בטיפול. המרה

על טיפולי המרה ועל עיתונאים חסרי אחריות שמשחקים בחיי אדם. נדב מסיר את הכפפות מול כתב מוצש יונתן אוריך

hamaraבשבת הקרובה תתפרסם כתבה על טיפולי המרה. מדוע עיתון מוצש החליט להקדיש גיליון לנושא זה אינו ברור לי. זה הטיזר שכותב המאמר שם אצלו בעמוד הפייסבוק:

"השבוע במוצש – מסע בעקבות טיפולי ההמרה להומוסקסואלים. מפגש עם מי שניסו ונכשלו, אחרים שהצליחו, אנשי מקצוע שמתייחסים לסכנות והרבה סימני שאלה, שלא רציתי לפתור, כי בסוף זו שאלה כל כך אישית שמונחת לפתחו של כל אחד מאיתנו – האם להשתנות, ולמה. מקווה שיהיה מעניין"

דיון ער התרחש בתגובות, שם הכתב לא חסך מלשונו המלוכלכת והפוגענית. אך כותב המאמר הוא לא הנושא שלנו, אלא טיפולי ההמרה.

בתשובה לאחת התגובות הכותב אמר שרבנים ואנשי מקצוע שהוא דיבר איתם לא אוהבים את השם "טיפולי המרה" הם מעדיפים את השם "טיפולים פסיכולוגיים".

אני מבין את הצורך שלהם להשתמש במכבסת מילים כדי להצדיק את עצמם. אז ראשית ולמען הסר ספק, אלו טיפולי המרה, מטרתם להמיר את נטייתו המינית האחת של ההומו-לסבי לנטייה הטרו-סקסואלית.

ואם מישהו רוצה ללכת לטיפול המרה זכותו המלאה, אך אנא אל תסתירו ממנו במה מדובר. בעצם בלי להסתיר כלום. מדוע אותם אנשים וארגונים לא מפרסמים תוצאות?

משהו בסגנון: היו אצלנו x אנשים. לפני הטיפול עשרים אחוז הגדירו את עצמם שש בסולם של קינסי, שלושים אחוז הגדירו את עצמם ארבע בסולם קינסי, וכו'. לאחר הסדנא או לאחר טיפול של y שנים, אנשים הצביעו על שינוי כזה שינוי אחר. סולם קינסי, אגב, מקובל גם על מטפלים שנותנים טיפולי המרה. עוד על סולם קינסי תוכלו לקרוא כאן.

סולם קינסי. מתוך ויקיפדיה

סולם קינסי. מתוך ויקיפדיה

אז איפה השקיפות?

ובהקבלה המתבקשת: אתם מדמיינים את עצמכם הולכים להשקיע בבית השקעות שלא מפרסם נתונים אודות התשואה של כספכם או של הצלחות וכישלונות העבר?

וכאן לא מדובר על כסף, מדובר על טיפול נפשי. ואם יש מטפל שמבטיח מאה אחוז תוצאות, מיד ניתן לדעת שהוא משקר. אפילו כדור רפואי – שהוא דבר הרבה יותר מדיד – לא מבטיח מאה אחוז תוצאות. אפילו לא תשעים.

הרב חיים רפפורט מאנגליה, רב אורתודוקסי, כתב את הספר Judaism and Homosexuality לאחר שנתמנה על הנושא על ידי הרב הראשי לאנגליה הרב לורד יונתן סאקס. הוא חקר את הנושא במשך שנים רבות, הן מבחינה מעשית והן מבחינה הלכתית, ולא רק כתב כתבה למוסף סוף שבוע.

הרב אמר בהרצאה שנכחתי בה שהוא מעולם לא פגש מישהו שהיה בטיפול המרה ושכנע אותו שזה עבד. בנוסף הוא הוא אמר שצריך לבחון את הנושא בכלים הלכתיים של "המבזבז אל יבזבז יותר מחומש", כלומר: על מנת לקיים מצוות עשה (פרו ורבו במקרה שלנו) הלכתית אדם לא מחויב להוציא יותר מחמישית מכספו. ולדעתו של הרב יש כאן באופן מובהק בזבוז של יותר מחומש, במיוחד מהבחינה הנפשית.

בחלק מהטיפולים אומרים למטופל שאם הוא לא השתנה זוהי אשמתו כיוון שהוא לא התאמץ מספיק. והרי כשבחור שכבר שנים נלחם בנטייה שלו ושומע כזה דבר, זה עלול לשבור את נפשו לחלוטין.

וכבר שמעתי על מקרים של התאבדויות לאחר טיפול שכזה (ניתן למצוא כזה סיפור בתגובה לאותו פוסט).

אין ספק שאם אדם רוצה ללכת לטיפול זוהי זכותו החופשית. אך במקרה הזה הוא צריך לקבל את התמונה המלאה. אני מקווה שלא הוא ולא הוריו או סביבתו, יחשבו שאם הם קראו מאמר מוטה ופופוליסטי אחד בעיתון נחמד וקליל, הם נהיו ממומחים לנושא. כי דווקא אנשים שחקרו את הנושא יצאו נגדו. דוגמאות נוספות תוכלו למצוא בקישורים למטה.

גילוי נאות: בגיל שמונה עשרה הייתי בתחילת טיפול שכזה, הצמידו לי מטפל דתי-חרדי שאני הרגשתי שהוא לא מקצועי. גישתו הייתה כזאת: אבא שלך אשם, בוא נגלה למה. הוא צירף אותי לקבוצת תמיכה בהדרכתו. כל שאר המשתתפים היו בני ארבעים וחמש ומעלה. הטיפול אצלו היה לפי שיטתו של פרויד, בשילוב שיטות ביהביוריסטיות. ברור היה לי שהוא לא מקצועי, ושרדתי אצלו שלושה טיפולים ושני מפגשים קבוצתיים.

לעמוד הפייסבוק של זה לא את זה אני

לקריאה נוספת:

ארגון יהודי יפצה הומואים שעברו אצלו ”טיפולי המרה“

ארגון הגג של הרבנים האורתודוקסים בארה"ב יוצא נגד טיפולי ההמרה

הסתדרות הפסיכולוגים בישראל יוצאת בחוות דעת ברורה על טיפולי ההמרה

איגוד העובדים הסוציאלים קובע: "כל איש מקצוע המכבד את עצמו ואת עיסוקו, ימנע מלעסוק בטיפולי המרה"

כוכב הקמפיין ל"טיפולי המרה" בארה"ב: "סליחה שרימיתי אתכם – הייתי ונשארתי הומו"

השאר תגובה

עוד ב- על "טיפולי המרה" ››

תגובות הגולשים תגובה אחת

avatar
עידו
22 בפברואר 2015

אני מכין כתבה בנושא חקיקה נגד טיפולי המרה ואשמח לשמוע ממך עוד פרטים. אשמח אם תחזור אלי


הגב
יצירת קשר מהי חברותא
  • תגובות אחרונות:


  • RSS