רבני הלא, לא, לא

מיהם אלו ש"לעולם אינם מחמיצים הזדמנות להחמיץ הזדמנות" ומהם שלושת הלאווים של 2014? המגיב הסדרתי בטור זועם

81644_34_optכשאמר שר החוץ לשעבר אבא אבן על הפלשתינים "לעולם אינם מחמיצים הזדמנות להחמיץ הזדמנות", הוא לא ידע מה הוא שח.
זאת ההרגשה שלי נוכח ההרעשה התקשורתית בימים האחרונים של הרבנים השמרניים (לאו דווקא כאלו המזוהים עם הקו החרד"לי) כנגד מה שנתפס אצלם כערעור על הזהות היהודית של המדינה, זאת בתגובה לרוח של קבלה ושוויון כלפי הקהילה הלהט"בית הנושבת מבית המחוקקים וחוקים שמחכים לצאת מהארון.

הרבנים מחמיצים פה הזדמנות אחר הזדמנות להכיר במציאות, להכיר באדם באשר הוא אדם ותוקפים אנשים אשר תורמים למדינה בביטחון, בעבודה, במרקם החיים החברתי וכמובן בהכרה שגם רבים בתוכם המתפללים לבורא עולם.

הרבנים השמרניים התרגלו לכך שבחור הומו או בחורה לסבית, רגילים להוריד ראש, רגילים להיות המסכנים. אך ברוך ה' איננו מוכנים יותר להשתתף בשיח המסכנות הנ"ל. את המגיע לנו לפי החוק, כפי הראוי להתקיים במדינה יהודית דמוקרטית בה כל אזרח שווה הן בחובות והן בזכויות, הוא ראשית כל. את השיח עם הרבנים על הלכה ועל הומופוביה לא מקיימים מתוך תחושה של עליונות. לא אתם טובים מאיתנו ולא אנחנו טובים מכם. אלא מתוך תחושה של כבוד הדדי, הערכה הדדית ושוויון שכולל בתוכו גם שוויון חוקתי.

אתם מתנגדים לפונדקאות? זו דעה לגיטימית לחלוטין. אבל במדינה דמוקרטית – הדיון צריך להכיל באופן שוויוני את סוגי המשפחות החדשות. כן, גם הסוגים שגורמים לכם הרבנים לצמרמורת. תבואו לדיון בכפיים נקיות.

אתם מתנגדים לכך שהורים בני אותו המין יגדלו ילד בגלל "מה עם זכות הילד שלא רוצה לגדול במשפחה כזו". אל תשכחו שאפשר לטעון אותו דבר על "מה עם זכות הילד לא לגדול במשפחה מרובת ילדים" או – "מה עם זכות הילד לא לגדול באזור קו עימות".

שיח של צביעות הוא לא שיח.

אני מקווה שלעתיד לבוא, לא נשמע מכם רק זמירות של לא לא ולא כמו שלושת הלאווים המפורסמים בוועידת חרטום. אלא גם מה כן. אל תשכחו, אנחנו תמיד היינו כאן ותמיד נהיה כאן, איתכם בצבא, בלימודים בעבודה וגם בבית הכנסת – ממש על הספסל שלידכם. הטבע האנושי עושה את שלו, הרגשות האנושיים והיפים של התאהבות באדם אחר עושים את שלהם והרצון האנושי לחלוק את החיים עם בן זוג אינו משהו שאתם יכולים לשלוט עליו.

להגיד כל הזמן "לא" זאת הדרך הקלה. ככה שמענו כול חיינו, אלו הזמירות שעלו ובאו ממערכת החינוך, מהרבנים ומהציבור שגדלנו איתו. אולם בשנים האחרונות יש מהפכה, יש כבר קהילות דתיות שאומרות "ברוכים תהיו בצל קורתינו" יש רבנים שבאים ואומרים "ברוכים הבאים". יהי רצון שקולות אלו של "כן" יתגברו וילכו. בברכת ה' נעשה ונצליח.

השאר תגובה

עוד ב- יהדות וגאווה ››

תגובות הגולשים 5 תגובות

avatar
spomeone
20 בספטמבר 2014

בבקששהה עזרהההה בבקששההייתי באילת.. ולפני זה השארתי ציור של הסמל לתמיכה לנישואים גאים עם צבעי הגאווה תלוי על השולחן שלי בכיתה בבית הספר. אתמול, כשחזרתי מאילת, חברה אמרה לי שכמה ילדים מהכיתה הרסו את הציור והעיפו את השולחן מהכיתה והתחילו לצאת עלי בנטיים שלא הייתי. פתחתי את זה בקבוצה בווצאפ.. והמשיכו להיות נגדי. אומרים שזה נגד הדת וזה לגמרי לא בסדר. מבקשים הוחכות שזה בסדר לפי הדת.. המורה אמרה שבבית ספר נפתח דיון מסודר.. אפשר בבקשה עזרה?זה לא רק שאני רוצה שיבינו.. אני טרנסג'נדר. ואני פוחד לעבור לבית ספר אחר ואני גם לא חושב שייקבלו אותי לבית ספר אחר.. אז אני רוצה להצליח שעשות את המעבר בבית ספר הזה.. ולכן אני פשוט חייב שיבינו.. בבקשששה עזרה אני מתחנן


הגב
avatar
מטי
7 בדצמבר 2014

אני אישה חילונית, פנסיונרית שלומדת נושאים בתחום היהדות כדי לדעת.
הבנתי עקרון מרכזי – דבר ה' לא ניתן לאף אחד באוזניו. החכמים מפרשים את הכתוב בתורה ויכולים להיות פירושים כמספר המפרשים. עלה בדעתי שכמו שחכמים פרשו את החוק מהתורה "עין תחת עין" כממון, וכמו שהלל הזקן שתיקן את תקנת הפרוזבול לגבי חוק שמיטת החובות מהתורה, צריך למצוא רבנים אמיצים שיכולים לחזוב מחוץ לקופסה ולמצוא דרך לפרש את איסור משכב זכר בצורה אחרת מהפירוש המקובל היום.


הגב
  avatar
  אש
  15 בדצמבר 2014

  מדובר בעיוות.
  הרבנים האורתודוקסים אינם כמו המכונים ״רפורמיים״, ואין בסמכותם לבטל תקנה כה ברורה, שככל הנראה לא נאמרה סתם כך.
  אני מדבר כבעל נטייה בארון, ולא אחד שהולך אחרי העדר על עיוור. וכמו שיש עדריות דתית, יש גם עדריות בצד הגאה. צד שאני רואה בו המון עיוות. הסתכלות מאוד שטחית ומאוד לא מכבדת. ״גאה״, בקונוטציה השלילית של המילה. שחצנות ובורות.
  מה ציפיתם? שרבנים יגידו ״כן״ לאורח חיים הומוסקסואלי? באמת??
  התורה אוסרת יחסים. זו עובדה.
  אני כגיי (איך שתקראו לזה), רואה כאן בריחה. גם כשאני מרגיש את הלהט המר לצד הגברי, יודע אני שאין זה אמיתי. תחפושת נורא לא מוצלחת שלא מחפה על הנפש הפצועה (ב״ה משתקמת).
  הבעיה היא לא רק בצד הצבעוני.
  הבעיה היא בכל גישת העולם ה״נאור״ המתירני וחסר הגבולות. האהבה אינה אהבה יותר, אלא ערך זול, וכל שכן ההומוסקסואליות, שלא שונה בהרבה בהלך הרוח המתירני וחסר הרסן והביקורת הנ״ל.

  תנסו להתיר, עשו לרבנים ה״חשוכים״ דמוניזציה, הפכו את כל העולם להומופובים (ולא שחסרים).
  אבל ללא הועיל.
  אם אדם הולך לפי תורה מסויימת, הוא צריך להאמין בה. לא לעגל פינות, ולא ליצור ״אמת״ מסולפת ושקרית.

  תתמודדו. מה שלא עשיתם אף פעם.
  לא כרגיל לברוח למחוזות צבעוניים ומלאי טקסטורות וגוונים עד שאי אפשר להבחין בשקר.
  יש בתורה שלנו המון אמת. ואני מדבר כאדם שבירר, ומברר.
  נועדנו להיות בני אדם גדולים.
  כאלו שחותרים לאמת שלמה.
  כזו שלא באה בקלות יתרה, אלא ע״י התבוננות.


  הגב
   avatar
   מטי
   15 בדצמבר 2014

   קראתי את תגובתו של אש.
   כואב לי שאתה מעדיף לראות את הכשל בתוך עצמוךובחבריך ההומואים.
   אתה מדבר כאילו אתה עושה משהו שהוא לא בסדר. כאילו אתה צריך לתקן את עצמו.
   למרות שאתה מתהדר בכך שאתה לא עדרי, אתה עדרי בנכונותך לקבל את דברי הרבנים בלי לשקול אפשרות אחרת.
   אני חוזרת ואומרת שבמשך אלפיים שנה, חכמים מאז התלמוד ועד ימינו,
   מפרשנים את ההלכות ומכניסים בהן שינויים. והפירושים הם לפי רוח המפרש ולא על סמך שיחה אישית עם הקב"ה. לשינויים האלה לא קראו רפורמות, אבל בפועל הן רפורמות
   (רפורמה =שינוי).
   כמו שנתנו פירוש שונה לגמרי מפשט הכתוב של חוקים מפורשים בתורה, או כמו שאתה קורא לזה "תקנות כה ברורות", כגון "עין תחת עין", החיוב לשמיטת חובות כספיים, כך רבנים חכמים צריכים למצוא דרך לפרש אחרת את החוק האוסר משכב זכר במאה ה-21.
   אני מאמינה שכמו שהנשים הדתיות (ועכשיו גם החרדיות)דורשות להפסיק להדיר אותן מן הפולחן הדתי ומצליחים לתת להן מקום מסויים (בינתיים מקום קטן, אך אני בטוחה שעם הזמן הן ירחיבו את המקום שלהן), כך גם לא תהיה ברירה לרבנים ולחכמים אלא לשנות את הגישה כלפי ההומואים כי הפיצוץ יבוא מלמטה. לא כל ההומואים יסכימו לשתף פעולה ולהמשיך להאשים את עצמם בנטייתם. זוהי נטייה מולדת שאי אפשר להמירה ומגיע לכל אדם חיים של כבוד וחיים של אהבה. תפתח תא העינייים ואל תאמין באופן עיוור בחוסר יכולתם של הרבנים לעשות שינוי.


   הגב
    avatar
    אש
    28 בדצמבר 2014

    אני בכלל לא רואה את הרבנים כדבר שאין שני לו. את/ה מחפש כותרות כדי להדביק לי בכדי לאשש תיאוריה כושלת שלך.
    בפירוש: יש המון גאווה (תרתי משמע) בממסד ובאתר הזה. כזה שסותר את אמרת החזון איש על העגלה הריקה (חברותא) והמלאה (מסורת).כזו שלא תכניע מעט ליבה לא כלפי רבנים, אלא כלפי אמת נצחית..
    אני לא אוהב להגדיר את עצמי. אמנם הנני חובש כיפה, אך אני בבירור עמוק מכל בריחה עצמית אותה יציע אתר חברותא.
    אני מקבל את דבריה של יוכי ברנדס, למשל, ומעריך אותם, למעט חוסר הכבוד שגובל לפעמים בדבריה, באופן שמזכיר את האתר הזה בפרט, ואת הקהילה הלהט״בית בכלל.
    כנראה שאינך מכיר אותי. כאחד שמקבל את עצמו ובחשבון אישי קבוע. בהתקדמות וצמיחה. לא מפחד מההומוסקסואליות (או איך שתקראו לזה). לומד ממנה. מפיק ממנה. כמו כל רובד נפשי בחיינו.
    אני ממש לא שונא את עצמי, כפי שתרצה/י להראות, וממש לא כופה על עצמי שינוי, אך מאמין שהוא קיים. במיוחד שיש הוכחות חותכות, לא שאני צריך אותן. לא שלא תחשבו אולי לא להתעלם מהן..
    ישנם אנשים שרוצים לחיות אחרת. לא ״אכפה״ את גישתי (בניגוד אליכם) עליכם. עשו כטוב בעיניכם.
    אני בהחלט מבין מאיפה באות טענותיכם, ולדעתי הן לוקות בחסר רב.
    בריחה אינה פתרון.
    בניין האישיות חשוב הוא מכל. הומוסקסואליות, שהיא חלק ממנו, הינה סמפטום ואינה הגדרה.
    אך למה לנסות להעמיק בדברים שגורמים לכאב ראש מיותר?
    יציאה מהארון הינה כ״כ קלה ומתחמקת מאחריות שאין ברצוננו לקחת!..
    אך הטיוח אינו תופס לטווח ארוך.. ערמות הקונפטי, המסיבות, אבקת הסוכר (המבין יבין) והמוזיקה הרועשת לא יכסו על הצרימה הפנימית.
    בהצלחה רבה.


    הגב
יצירת קשר מהי חברותא
 • תגובות אחרונות:


 • RSS