרכה דבר מסיבה זו. היא קרסה לרסיסים, ועל חורבנה קם העולם שלנו, מעורב ממעט נקודות של טוב ולעומתן המון שברי כוחות ותכונות שעדיין לא מצאו את מקומם.

במסכת יומא ט, עמוד ב נכתב: "מקדש ראשון מפני מה חרב? – מפני שלושה דברים שהיו בו:  עבודה זרה וגילוי עריות ושפיכות דמים. אבל מקדש שני, שהיו עוסקים בתורה ומצוות ובגמילות חסדים, מפני מה חרב?? – מפני שהיתה בו שנאת חינם, ללמדך ששקולה שנאת חינם כנגד שלוש עבירות: עבודה זרה וגילוי עריות ושפיכות דמים".

מסתבר, שנשלחנו כאן לעולם עבור תיקון עמוק יותר מאשר לעשות מצוות ולהיות 'ילדים טובים', ועד שאנחנו לא ניגע בשורש , ניפול שוב ושוב לחורבן הראשוני.

באנו לכאן בשביל ללמוד שגם אם אנחנו צודקים מאוד, אנחנו עדיין לא הכל. האמת היא אמנם אחת, אבל מותר לה להתפצל ולהשתקף ולהדהד עד אין סוף. אנחנו אמנם צודקים מאוד, אבל גם אם לא כיף לנו להודות בזה, לזה שלידינו- השונה, המוזר והמעצבן הזה, יש גם אמת. אם אנחנו רוצים לשרוד הפעם, בואו נקשיב לו לשם שינוי.

 

בית המדרש הלהטב"י "ואהבת"

בית מדרש, אשר חרט על דיגלו לימוד תורה מתוך הקשבה לאמת של השני.

מרגישים שייכים? הצטרפו אלינו!  veahavta.lgbt@gmail.com

או חפשו אותנו בפייסבוק: "בית מדרש ואהבת".

השאר תגובה

עוד ב- דבר תורה – בעיניים שלנו ››

תגובות הגולשים

יצירת קשר מהי חברותא
  • תגובות אחרונות:


  • RSS