ארגון הגג של הרבנים האורתודוקסים בארה"ב יוצא נגד טיפולי ההמרה

מכה לטיפולי ההמרה: הסתדרות הרבנים באמריקה (RCA) ואישים נוספים חוזרים בהם מהסכמתם לארגון JONAH, ארגון ל"טיפולי המרה" המקביל ל"עצת נפש" בישראל, זאת בעקבות מחסור בראיות מספקות שאכן הטיפולים מועילים, וכן עדויות שליליות רבות על אופי והשלכות הטיפולים

הסתדרות הרבנים באמריקההסתדרות הרבנים האורתודוקסים של אמריקה (RCA) יצאה בהצהרה יוצאת דופן נגד ארגון JONAH, המציע "טיפולי המרה" להומואים. השם JONAH הוא ראשי תיבות של "יהודים מציעים אלטרנטיבות חדשות לריפוי", ומציע את שירותיו להומואים מכל הדתות.

בהצהרה נמסר כי הסתדרות הרבנים של אמריקה נתנה את הסכמתה לארגון בשנת 2004, ואף המליצה לרבנים בארגון להפנות מתפללים שלהם לטיפולי המרה של JONAH. הם נימקו אז את החלטתם בכך שארגון JONAH הוא "הארגון המבוסס היהודי היחיד שמוקדש לסיוע לאנשים עם משיכות מיניות לא רצויות ומסייע במעבר מהומו לסטרייט". מאז, נטען בהצהרה, הועלו חששות רבים לגבי הארגון.

"כרבנים," נכתב בהצהרה, "אנו מוסמכים לחוקי היהדות ולערכיה. אנו מבססים את עמדותינו הדתיות בעניינים רפואיים על מחקר ועל חוות דעתם של מומחים וחוקרים בעלי שם, יחד עם דאגה לרווחת הדתית, הרגשית, והפיזית של האנשים המושפעים מההחלטות שלנו". ומוסיפים: "אחריותנו היא להחיל את הערכים ההלכתיים (יהודים משפטיים) לדעות אלה".

בהצהרה נאמר כי הסתדרות הרבנים התייעצה עם מגוון רחב של מומחים בתחום בריאות הנפש ועם מטפלים, שהודיעו להם על "החוסר במחקרים מבוססים מבחינה מדעית התומכים ביעילות של טיפולים לשינוי נטייה מינית". כמו כן, נאמר כי נערכה סקירת ספרות נרחבת של מומחים לבריאות הנפש, ובהתבסס עליה ועל דו"חות בנושא נקבע כי "ישנן השלכות שליליות ומזיקות לאנשים שהופנו על ידי רבנים לארגון JONAH".

בשנת 2011, פרסמה הסתדרות הרבנים של אמריקה הצהרה כללית על הגישה היהודית כלפי הומוסקסואליות, ובתוך כך החליטה לחזור בה ממכתב ההפנייה המקורי לJOANH. לטענת הסתדרות הרבנים, "למרות ניסיונות רבים על ידי RCA (הסתדרות הרבנים של אמריקה) יש עדיין אזכור של המכתב המקורי באתר האינטרנט של JONAH", ולדבריהם, שיחות אל ארגון JONAH, מכתבים, ומיילים נותרו ללא מענה. הרב שמואל גולדין, נשיא RCA, קבע בשנת 2011: "אנחנו רוצים שתמחקו אותו. ב-JONAH אמרו שזה היה מכתב תמיכה, אבל אם אתה קורא את המכתב אין זה כך. הם לקחו את הצהרת המידע והדפיסו את זה מחדש, השימוש שהם עשו בו מעיד על אישור מצידנו ואותו אישור הוא שגיאה".

"אנחנו מאמינים שאנשי מקצוע בתחום בריאות נפש שהוכשרו כראוי ומצייתים לערכים שלהם ולאתיקות המקצוע יכולים לגרום לשינוי בחיי המטופלים שלהם", נטען בהצהרה. "הממצאים וההאשמות נגד JONAH מובילים אותנו לשאלה האם JONAH אכן עומדת בסטנדרטים האלה".

הרב ד"ר נורמן לאם, נשיא "ישיבה יוניברסיטי" (YU) ומחבר המאמר "היהדות והגישה המודרנית להומוסקסואליות" באנציקלופדיה יודאיקה – המאמר העכשווי הראשון שהתייחס לנושא מנקודת המבט של הלכה מול פילוסופיה ביהדות – שיבח בעברו את העבודה של JONAH. בעקבות דיווחים שליליים על הפעילות של JONAH וחששות שהביעו אנשי מקצוע נחשבים ורבים בתחום בריאות נפש, נסוג ד"ר לאם מהאישור שנתן לJONAH.

הסתדרות הרבנים של אמריקה הינו ארגון מקצועי שחברים בו יותר מ-1,000 רבנים אורתודוקסיים בארצות הברית, קנדה, ישראל ורחבי העולם. החברות בארגון מורכבת מרבנים שהוסמכו כדין ע"י בתי דין אורתודוקסיים ומשרתים בעמדות של רבנות קהילתית, חינוך יהודי, בתי כנסת ותחומים קשורים אחרים של עשייה יהודית.

קהילת חברותא יוצאת בקול חד וברור נגד טיפולי ההמרה.
עד היום לא הוכח בצורה מספקת ומתקבלת על הדעת כי ניתן "לרפא" הומואים מנטייתם.
חברותא היא קהילה של הומואים דתיים שמבקשים: קבלו אותנו כמו שאנחנו.

השאר תגובה

עוד ב- על "טיפולי המרה" ››

תגובות הגולשים

יצירת קשר מהי חברותא
  • תגובות אחרונות:


  • RSS