מה שלא סיפרו לכם על "טיפולי המרה"

על השיטות של ארגוני "טיפולי ההמרה" ועל דברים שלא סיפרו לכם בכתבה שהתיימרה להיות אובייקטיבית אבל לצערנו לא ממש יצאה כך. וזה רק קצה הקרחון

IMG-20140704-WA0003בסוף השבוע האחרון פורסמה במוסף "מוצש" של מקור ראשון כתבה של יונתך אוריך הדנה ביעילותם של "טיפולי ההמרה". בכתבה רואיין דוד (שם בדוי) על טיפולי ההמרה שהוא עבר, והוא מעיד כי נחל הצלחה. "דוד" מציין שעד היום הוא נמשך לגברים, אבל "יודע להתמודד עם זה". כאן המקום לציין כי בכתבה הנ"ל מרואיינות שתי דמויות שעברו את טיפולי ההמרה, ואין להן יחס שלילי לגביה; זאת בעוד שיש אנשים רבים, שעברו את טיפולי ההמרה, ונגרם להם נזק רב, אם חוו מפח נפש ואם סתם הוציאו אלפי שקלים לחינם.

כותב הכתבה אוריך מתהדר בכך שלא פנה לגורמים אינטרסנטיים לצורך הכנת הדברים. מה שלא מצויין בכתבה הוא ש'דוד', הטוען כי "שורש ההומוסקסואליות נובע מערך עצמי נמוך" ושהיה "לא גברי מספיק", הוא פעיל בארגון JONAH בישראל, ומעביר סדנאות בסמינרים שלהם.

ארגון JONAH הוא ארגון יהודי הפועל בארה"ב, ומספק "טיפולי המרה". לאחר שארגון הרבנים האורתודוקסיים בארה"ב יצא בתוקף נגדו, התארגנו מספר צעירים יהודים שעברו את הטיפולים ונחלו כישלון כדי לתבוע את הארגון על עוגמת הנפש. לפני כחודש התבשרנו כי ארגון JONAH הפסיד בתביעה, וחוייב לשלם להם פיצויים על הבעיות הנפשיות שחוו עקב הטיפולים.

השיטות של 'דוד'

'דוד', שחי כיום בישראל, וכאמור פועל להפצת תורת טיפולי ההמרה בישראל, הוזמן להעביר סדנאות בשבת-סמינר שאורגנה ע"י עמותת כמוך (ארגון של הומואים דתיים המקביל לחברותא). העמותה מארגנת שבתות להומואים דתיים, ומועברות בהן סדנאות שונות. הסדנאות ש'דוד' העביר באותה שבת לא היו אמורות להיות קשורות לטיפולי ההמרה, אולם הוא מצידו לקח אותן לכיוון זה: "נסו לחשוב על הגבר אליו אתם נמשכים, חישבו למה אתם נמשכים אליו. זה כנראה בגלל חוסר שקיים אצלכם" (ציטוט מזיכרון של נוכח בסדנה).

ג', חבר כמוך שהיה באותה שבת, מספר כי "דוד ניסה לשכנע כל השבת את הצעירים בחבורה להצטרף לסדנאות של ג'ונה בידיעתו של 'עמית לוי' יו"ר ארגון כמוך. אנחנו מאוד כעסנו, ואפילו באחת הסדנאות יצאנו באמצע". הוא ממשיך ומספר על 'דוד': "איתי הוא בקושי דיבר, אבל חבר שלי, בחור בתחילת שנות העשרים, אמר ש'דוד' פנה אליו ושאל אותו שאלות מאוד אישיות וחודרניות שגרמו לו אי נוחות".

לשאלתנו מה הוא חושב על השינוי ש'דוד' עבר, ענה ג': "אני לא קונה את זה, היה נראה שהוא עדין נמשך לגברים, אבל משכנע את עצמו הפוך כדי שהוא יוכל למשוך אנשים לארגון שהוא עובד בו".

10092016השיטות של JONAH

ד', שהיה מטופל של ג'ונה במשך תקופה ארוכה, וכרבים אחרים לא הצליח "להמיר" את נטייתו, מסביר: "זו שיטתו הרגילה של הארגון. נתינת תחושת חוסר ערך אצל המטופל וההבחנה שהנטייה מגיעה משם".

כאשר שאלנו אותו מה נעשה בטיפולים אמר שהוא לא יכול להגיד כיוון שבתחילת כל טיפול המטופל נדרש לחתום על חוזה שבו כתוב שאין לספר על הנעשה בטיפול. "היום אני מבין שזה מוזר, איזה טיפול נורמלי מחתים אנשים לא לדבר עליו?". ד' מגלה פרט שלא נכתב בכתבה על רצון המטופלים לעבור את הטיפולים: "אז לא הייתה לי ברירה, הכריחו אותי ללכת לטיפול. שבעים אחוז מהאנשים שהיו בסדנה היו שם בניגוד לרצונם, המארגנים ידעו את זה אבל לא היה להם אכפת".

– ובכל זאת, מה אתה כן יכול לספר?

"שהיה הרבה מאוד מגע. עודדו אותנו לתת חיבוקים, מסאז'ים, אחד לשני וגם למדריכים. המליצו גם על שינה משותפת".

– אומרים שיש סדנאות שכולם עומדים בהם עירומים, זה נכון?

"לי לא הייתי כזו סדנא".

– בכתבה מוזכר ש'דוד' עבר טיפול אצל "פונדקאית מינית" אך לא מוסבר מה זה. אתה יודע במה מדובר?

"כנראה מדובר על סרוגייט, מטפלת מינית. אישה אשר נכנסת איתך למיטה ומלמדת אותך מה לעשות".

ג' מספר: "באחת מהשיחות עם חברי הקבוצה, הרב ארל'ה הראל אמר שהוא מחפש היתרים הלכתיים לטיפול בעזרת מטפלת מינית, אני לא הבנתי איך אפשר, במיוחד לא לפי מה שהרב הסביר מה שהיא עושה". לדעתו של ג'  מדובר בניצול מיני של אישה.

תגובת 'דוד'

בשיחה עמו אמר 'דוד' ש"עמית לוי" הפנה את כותב הכתבה אליו.

– למה לא היה כתוב שאתה גם עובד בJONAH?

"לא היה כתוב מכיוון שאני לא עובד בשביל הארגון, הם מפנים אלי מטופלים. אני עובד בשביל ארגון 'People Can Change'".

– הופיע בכתבה המושג העלום "פונדקאות מינית". תוכל להסביר מה זה?

"זו סרוגייט, אישה שנותנת לך התנסות מינית מקצועית. אני עברתי את זה בחו"ל, אבל אני יודע שיש משרד אחד בישראל שיש לו כעשר מטפלות או מטפלים תלוי באיזו טיפול צריך. בעלת המקום לא דתייה ולא עוסקת בטיפולי המרה, ואין לה דעה בנושא".

– ומהיכן ההיתר ההלכתי?

"אני שמעתי ממישהו שהרב הראל נפגש איתה. אני לא יודע את כל הפרטים בדיוק, אני כן יודע שהמטפלת הולכת למקווה והם ממש הולכים לקראת מטופלים דתיים".

***

כך או כך, התמונה העולה מהצצה של שני מרואיינים, ג' וד', שכותב הכתבה לא חשב אפילו לדבר עמם, עגומה. ובהינתן שרוב המטופלים לא מצליחים "להמיר" את נטיייתם (נתונים נוספים בארגון הו"ד), התמונה שחורה עוד יותר.

עוד על הסטנדרטים העיתונאיים של כותב הכתבה ועל הסטרנדרטיים האתיים של ארגוני טיפולי ההמרה

השאר תגובה

עוד ב- על "טיפולי המרה" ››

תגובות הגולשים

יצירת קשר מהי חברותא
  • תגובות אחרונות:


  • RSS